Декорирање на домот:

Омбре новогодишни елки

Совети за употреба на мотиви

Совети за декорирање со пруги

Декорации на скали со цвеќе

Внесување на карирани елементи во домот

Убавината на рефлектирачкиот мебел

Галериски ѕид

Големи ѕидни часовници

Идеи за новогодишно украсување на мал стан

Украсена новогодишна трпеза

Идеи за новогодишна елка

Плочки со геометриски форми

Сјајот на летото во домот

Збогатен минимализам

Декорации за Велигденските празници

Комбинирање на мотиви во ентериер

Идеи за велигденско украсување

Декорација на просторот со растенија

Скалите како украс во домот

Новогодишни украси на трпезата

Новогодишни декорации со тегли

Совети и идеи за новогодишни декорации

Декорaција на столбови

Декорации за Велигденските празници

Декорација со гранки

Новогодишно декорирање на влезната врата

Новогодишно декорирање на мали простори

Стилови на украсување на елка

Галерија на новогодишни украси

Декорирање на клуб маса

Домот во есенско руво

Декорација на скали

Ретро детали

Колаж од фотографии на ѕидот

Печатење на сликарско платно

Зебра мотив

Тапети и ткаенини во склад

Домот во велигденско руво

Мурали во темница

Декорации со коноп

Како да ја украсите новогодишната трпеза

Прозорци во новогодишно руво

Декорации за новогодишните празници

Креативна декорација на ѕидовите

Боите на есента во ентериерот

Обоени дрвени подови

Маски за радијатор

Трпеза во Велигденски сјај

Велигденски амбиент

Новогодишнo украсување со светилки

Новогодишни украси

Декорации кои греат во студената зима

Весела кујна

Есенски декорации со тикви

Детали во бела бања

Декорација со оригами

Комбинирање на перничиња

Цветни мотиви во бањата

Интарзија како украс

Тулa во ентериерот

Раскошот на мозаикот

Фонтани во дворот

Велигденско украсување

Пепито мотив

Како да се изложи цвеќето

Осветлени полици

Разубавете ги полиците

Светлината во најдолгата ноќ

Новогодишно декорирање на прозорците

Новогодишни декорации во трпезаријата

Прекрасни новогодишни елки

Декорација со букви

Убавината на есента во домот

Каро мотивот во ентериерот

Ѕидови бојадисани со мотиви

Графит на ѕид во домот

Рустични детали за топлина во кујната

Декорации на трпезата за Велигден

Велигденски декорации

Декорирање со географија

Прозорците во новогодишно руво

Новогодишни декорации на трпеза

Декорации на новогодишна елка

Новогодишни декорации

Старите комоди со нов сјај

Алтернатива за традиционалните завеси

Убавината на подните ламби

Шармот на дрвените греди

Ковано железо во ентериерот

Повторувањето како елемент во уредувањето

Аранжирање на трпезариска маса

Внесете боја со перници

Свеќници и свеќи за елеганција и мистика

Новогодишно декорирање на прозорците

Аранжирање на декоративни предмети

Идеи за новогодишни декорации (прв дел)

Идеи за новогодишни декорации (втор дел)

Идеи за украсување на новогодишна трпеза

Принтови за стил во просторот

Есента како совршен декоратер

Школска табла во вашиот дом

Мешање на стилови

Новогодишни елки

Шеми за поставување на слики

Завеси од дрво или мониста

Велигденско декорирање на домот

Идеи за новогодишно венче

За совршена елка

Декоративниот бетон – успешна замена за природниот камен

Ѕидови со пруги

Огледалата - убавината на одразот

Налепници на прозорцитеЗа совршена елка
Украсената елката е највпечатлив елемент на новогодишното декорирање


Декорирањето на новогодишна елка е највпечатливиот момент во новогодишна декорација на вашиот дом. Но дали ви се случило игличките од елката да почнат да опаѓаат уште пред почетокот на Новата година? Како одсечената елка да се одржи свежа? Кога ќе ја донесете елката дома, изрежете го долу стеблото повторно, за да се задржи свежината и веднаш потоа ставете го во вода. Дрвото кое нема свежо исечено стебло потешко впива вода, што допринесува да се забрза процесот на опаѓање на игличките.

Доколку купената елка не планирате веднаш да ја внесете во домот, чувајте ја на место каде нема да биде изложена на многу ниски тепмератури, ветер или сончеви зраци.


Прихранување на елката

Доколку сте во можност, наместо одсечена елка, купете елка со бусен, која после празниците може да ја засадите на некоја локација.

За здрав изглед и за подолг век на елката неопходно е да и се обезбеди прихрана. Таков еден коктел за прихрана може да се добиете доколку 1 децилитар скробен сируп и една кафена лажичка течен избелувач ставите во 3 децилитри вода. Имено, течниот избелувач допринесува за подобра апсорбција на сирупот, а сирупот содржи хранливи материи кои делуваат освежувачки на растението. Доколку не сте во можност да набавите сируп, заменете го со шеќер. Важна напомена: оваа смеса е отровна за луѓето.


Фази и начин на украсување

Кога се украсува елката, за да се постигне најдобар ефект, треба да се запази следниот редослед на поставување на украсните елементи:

• светилки
• венци и ленти
• останати украси

Иако на прв поглед можеби изгледа небитно, важно е и кој дел од елката прв ќе почне да се украсува. Имено, елката ќе изгледа многу подобро ако се почне со украсување во нејзиниот внатрешен дел, а потоа да се украсува надворешниот дел. На тој начин, елката ќе биде украсена порамномерно и ќе делува побогато.
Најдобро е светилките први да се постават на елката


Ускладеност

Интензитетот на украсувањето, односно бројот на украсите, ќе биде определен од вашиот вкус и афинитетите, но сепак совет е и во тоа да се има мерка. Украсите треба да бидат ускладени, како во однос на големината, така и во однос на бојата. За да елката не биде прешарена, употребувајте најмногу три различни бои на украсите. Вака украсената елка, со додадени светилки, ќе има попрефинет изглед. Лампионите, како и декоративните ленти, треба да бидат рамномерно распоредени на елката. Украсите со црвената и златната боја прават одлична комбинација, која надополнета со светло-сини елементи, ќе и даде модерен изглед на новогодишната елка. На крај на декорирањето, оддалечете се од дрвото и погледнете го, за да подобро ги забележите евентуалните неправилности и навреме да ги корегирате.
Црвена и златна кобинација со допир на светло-сина за модерен изглед