Чистење и одржување:

Чистење на дамките во домот

Етерични масла и чистење на животниот простор

Овлажувач на воздухот за поздрав дом

Јонизирање на воздухот

Ослободете се од алергијата во домот

Чистење и одржување на мебел од природна кожа

Чистење на подни облоги

Одржување и чистење на персиски тепих

Како против таложење на прашина?

Постапување со старинскиот мебел

Ослободете се од молците во плакарот

Десет чекори до плакар со пријатен мирис

Совети за чиста бања

Сјајни и проточни славини

Природни средства за чистење

Совети за чистење на уреди за готвење

Мали совети за чистење

Траги од вода на дрвен мебел

Отстранување на непријатни мириси во фрижидерот

Отстранување на боја од дрвенаријa

Олеснете го миењето на прозорците

Места во домот на кои се таложат бактериите

Вратете го сјајот на сребрените предмети

Проблем на мирис на мувла кај машина за перење алишта

Чистење на технички уреди

Отстранување на мувла со средство за белење

Чистење на тастатура

Одржување на мебел од масивно дрво

Чистење на клима-уред

Одржување на мебел од бамбус, трска и ратан

Оцет – универзално средство за чистење

9 корисни совети

Oслободете се од кујнски молци

Чистење и одржување на душек

Третирање на масни дамки на ѕидот

5 мали совети за чистење

Природни средства за одзатнување на одводите

Справување со влагата во домот

Природно парфимирање на домот

Совети за побрзо чистење

Чистење на еко-кожа

Совети за чистење после бојадисувањето

Со чиста кујна против бактериите

Чистење и одржување на предмети од бакар

Одржување и чистење на медијапан

Чистење на глава на туш

Млекото како средство во домаќинството

Оризот како средство во домаќинството

Мали тајни за отстранување на лоши мириси

Кеса со вода за терање на мувите

Ацетонот како средство за чистење на дамки

Ослободете се од мушичките

Употреба на медицинскиот алкохол во домот

Чистење на дамки од лепак

Употреба на кората од портокал во домот

Како да го искористите талогот од кафе

Исчистете го тепихот од урината од мачка

Извори на мувла во кујната

Со лимонтус до зголемен век на машината за перење

Одледување на замрзнувачот

Чистење на каменец од машината за миење садови

Природно средство за чистење на инокс

Чистење на метален филтер кај аспиратор

Совет за чистење на садоперот од бигор и нечистотии

Чистење на прашина од уметнички слики

Отстранување на налепници

Одлепување на тапети

Како против мирисот од лак и боја?

Проветрување на домот

Со омекнувач против прашината

Подигнат паркет

Што не треба да се мие во машина за садови?

Одзатнување на мијалник со сода бикарбона и оцет

Чистење свеќник од восок

Отстранување на дамки од топлина

Природен начин на перење на тепих

Совети за чистење на ѕидот

Направете средство за дезинфекција на бањата

Влијание на етеричните масла

Репарирање на дрвен мебел со орев

Како да заблеска дрвото

Чистење на восок од дрвена површина

Чистење на рерната без хемикалии

Негативни ефекти од влагата во домот

Босилек против комарци

Чистење на дамки на софа од микрофибер

Што да се прави при поплава во домот?Чистење на дамките во домот


Секоја дамка би требало да се исчисти штом ќе се појави. Но тоа не е секогаш можно да се постигне, па често се случува да треба да се исчисти некоја стара дамка и веднаш да се посегнува по некое специјално средство или силен раствор.

Сите свежи дамки прво треба да се обидете да ги отстраните со обична вода, евентуално со додаток на слаб сапун или детергент.

