Декорирање на домот:

Омбре новогодишни елки

Совети за употреба на мотиви

Совети за декорирање со пруги

Декорации на скали со цвеќе

Внесување на карирани елементи во домот

Убавината на рефлектирачкиот мебел

Галериски ѕид

Големи ѕидни часовници

Идеи за новогодишно украсување на мал стан

Украсена новогодишна трпеза

Идеи за новогодишна елка

Плочки со геометриски форми

Сјајот на летото во домот

Збогатен минимализам

Декорации за Велигденските празници

Комбинирање на мотиви во ентериер

Идеи за велигденско украсување

Декорација на просторот со растенија

Скалите како украс во домот

Новогодишни украси на трпезата

Новогодишни декорации со тегли

Совети и идеи за новогодишни декорации

Декорaција на столбови

Декорации за Велигденските празници

Декорација со гранки

Новогодишно декорирање на влезната врата

Новогодишно декорирање на мали простори

Стилови на украсување на елка

Галерија на новогодишни украси

Декорирање на клуб маса

Домот во есенско руво

Декорација на скали

Ретро детали

Колаж од фотографии на ѕидот

Печатење на сликарско платно

Зебра мотив

Тапети и ткаенини во склад

Домот во велигденско руво

Мурали во темница

Декорации со коноп

Како да ја украсите новогодишната трпеза

Прозорци во новогодишно руво

Декорации за новогодишните празници

Креативна декорација на ѕидовите

Боите на есента во ентериерот

Обоени дрвени подови

Маски за радијатор

Трпеза во Велигденски сјај

Велигденски амбиент

Новогодишнo украсување со светилки

Новогодишни украси

Декорации кои греат во студената зима

Весела кујна

Есенски декорации со тикви

Детали во бела бања

Декорација со оригами

Комбинирање на перничиња

Цветни мотиви во бањата

Интарзија како украс

Тулa во ентериерот

Раскошот на мозаикот

Фонтани во дворот

Велигденско украсување

Пепито мотив

Како да се изложи цвеќето

Осветлени полици

Разубавете ги полиците

Светлината во најдолгата ноќ

Новогодишно декорирање на прозорците

Новогодишни декорации во трпезаријата

Прекрасни новогодишни елки

Декорација со букви

Убавината на есента во домот

Каро мотивот во ентериерот

Ѕидови бојадисани со мотиви

Графит на ѕид во домот

Рустични детали за топлина во кујната

Декорации на трпезата за Велигден

Велигденски декорации

Декорирање со географија

Прозорците во новогодишно руво

Новогодишни декорации на трпеза

Декорации на новогодишна елка

Новогодишни декорации

Старите комоди со нов сјај

Алтернатива за традиционалните завеси

Убавината на подните ламби

Шармот на дрвените греди

Ковано железо во ентериерот

Повторувањето како елемент во уредувањето

Аранжирање на трпезариска маса

Внесете боја со перници

Свеќници и свеќи за елеганција и мистика

Новогодишно декорирање на прозорците

Аранжирање на декоративни предмети

Идеи за новогодишни декорации (прв дел)

Идеи за новогодишни декорации (втор дел)

Идеи за украсување на новогодишна трпеза

Принтови за стил во просторот

Есента како совршен декоратер

Школска табла во вашиот дом

Мешање на стилови

Новогодишни елки

Шеми за поставување на слики

Завеси од дрво или мониста

Велигденско декорирање на домот

Идеи за новогодишно венче

За совршена елка

Декоративниот бетон – успешна замена за природниот камен

Ѕидови со пруги

Огледалата - убавината на одразот

Налепници на прозорцитеАранжирање на трпезариска масаУбаво поставената маса го надополнува секој амбиент на трпезаријата, но и доживувањето на послужената храна. Еве неколку совети кои ќе ви помогнат да ја постигнете саканата цел при организирање на масата за обедување.

Набавете убава прекривка

Просто е неверојатно што може една убава прекривка за маса може да направи за разубавување на просторот. Без разлика дали е купена или е рачно изработена, една елегантна или невообичаена прекривка ќе го направи неутралниот амбиент пожив и поинтересен.
Салвети

Освен хартиените салвети, може да користите и платнени салвети. Тие ќе допринесат на формалноста на обедувањето. Сè што треба да направите е потоа да ги исперете во машина за перење алишта. Нека бидат или во иста или во спротивна боја од прекривката, за да се постигне подобар декоративен ефект.
Чаши

На секое за седење од масата треба да бидат поставени чашите за сите видови на пијалаци која ги послужувате (освен чашата за десертно вино која се поставува при сервирање на десертот).Чашата за вода се става од десната страна на чинијата, веднаш над ножот. Чашата за вино се поставува десно од чашата за вода.

Прибор за јадење

Правилното поставување на приборот за јадење се води од едно едноставно правило, без разлика дали станува збор за формален или опуштен настан.Поставете го приборот за јадење според редоследот на користење, од надвор кон внатре. Виљушката се наоѓа од крајната лева страна, а на крајната десна страна се става ножот за првото јадење.

Било кои лажици кои ќе ги користиме пред десертот (на пример, лажицата за супа) се поставуваат десно од ножот.

Приборот за десерт се става хоризонтално над чинијата или може да биде донесен со послужениот десерт.
Десерт

При сервирање на масата за десерт, сите чаши за вино (освен десертните чаши), чиниите за леб и садовите за сол и бибер треба да се тргнат од масата. Чашите за вода остануваат во текот на траењето на десертот.

За крај, при аранжирањето и послужувањето на масата треба да се има предвид дека сите треба да имаат доволно простор за седење и јадење. Доколку ви е потребен поголем простор за поставување на јадењата, ставете ги на помала маса која е најдобро да има исти висина со трпезариската маса.