Боите во домот:

Комбинирање на бои

Со боите до саканото расположение

Мистичната виолетова во домот

Син ентериер за живот на духовноста и мистеријата

Портокалова во домот

5 начини да декорирате со црвена боја

Белата боја во вашиот дом

Сите нијанси на жолта во вашиот дом

Значење на боите во детските соби

Розoва во домот

Избор на сјајност на боја

Совети за избор на вистинската боја за ѕидовите

Зелената во домот во неколку чекори

Тиркизна боја во домот

Бои во бањата

Избор на бои во кујната

Кафената – боја од природата

Метаметризам на боите во ентериерот

Сребрен сјај во домот

Луксузот на златната боја

Бои за топлото лето

Бои за релаксирана спална соба

Колор блокинг

Хармонија меѓу боите и мирисите

Кујнa во јарки бои

Боите на есента во ентериерот

Сивата во комбинација со другите бои

Румено-бакарна боја

Акцентирање со црвена

Акценти во жолта боја

Визуелно зголемување на просторот со бои

Пастелна сина и розова во ентериер

На што да се внимава при избор на боја за ѕидови

Сивата и зелената во пар

Убавината на бакарната боја

Минт и црна боја во комбинација

Палети бои во тренд за 2018

Совети за црно-бели ентериери

Пурпурна боја во домот

Бои во работно катче во домот

Внесување сива боја во ентериерот

Сивата - одлична боја за спална соб

Есенски палети во домот

Црна во комбинација со другите бои

Лимета боја во ентериерот

Боја на лавандаМистичната виолетова во домотТоа е боја во која се споени стабилноста на сината боја и енергијата на црвената боја. Нејзините нијанси може да се движат од најтемните, бојата на модриот патлиџан, па сè до нежната и светла боја на лаванда. Виолетова боја делува мистично, таинствено и се поврзува со интуицијата и достоинството.
Виолетовата боја ја карактеризира креативност, отменост, елеганција, луксуз, амбиција. Ги придушува страстите, поврзана е со мудрост, независност, магија.

Меѓутоа, таа е и една од најпровокативните бои и делува исклучително екстравагантно. Се смета дека делува смирувачки, па затоа е идеална за создавање атмосфера за медитација.
Користењето на оваа боја се препорачува при уредувањето на спалната соба како и на простории за релаксација, но не е препорачлива за во бањите и кујните.
Виолетовата боја отсекогаш се сметала за боја на повластените класи во општеството, па затоа е идеална боја за собата за гости, во која гостите ќе имаат чувство дека се добредојдени и имаат посебен третман.
Светло-виолетовата боја буди романтични и носталгични чувства, додека темно-виолетовата може да се предизвика и тмурни, тажни чувства.
Некои луѓе стануваат и зависни од оваа боја, па често минуваат долго време во барање на предмети во виолетова боја.