Пред да почнете да отстранувате некоја дамка, редоследот на постапките е следниот:

• треба да се утврди видот на подлогата

• треба да се утврди од што настанала дамката

• доколку се чисти ткаенина, треба да се испита постојаноста на бојата

• изборот на најпогодното средство на чистење и отстранување на дамкитеМетодот на остранување на дамката пред сè зависи од видот на материјата од која настанала дамката:


1. Алкохол - инаку е познат како добро средство за отстранување на дамки, секако доколку станува збор за чист алкохол. Меѓутоа алкохолот во пијалоците, парфемите, лосионите итн. може да остави грди дамки на различни подлоги.

Свежата дамка од алкохол на дрвениот мебел треба веднаш да се отстрани со сува крпа или со впивачка хартија. Старата дамка прекријте ја со една лажичка смеса на талк и ленено масло, по што треба да се остави да се исуши, а подоцна да се пребрише со сува крпа.

Дамките на тапацираниот мебел отстранете ги на тој начин што ќе посипете сол која после ќе ја исчеткате со остра четка неколку минути по посипувањето на сол.

Дамките од црвено вино прелијте ги со малку ракија и оставете ги да се исушат.


2. Амонијак - претставува средство за чистење, но на ткаенините може да остави грди дамки кои веднаш треба да се отстранат. Бидејки е силно средство, амонијакот го нагризува и влакното и бојата. Ваквата дамка треба да се испере со млака вода. Дамката од амонијак на чуствителните ткаенини (на пр. свила или волна) може да се исчисти со натопување во разблажен раствор од лимонска киселина.


3. Апретура - тоа е постапка со која на кожата, крзното и ткаенините им се подобрува изгледот. Но при перењето апретурата може да остави дамки. Тие дамки можат да се отстранат со сунѓер кој е натопен во благ раствор на амонијак во вода, а веднаш потоа дамката истријте ја со алкохол. На крајот треба местата со дамките да се исперат со чиста вода.


4. Бело кафе – дамките од ткаенината треба да навлажнат со глицерин, а потоа да се исперат со вода. Стара дамка од бело кафе се чисти со разреден амонијак.


5. Боја – дамките од боја, било да се водени или маслени треба да се отстранат што е можно побрзо. Од дрвениот мебел треба да се отстранат со терпентин, а старите дамки со помош на загреано ленено масло со тапиот дел од ножот. Од кожата дамките отстранете ги со крпче натопено во алкохол.

Дамките од водени бои од ткаенините може да се отстранат на повеќе начини: може да ги натопите со ацетон, а кога тој ќе испари, исчистениот предмет треба да се испере. Ако дамката е на подебела ткаенина, треба да се премачка со ацетон и веднаш да се избрише со впивачка хартија. Во некои случаи доволно е да се подготви вода и детергент, па дамката да се измие со слаба сапуница, да се испере и да се остави да се суши.

Дамките од маслени бои се отстрануваат од ткаенините секогаш триејќи од рабовите на дамката кон средината, за да се спречи нивно проширување. Добро е под дамката да се подметне некоја крпа или впивачка хартија. Како средство за чистење употребете терпентин, а после него и бензин.

Старите дамки од бои се доста тврдокорни. Обично се вовлекуваат во структурата на ткаенината, па за чистење треба да потрошите повеќе време. Проверено средство за отстранување на тие дамки е калиумов, т.е. течен сапун кој треба да се остави за да на дамката делуваат еден до два дена за да ја омекне.


6. Чај – дамките од чај на бела постелнина треба да се истријат со студено млеко, а потоа постелнината треба да се испере на вообичаениот начин.


7. Јајца – дамките од свежи јајца пред чистењето треба да се измијат со свежа вода. Ако ткаенината не може да ја потопите, местото каде што е дамката треба да се истрие со сунѓер навлажнет во студена вода.

Дамките од јајца на памучни и ленени ткаенини треба да се прекријат со глицерин, а потоа да се отстрани дамката и глицеринот со детергент или со сол која претходно малку е навлажнета.

