Чистење и одржување:

Чистење на дамките во домот

Етерични масла и чистење на животниот простор

Овлажувач на воздухот за поздрав дом

Јонизирање на воздухот

Ослободете се од алергијата во домот

Чистење и одржување на мебел од природна кожа

Чистење на подни облоги

Одржување и чистење на персиски тепих

Како против таложење на прашина?

Постапување со старинскиот мебел

Ослободете се од молците во плакарот

Десет чекори до плакар со пријатен мирис

Совети за чиста бања

Сјајни и проточни славини

Природни средства за чистење

Совети за чистење на уреди за готвење

Мали совети за чистење

Траги од вода на дрвен мебел

Отстранување на непријатни мириси во фрижидерот

Отстранување на боја од дрвенаријa

Олеснете го миењето на прозорците

Места во домот на кои се таложат бактериите

Вратете го сјајот на сребрените предмети

Проблем на мирис на мувла кај машина за перење алишта

Чистење на технички уреди

Отстранување на мувла со средство за белење

Чистење на тастатура

Одржување на мебел од масивно дрво

Чистење на клима-уред

Одржување на мебел од бамбус, трска и ратан

Оцет – универзално средство за чистење

9 корисни совети

Oслободете се од кујнски молци

Чистење и одржување на душек

Третирање на масни дамки на ѕидот

5 мали совети за чистење

Природни средства за одзатнување на одводите

Справување со влагата во домот

Природно парфимирање на домот

Совети за побрзо чистење

Чистење на еко-кожа

Совети за чистење после бојадисувањето

Со чиста кујна против бактериите

Чистење и одржување на предмети од бакар

Одржување и чистење на медијапан

Чистење на глава на туш

Млекото како средство во домаќинството

Оризот како средство во домаќинството

Мали тајни за отстранување на лоши мириси

Кеса со вода за терање на мувите

Ацетонот како средство за чистење на дамки

Ослободете се од мушичките

Употреба на медицинскиот алкохол во домот

Чистење на дамки од лепак

Употреба на кората од портокал во домот

Како да го искористите талогот од кафе

Исчистете го тепихот од урината од мачка

Извори на мувла во кујната

Со лимонтус до зголемен век на машината за перење

Одледување на замрзнувачот

Чистење на каменец од машината за миење садови

Природно средство за чистење на инокс

Чистење на метален филтер кај аспиратор

Совет за чистење на садоперот од бигор и нечистотии

Чистење на прашина од уметнички слики

Отстранување на налепници

Одлепување на тапети

Како против мирисот од лак и боја?

Проветрување на домот

Со омекнувач против прашината

Подигнат паркет

Што не треба да се мие во машина за садови?

Одзатнување на мијалник со сода бикарбона и оцет

Чистење свеќник од восок

Отстранување на дамки од топлина

Природен начин на перење на тепих

Совети за чистење на ѕидот

Направете средство за дезинфекција на бањата

Влијание на етеричните масла

Репарирање на дрвен мебел со орев

Како да заблеска дрвото

Чистење на восок од дрвена површина

Чистење на рерната без хемикалии

Негативни ефекти од влагата во домот

Босилек против комарци

Чистење на дамки на софа од микрофибер

Што да се прави при поплава во домот?Совети за побрзо чистење


Одржувањето на хигиената во домот, без разлика дали станува збор за генерално чистење или чистење на одредена просторија, бара одвојување на време, кое со правилно планирање може да се скрати. Еве неколку совети за побрзо чистење:

За да заштедите време, а и енергија, земете сè што ви е потребно за чистење на просторијата со себе. Доколку чистите со влажна крпа, земете повеќе крпи со вас, за да не мора да одите до бањата постојано за плакнење.

Средствата за чистење носете ги во кофа со себе, или ставете ги во џеб, за да ви бидат при рака.

При чистењето, на појасот закачете една кеса во која ќе ги фрлате непотребните работи, со што ќе нема да треба да одите до ѓубрето и да се враќате повеќепати.

Доколку за чистење на лустерите и горните делови на плакарите користите прашко, набавете телескопски модел, за да не мора да ги користите и да ги поместувате скалите.

Пред да започнете со чистење, за најдобри резултати прочитајте го упатството на средствата за чистење. Често случај е средството да се нанесе и веднаш да се избрише, со што не се постигнува целосниот ефект при чистењето. Додека чекате да делува средството, испланирајте чистење на други површини во истата просторија. Доколку не сакате да употребувате хемиски средства, на располагање се и природните, како сокот од лимон или оцетот. Сепак, треба да се знае дека подолго време е потребно за да делуваат и повеќе труд треба да се вложи во триење.

Купувајте универзални производи, кои може да чистат повеќе работи одеднаш. Не купувајте десетици средства за чистење кои непотребно ќе ви зафаќаат место.