Декорирање на домот:

Омбре новогодишни елки

Совети за употреба на мотиви

Совети за декорирање со пруги

Декорации на скали со цвеќе

Внесување на карирани елементи во домот

Убавината на рефлектирачкиот мебел

Галериски ѕид

Големи ѕидни часовници

Идеи за новогодишно украсување на мал стан

Украсена новогодишна трпеза

Идеи за новогодишна елка

Плочки со геометриски форми

Сјајот на летото во домот

Збогатен минимализам

Декорации за Велигденските празници

Комбинирање на мотиви во ентериер

Идеи за велигденско украсување

Декорација на просторот со растенија

Скалите како украс во домот

Новогодишни украси на трпезата

Новогодишни декорации со тегли

Совети и идеи за новогодишни декорации

Декорaција на столбови

Декорации за Велигденските празници

Декорација со гранки

Новогодишно декорирање на влезната врата

Новогодишно декорирање на мали простори

Стилови на украсување на елка

Галерија на новогодишни украси

Декорирање на клуб маса

Домот во есенско руво

Декорација на скали

Ретро детали

Колаж од фотографии на ѕидот

Печатење на сликарско платно

Зебра мотив

Тапети и ткаенини во склад

Домот во велигденско руво

Мурали во темница

Декорации со коноп

Како да ја украсите новогодишната трпеза

Прозорци во новогодишно руво

Декорации за новогодишните празници

Креативна декорација на ѕидовите

Боите на есента во ентериерот

Обоени дрвени подови

Маски за радијатор

Трпеза во Велигденски сјај

Велигденски амбиент

Новогодишнo украсување со светилки

Новогодишни украси

Декорации кои греат во студената зима

Весела кујна

Есенски декорации со тикви

Детали во бела бања

Декорација со оригами

Комбинирање на перничиња

Цветни мотиви во бањата

Интарзија како украс

Тулa во ентериерот

Раскошот на мозаикот

Фонтани во дворот

Велигденско украсување

Пепито мотив

Како да се изложи цвеќето

Осветлени полици

Разубавете ги полиците

Светлината во најдолгата ноќ

Новогодишно декорирање на прозорците

Новогодишни декорации во трпезаријата

Прекрасни новогодишни елки

Декорација со букви

Убавината на есента во домот

Каро мотивот во ентериерот

Ѕидови бојадисани со мотиви

Графит на ѕид во домот

Рустични детали за топлина во кујната

Декорации на трпезата за Велигден

Велигденски декорации

Декорирање со географија

Прозорците во новогодишно руво

Новогодишни декорации на трпеза

Декорации на новогодишна елка

Новогодишни декорации

Старите комоди со нов сјај

Алтернатива за традиционалните завеси

Убавината на подните ламби

Шармот на дрвените греди

Ковано железо во ентериерот

Повторувањето како елемент во уредувањето

Аранжирање на трпезариска маса

Внесете боја со перници

Свеќници и свеќи за елеганција и мистика

Новогодишно декорирање на прозорците

Аранжирање на декоративни предмети

Идеи за новогодишни декорации (прв дел)

Идеи за новогодишни декорации (втор дел)

Идеи за украсување на новогодишна трпеза

Принтови за стил во просторот

Есента како совршен декоратер

Школска табла во вашиот дом

Мешање на стилови

Новогодишни елки

Шеми за поставување на слики

Завеси од дрво или мониста

Велигденско декорирање на домот

Идеи за новогодишно венче

За совршена елка

Декоративниот бетон – успешна замена за природниот камен

Ѕидови со пруги

Огледалата - убавината на одразот

Налепници на прозорцитеИдеи за новогодишни декорации (прв дел)


Прикажаните декорации и совети нека ви послужат за инспирација, а вие слободно употребете ја креативноста и внесете дел од себе во вашите уникатните дела, пригодни за новогодишните празници.


• Направете едноставни машни од лента како за подароци и прицврстете ги на завесите.
• Направете пригодна изложба на кадифени мечиња кои се облечени во сезонска облека! Облечете им капи и шалови. Покрај мечињата ставете бонбони во шарени хартии. Може и да замотате некој помала празна кутија во украсна хартија, па таа да ја ставите во рацете на мечето.
• Обесете украсни новогодишни чорапи на полиците и на ѕидовите. Нивното полнење не е задолжително.
• Изрежете од бела хартија снегулки и залепете ги на прозорците.
• Заврзете црвена лента околку повисока тенка чаша. Чашата наполнете ја со шарени бонбони и поставете ја на мастаа или на полицата како украс.
• Тркалезен стаклен сад или бокал наполнете го со бонбони, од кои некои може да ги обоите во сребрена, златна или бела боја, па така декорирајте ја масата или некој друг елемент.
• Збогатете ја собата со боја и со вазни полни со црвено и бело цвеќе. Употребувајте ружи, каранфили, мали хризантеми и сл. Поставите и кристални и стаклени садови со цвеќе и свеќи кои лебдат во водата.• На средината на трпезата направете венец од ситни колачиња. Едноставно колачињата наредете ги како венец на кујнската прекривка. Ако сакате, може да поставите, може да поставите свеќа на сталак во средината на венецот.
• На ѕидот во ходникот, прицврстете плоча на подебел стиропор. Може да ја обложите со креп-хартија во боја (црвена или зелена), покрај работ да ставите украсна лента или некој орнамент или лампион. На стиропорот прицврстете ги сите пристигнати честитки, пораки кои биле ставени во подароците и сл. Завиткајте ги помалите и поголемите кутии во украсна хартија. Употребувајте повеќе мотиви на хартија. Додајте и украсни ленти. Поставете ги во еден агол од просторијата.


• Земете поголема стаклена чинија. Од долната страна нацртајте нешто со златна боја. Оставете да се исуши. Потоа ставете го на бела прекривка за маса и на него поставете повеќе бели свеќи со различни димензии.

• Обесете на ѕид голем календар за месец декември. Одбројувајте ги деновите до Нова година тако што на секој датум ќе залепите шарена ѕвездичка или нешто слично.

• На хартија за пишување залепете некоја пригодна налепница и напишете или испечатете еден од вашите најдраги рецепти за храна. Секоја хартија замотајте ја во тутурка и околу неа поставете украсна врвка. Сите така свиткани ставете ги во некој пригоден сад или кошара која претходно сте ја украсиле. На секој гостин на заминување понудете му една тутурка за подарок.