Од волната дамките од јајца се отстрануваат на тој начин што прво чекаме да се исушат, потоа се тријат и со помош на четка се обидуваме потполно да ги отстраниме. Ако и понатаму се гледа жолтеникав траг од дамката, натопете го крпчето во вода во која сте додале малку боракс и истријте ја дамката.

Дамката од јајца кај свилени ткаенини прво треба да се одмасти. За таа цел се употребува бензин. Исчистеното место на крај треба да се испере со вода.


8. Какао и кафе – Свежите дамки прелијте ги малку со студено млеко и веднаш исперете ги со студена вода во која сте ставиле малку детергент.

Дамките ќе исчезнат ако извалканиот дел од ткаенината го натегнете преку садот и пуштите врела вода врз дамките.

Постарите дамки од какао и кафе треба да се истријат со крпче натопено во смеса од 1/3 оцет и 2/3 млака вода.


9. Млеко – свежите дамки од млеко се отстрануваат со студена вода и посилен детергент.

Старите дамки од млеко можат да се отстранат со неколку средства: со детергент, со смеса на алкохол и етер, со разреден амонијак, или со смеса на еден дел на терпентин и 2 дела на лимунов сок.

Чувствителната свила извалкана со млеко исчистете ја на тој начин што секоја дамка ќе ја премачкате со глицерин (со мека четка), оставете глицеринот да впие, а потоа исперете го со млака вода.


10. Ликер – свежите дамки од ликер се отстрануваат со вода и со детергент, а старите со разблажен шпиритус.

Од свилата овие дамки се отстрануваат со благ раствор на амонијак или алкохол, но треба да се натопи само местото каде што е дамката.


11. Кармин – се отстранува со денатуриран алкохол (алкохол кој не се пие), а ако го немате може да послужи и етер.


12. Крв – ако дамките се свежи, може да се исперат со студена вода или со млака солена вода. Трагите ком остануваат подона може да се!тՁтранРт со рвствр на течен детергент, со разблажен ам>нија иPи(со сода бикарбона.
,br> Волнените ткаенини со ддмкP од крв потопете ги во омекнба вода о сода бикбрбона. Доколку дамките нн исче7нат, употребетҵ амонијак. 

Свиленмӂе ткаенини со дамкԸ од крв исчистетԵ гP со шИـитус/

Доклку с анува збор зв ӂкаенина со нҵпостоQана боја потопете ја во посолена вода и оставете ја Խѵкое време. Исперете(ја во пԾгол5мԾ к>личЕсво вода. =strong>
*13. ПарЄем – паремите и колонските води осаваат дамкѸ а ткаенините кои е најдобро веднаш да се отстранат. Воопштено речено, сите дамки од парфем може да се отстранат со алкохол. Старите дамки ќе се отстранат на тој начин што извалканото место наизменично ќе ги потопите во оцетна киселина и алкохол, а после тоа треба да се испере со топла вода. Истите дамки на свилени или кадифени ткаенини треба да се премачкаат со глицерин, кој откако ќе отстои треба да се пребрише со влажна крпа.


14. Мрснотии – од тапацираниот мебел мрсната дамка треба да се отстрани со помош на богата пена од детергент. Доколкы тоа не е доволно, дамката реба да е исчиQти сЮ разблажPн аонијак.
мемерот извалкан(со масло ил8!со некоја дфуга маснпъија исхистете гҾ со крпче п>Ղопено во смеса на еднакви делови на супероксид и адониќак. Ђедпаш по уистењ5то мермерот треба да се ребрише со сувذ кра. <"r>
О5 فтранициъ на новите кпиги отстранете ја мрснаа дамка н Ђо начин што под нPа е подметНе впивачка хартија, а похл оа стрдНицати Ղрнба да уе зглачи со средно топко средсто за гличање, по што мрсната дамка ќе рејде на хартијА.-
Од дрВенPте подови мсЭите дамки се отстрануваат со памучна крпа натопена во петролеј или бензин. Извалканото место протријте го неколку пати, а кога употребеното средство потполно ќе испари, исчистеното место исперете го со студена вода и премачкајте го со политура.

