Чистење и одржување:

Чистење на дамките во домот

Етерични масла и чистење на животниот простор

Овлажувач на воздухот за поздрав дом

Јонизирање на воздухот

Ослободете се од алергијата во домот

Чистење и одржување на мебел од природна кожа

Чистење на подни облоги

Одржување и чистење на персиски тепих

Како против таложење на прашина?

Постапување со старинскиот мебел

Ослободете се од молците во плакарот

Десет чекори до плакар со пријатен мирис

Совети за чиста бања

Сјајни и проточни славини

Природни средства за чистење

Совети за чистење на уреди за готвење

Мали совети за чистење

Траги од вода на дрвен мебел

Отстранување на непријатни мириси во фрижидерот

Отстранување на боја од дрвенаријa

Олеснете го миењето на прозорците

Места во домот на кои се таложат бактериите

Вратете го сјајот на сребрените предмети

Проблем на мирис на мувла кај машина за перење алишта

Чистење на технички уреди

Отстранување на мувла со средство за белење

Чистење на тастатура

Одржување на мебел од масивно дрво

Чистење на клима-уред

Одржување на мебел од бамбус, трска и ратан

Оцет – универзално средство за чистење

9 корисни совети

Oслободете се од кујнски молци

Чистење и одржување на душек

Третирање на масни дамки на ѕидот

5 мали совети за чистење

Природни средства за одзатнување на одводите

Справување со влагата во домот

Природно парфимирање на домот

Совети за побрзо чистење

Чистење на еко-кожа

Совети за чистење после бојадисувањето

Со чиста кујна против бактериите

Чистење и одржување на предмети од бакар

Одржување и чистење на медијапан

Чистење на глава на туш

Млекото како средство во домаќинството

Оризот како средство во домаќинството

Мали тајни за отстранување на лоши мириси

Кеса со вода за терање на мувите

Ацетонот како средство за чистење на дамки

Ослободете се од мушичките

Употреба на медицинскиот алкохол во домот

Чистење на дамки од лепак

Употреба на кората од портокал во домот

Како да го искористите талогот од кафе

Исчистете го тепихот од урината од мачка

Извори на мувла во кујната

Со лимонтус до зголемен век на машината за перење

Одледување на замрзнувачот

Чистење на каменец од машината за миење садови

Природно средство за чистење на инокс

Чистење на метален филтер кај аспиратор

Совет за чистење на садоперот од бигор и нечистотии

Чистење на прашина од уметнички слики

Отстранување на налепници

Одлепување на тапети

Како против мирисот од лак и боја?

Проветрување на домот

Со омекнувач против прашината

Подигнат паркет

Што не треба да се мие во машина за садови?

Одзатнување на мијалник со сода бикарбона и оцет

Чистење свеќник од восок

Отстранување на дамки од топлина

Природен начин на перење на тепих

Совети за чистење на ѕидот

Направете средство за дезинфекција на бањата

Влијание на етеричните масла

Репарирање на дрвен мебел со орев

Како да заблеска дрвото

Чистење на восок од дрвена површина

Чистење на рерната без хемикалии

Негативни ефекти од влагата во домот

Босилек против комарци

Чистење на дамки на софа од микрофибер

Што да се прави при поплава во домот?Што не треба да се мие во машина за садови?


За да се избегне оштетување на садовите и кујнскиот прибор, кое може да се случи уште при првото миење или пак постепено со тек на времето, еве неколку насоки за тоа кои предмети не треба да се мијат во машина за садови:
  • Емајлираните садови, садови од леено железо, бакарните садови не треба да се перат во машина за миење садови поради `рѓосување на материјалот од кој се изработени.

  • Сребрениот и златниот кујнски прибор, најдобро е рачно да ги миете, за да избегнете губење на нивниот сјај и оштетување. Доколку сепак го миете сребрениот прибор во машина, не треба да се биде заедно со приборот од не`рѓосувачки челик за да се избегне хемиска реакција која ќе го оштети среброто.

  • Алуминиумските садови кои се потрошни и евтини не треба да се перат во машина поради тоа што оставаат темни дамки на останатите садови.

  • Кристалните, како и рачно боените стаклени чаши не треба да се мијат во машина поради можноста за оштетување на површинскиот слој од детергентите.

  • Тефлонските садови исто така не треба да се перат во машина за перење поради симнување на тефлонскиот слој.

  • Дрвените даски, кујнски прибор и други дрвени предмети доколку ги перете во машина за садови омекнуваат и набабруваат.

  • Остри кујнски ножеви со тек на времето може да отапат при миење во машина за садови.

  • При миење на пластичните садови проверете дали се предвидени за миење во машина. Во спротивно, врелата вода може да ги деформира.

  • За да немате дилеми околу тоа дали еден премет може да се мие во машина, најдобро е да го следите упатството на самиот производител.