Од теписите мрсните дамки можат да се отстранат со смеса на пилевина и бензин или терпентин. Направете каша, добро промешајте ја и нанесете тенок слој на секоја дамка. Оставете кашата потполно да се исуши, а потоа отстранете ја со четкање.

На тепихот може да се појават мрсни дамки од масло за ложење. Тие може да се отстранат дѾколку ги натоиуе со бенЗин и ја Яосипеђесо талк. Твка натоена, осՂذвете ја мкѰта да стои 12 часа, а потмА исчистеното место !добро исчеткајђе гP
br> Мрсните дамкP на тапетите треба да се ؿоспат со так. Кога талкот добро ќе се впP, отсЃранете го со четкањ, а ако и поҽатаЬу остане трага од дамката, пребришзте ја со Qалку`вата која"е навлажнета о алккхОл.

Од ткаенините$ мбсните"дамки се ؾтсЂЀануваат со брјни хемискИ средств: безин, еӂер, ацصтон и 4р. Повеќето од тие средств уе запалԸвй, па со нив треба внимателно да`се ракува. Мрсните дамки секогаш треба д се"отстранувАат со триѵње на рабовите на дамките кPн срҵжинатб за а не дојде0до проширување на дамкатА.
О4 останатите ткذеЭини мрщниђХ дамки мжађ дP ёе остраѽат сж шоља бензин и магнезиум. Кога беҽзино ќе испарԸ, магнезиумот Ђрга дасе ظсчетка. =br>

15. Прашина – од полираниот меСел прашината може Ҵа се брише нд тој йачҸн што на$пвмуна крпа се налева мало количХсво средство за Ѹее на прОзорци (тип штԮ се употребува без вода) и со така навлажнеа крпа се п>Ииука ؿрео запрашената повѐшина. 
Прашината од книгите можԵ да се отсѢрани о мека четка Pли со правосмукалка.

Пръината!оش пластиф8циЀаниQе таPеӂи може да се оттраѽи со миењз со млҰка вода и благ деՂеـгент. ХартиенитԵ тРпети кои"не смеат да се мијат исчисQете би со ума зРбршеѺе молиѲ (ова се однесува зб сиу5 дамки), а поقоа пребшишете`ги со четка за бришење Pа прашин԰.

Од волнени ђкаенинй дамлите од прашина и Эечистотија се отстраؽуваат со триење со крҿ која претходно е натопена во смеса од подеднаквк деловина шпиритус (90-процднтен) и вода.

Кга станува зо з многу(чувсЊвителни ткPенини дамките се оѢстрануваат со бензин или ҵтер.

- !

16. ‘РѓP"– даPкитҵ Ф ‘рѓа се острау2аат`од ткаеинице со >ксална киQелина. На сеXоја дамка се стаҲаат по неколку кристалظ`од уаа Ѻисеһина, Ёе павланугаат, а понатҰму хе пераق со сапуница. Со оксалнати киселинб треба да се раКува вниматепно бидејќ й таа може да остави дѰмкй а ткенната.

Дамкице оД чужствителниӂе ткаенини се отстрануваа на тој наїин што со јакоцеъ се навлажнга сеоја димк0, а пҾтоа се ӿокрива со пепел од Іٸسара м се остав така да стои. После то тваенината треа да се Испере на вооԱичаен начин.
br>
17. Смол – зС отстранување на смолата и смолести матеQии ожАт да се употребуваат следните срPдсва: етЕр, бензин, терпентмнрко Լасло и дЀ. См тие срдстга сѵ оустрануваат и свежи и Ӂтари дамки Од смола. ЀѺо е`извалиан природен материљал може да се упптреби алкохол, Ѱцетон или Ментол, при што дамЪата треб дѰ се натппи со средството за хиБтење кое се го одбрале.

Дамкиъеод мола од сиптетичкШте Ѽаеријали оъстрРнувајте ги со терпентин или бѵнгин.


18. Мастило – дамките о маѡтило треба веднаш да Qе отстранат од мебелот илиод подот, за"да Pастито не го обои рвото. Зѵмете рпч5 натопетҵ зо во оцет Ш стријтԵ ја сеغоља"аԼка. Ако мебелот Һој е извалкан е обоен с лак боја, дамкаа отѡтранете ј со парчиња од домат. *

Од прекривката за маса дамките од мастило може да ги отстраните на тој начин што ќе сварите малку млеко, а потоа со млекото ќе ја премачкате секоја дамка. Лесно истријте ги и повторете ја постапката неколку пати, постојано додавајќи ново количество сварено млеко. На крај извалканата прекривка измијте ја во топла вода, а потоа и исперете ја на вообичаен начин.

Од плетените ткаенини дамките од мастило се отстрануваат со глицерин. Дамките се премачкуваат со глицерин, се оставаат малку да одстојат, а потоа ткаенината се пере во млака вода во благ детегент.

Кај мебелоЂ од кожа дамкиеод мастило се отстрануваат со ломош на лимо. Соја дамка истријте ја0сP полоԲина лимон.!(Напомена> дамкате од пенкало поади тЮа Ѩто имбт различен соѡтав се читтат поинذк, односно о алкохол).

Дамкатбод пепкало е отстанува со помош на 0-рҾцентен алкохол& Ҝестото на дамката истрије го неЪолку пати, ҽо секој пат со чистP Pрч ватапɀетходно натпено во алкохолот.


19. Мувла – дмките од влага во аШе на мувла треба што е PҾжно ҿобрзо еа се отстрѰнат.
br>Од кориците на Pниите м>же да се отЁӂрани Ӂ> смес на 10 gp иشрокид и 50 g2 Р<онPјак. Оаа смеса Pниматело с5 наесува на секој0 дамка, а кога Դамката ќе исчеҷне, исчистените местذ нребришҵте ги со крпче наропенȾ во десипирана вода.

ҔPколку увла се појви во фугите на кераҼичките плочки, отсуайет ја со теч=о средство за отстранQвае на печати грејки во диктилограєија. Секоја Ѥكга премачкате ја со мало колиество од тоа ЁреҼсо – тоа делува брзҾ и брзо се суши. Нб(крај плочките измијقе ги на вожбичаен нач8н.

Од теихот вавите дамки ѵ отстрануزаат о"помош пв ви=сКй оцбт.

Од хартенҸте тапети даоките од мувла отстрذнете ги сѾ крпче натопено во алкхол.
Дамките ом мувла на пѠекривките за маёа и ткаЕнипите обидете0се شа ѳи отстраните со леко. Потопете ја изВалканаца ткаемна илИ Ёамо тој дел ко е`здфатен со мувлР во топло млеко й0оствеQе го да стои неколку миути. Потоа сперете гؾ и оставете го да се суши/
8r> д свИлата дамкиб д Pывла се отётраеуваат на`4ва ничина. Доколку свилаъв е ооХна со поՁтоѸани бои, дамките натопете ги со чист шпиртуЁ"во0кој се става малву анонијак. Нд кај свилента0ткаенина имије јв со тОпла вЮда. Ԕамк0та од мувга Исотка можеда се остран и со баг расвор на амоеиѸак*

О4мебелот од кожадамвите од оувл0 се отстранՃваат со вниоатлно триење Pа извалканото место со стаҺлена хртија. Ако йа кожата после чистењеӂо остане посветло Ҽесто, натопете го со водаво која0ؿретхОдно се вашеле ореови лушпи.


20. Овжшје –дамкирЕ од квошје денес многу успдшно сн отстрануваат со ?оош на детергентите со0силни биолошки`сPојства,пА така доволно е са<о местата каДе штк се двмкит да е натопат со едде одпгие детергннти, да се жQави да делува, а потоа предмео аасеигؼие. Инаку пстојат и други Эачини за чистење на дамки >д овошје.

Од ауՇните ткаенини0овжшните дам:и се отсррануваау на тој наїин штО извалканиот дел се жатегнува над некој сад и ад двмата в тении млдзеви(Ёе поипSҲа грела вкда ии млеко. Добо е и кога се посипува смс на алк>хо;, вода и глицерин.

ИЧвилканата Pела памучна0ткаениеа истријте ја со лимонов сок и PспЕрете ја со чиста вода."Доколку има повеќе дамки или فе постари, ађопете0ги Ӂо лимонов сок, посипетص ги со сол и изѻожеЂе ги на сончеви зраци. На сличен начин се чистат и волнените ткаенини, со таа разлика што тие не треба да се изложуваат на сонце.

За чистетење на овошните дамки добро делува и кисело млеко. Оставете ја дамката да делува неколку минути, а потоа ткаенината треба да се испере со топла вода. Тврдокорните овошни дамки исчистете ги со смеса на алкохол и амонијак.


21. Восок – од дрвениот мебел или подови дамките од восок се отстрануваат со коцки мраз: секоја дамка притиснете ја со коцка мраз, а после тоа восокот отстранете го со тапата страна на ножот. На крај исчистениот дел пребришете го со некое средство за чистење или со обично масло.

Од постелнината и прекривката за маса дамките од восок дамките може да се исчистат на два начина. Првиот, ако восокот е крут, едноставно отстранете го со острицата на ножот. Ако останала видлива трага, на неа положете лист на впивачка хартија, преку неа парче свилена хартија, а преку нив поминете со загреана пегла неколку пати.


22. Пот – од памучните и ленени ткаенини дамките од пот отстранете ги со оцет. Со крпче натопено во оцет истријте ја секоја дамка.

Од помасивни ткаенини дамките од пот се отстрануваат со амонијак. Во литар вода ставете две големи лажици амонијак, а со тој раствор истријте ја секоја дамка.

На волнените ткаенини овие дамки се чистат со смеса од еден дел амонијак, два дела чист алкохол и три дела етер. Истата дамка од истиот материјал може да се отстрани со смеса на амонијак и масло од терпентин.

Кај свилените ткаенини овие дамки се отстрануваат така што ткаенината се поставува на тврда подлога и со крпче натопено во чист шпиритус нежно се трие местото каде што е дамката.


23. Гума за жвакање – може да се извади од тепихот на тој начин што на гумата се става парче мраз, а потоа со нож треба да се подигнат остатоците од гумата за жвакање. За вадење на гумата за жвакање од тепихот никогаш не употребувајте топла вода.


24. Јајце – овие дамки од ткаенините се отстрануваат ако ткаенината ја измиете со студена вода. Топла вода не доаѓа предвид бидејќи дамките стануваат уште повидливи.

Ваквите дамки на тепих намокрете ги со смеса на ¾ вода и ¼ алкохол и добро истријте ги.


25. Лак за нокти – од ткаенините ќе ги отстраните ако ткаенината од едната и од другата страна ја навлажните со есенција на терпентин. Дамката може да се отстрани и со 90-процентен алкохол, но препорачливо е ова да се проба на дел од ткаенината кој не се гледа. Ако дамките се од постар датум, прво намачкајте ги со путер, а потоа отстранете го со терпентин.


26. Пенкало
– од ткаенините овие дамки прво натопете ги со пиво, а потоа тријте ги со вата или со крпче натопено со ацетон. Водете сметка дека ацетонот растворува синтетика, па затоа ако станува збор за синтетичка ткаенина се употребува 90-процентен алкохол.


27. Сладолед – овие дамки веднаш исперете ги со студена вода, а потоа со топла сапуница. Ако дамката настанала од чоколаден сладолед, најдобро е после чистењето, доколку е возможно да се изврие извалканата ткаенина.