Чистење и одржување:

Чистење на дамките во домот

Етерични масла и чистење на животниот простор

Овлажувач на воздухот за поздрав дом

Јонизирање на воздухот

Ослободете се од алергијата во домот

Чистење и одржување на мебел од природна кожа

Чистење на подни облоги

Одржување и чистење на персиски тепих

Како против таложење на прашина?

Постапување со старинскиот мебел

Ослободете се од молците во плакарот

Десет чекори до плакар со пријатен мирис

Совети за чиста бања

Сјајни и проточни славини

Природни средства за чистење

Совети за чистење на уреди за готвење

Мали совети за чистење

Траги од вода на дрвен мебел

Отстранување на непријатни мириси во фрижидерот

Отстранување на боја од дрвенаријa

Олеснете го миењето на прозорците

Места во домот на кои се таложат бактериите

Вратете го сјајот на сребрените предмети

Проблем на мирис на мувла кај машина за перење алишта

Чистење на технички уреди

Отстранување на мувла со средство за белење

Чистење на тастатура

Одржување на мебел од масивно дрво

Чистење на клима-уред

Одржување на мебел од бамбус, трска и ратан

Оцет – универзално средство за чистење

9 корисни совети

Oслободете се од кујнски молци

Чистење и одржување на душек

Третирање на масни дамки на ѕидот

5 мали совети за чистење

Природни средства за одзатнување на одводите

Справување со влагата во домот

Природно парфимирање на домот

Совети за побрзо чистење

Чистење на еко-кожа

Совети за чистење после бојадисувањето

Со чиста кујна против бактериите

Чистење и одржување на предмети од бакар

Одржување и чистење на медијапан

Чистење на глава на туш

Млекото како средство во домаќинството

Оризот како средство во домаќинството

Мали тајни за отстранување на лоши мириси

Кеса со вода за терање на мувите

Ацетонот како средство за чистење на дамки

Ослободете се од мушичките

Употреба на медицинскиот алкохол во домот

Чистење на дамки од лепак

Употреба на кората од портокал во домот

Како да го искористите талогот од кафе

Исчистете го тепихот од урината од мачка

Извори на мувла во кујната

Со лимонтус до зголемен век на машината за перење

Одледување на замрзнувачот

Чистење на каменец од машината за миење садови

Природно средство за чистење на инокс

Чистење на метален филтер кај аспиратор

Совет за чистење на садоперот од бигор и нечистотии

Чистење на прашина од уметнички слики

Отстранување на налепници

Одлепување на тапети

Како против мирисот од лак и боја?

Проветрување на домот

Со омекнувач против прашината

Подигнат паркет

Што не треба да се мие во машина за садови?

Одзатнување на мијалник со сода бикарбона и оцет

Чистење свеќник од восок

Отстранување на дамки од топлина

Природен начин на перење на тепих

Совети за чистење на ѕидот

Направете средство за дезинфекција на бањата

Влијание на етеричните масла

Репарирање на дрвен мебел со орев

Како да заблеска дрвото

Чистење на восок од дрвена површина

Чистење на рерната без хемикалии

Негативни ефекти од влагата во домот

Босилек против комарци

Чистење на дамки на софа од микрофибер

Што да се прави при поплава во домот?Ослободете се од алергијата во домотСтановите и куќите се дом на многу алергенски микроорганизми кои, доколку се присутни подолг период, можат да бидат штетни по човечкиот имунолошки систем и да создадат непријатности во форма на алергии. Како да се избориме со овој проблем?


Квалитет на воздухот

Многу алергени (предизвикувачи на алергии), вклучувајќи го и животинскиот првут и прашина, се наоѓаат во воздухот. Други видови, како што се изметот на инсектите ги има во тепихот, ќебињата и постелнината, а и тие се разлетуваат во воздухот при придвижување на нивните “престојувалишта”. Исто така воздухот во домот може да биде контаминиран и со испарувања од лепила, разредувачи, нови теписи, производи со аеросоли, предмети кои сме ги носеле на чистење...

Сето ова може да влијае на развојот на алергиите и затоа една од основните превентивни активности е редовното проветрување на просториите. Доколку имате клима уред, најдобро е тој да има ХЕПА филтер (кој ги сопира сите честички поголеми од 0,3 µm), а доколку имате филтер кој се чисти со миење, треба еднаш неделно темелно да се измие.


Спални соби

Истражувањата покажале дека во душек кој е употребуван две години може да се задржат просечно околу два милиона прашински грини. Грините се микроорганизми кои се хранат со клетки од мртва човечка кожа и претставуваат предизвикувачи на кожни алергиски реакции. Дури и антиалергиските душеци можат да ги елиминираат грините само шест месеци.

Грините најчесто ги има во горните слоеви на душекот, но не и на самата површина. Затоа со редовното правосмукање на душеците не се постигнува нивно целосно отстранување. За оваа намена се употребува акарицид - хемиско средство кое иако не навлегува во најдлабоките слоеви на душекот, сепак ги чисти најнаселените слоеви.

Креветите со дрвена или метална рамка се поповолни од креветите кои се обложени со ткаенини и сунѓери бидејќи му овозможуваат на душекот да “дише”. Употребувајте прекривки кои поднесуваат врела вода и перете ги на секои две недели на температура од барем 60оC. Доколку постелнината која ја употребувате е премногу осетлива, при перењето додајте акарицид.


Подови

Теписите, чергите, тапацираниот мебел исто така се лежишта на алергени. Во поглед на ослободување од алергените, најдобро е да се изберат прекривки кои може да се стават во машина за перење и да се перат на температура од 60оC. Доколку тоа не е можно, треба да се третираат со препарати против грини на секои два до три месеци. Исто така, важно е подот да нема вдлабнатини и отвори кои не е можно да се исчистат.

Во бањата и кујната избегнувајте ги плочките без глазура, кои се вистински легла за бактериите. Бришењето на подот со влажна крпа го намалува количеството на прашина која се подига во воздухот при бришењето на подот.


Ѕидови

Боење на ѕидовите има предност во однос на тапетите, кога станува збор за ослободување од алергените. Сепак, разредувачите кои се употребуваат за одредени бои можат да бидат иританти, па затоа треба да се употребуваат оние кои се на база на вода, а не на база на масло. Во простории каде што има ламперија присутна е емисија на формалдехиди од лепилото која не е поволна за лицата кои се склони на алергии.


Завеси

Пластичните или дрвените се поповолни од текстилните завеси во однос на спречување на алергиите. Притоа, лентестите завеси се подобри бидејќи полесно се одржуваат.


Мебел

Кожата и винилот на тапацираниот мебел се покажуваат како лоша средина за грините и прашината. Тврдите површини од материјали како што се дрвото или пластиката, во едноставни рамни линии со минимален број на детали се лесни за одржување.


Плакари и полици

Употребувајте масивно дрво за плакарите и полиците, а метал и стакло за полиците. Горниот дел на плакарите и полиците се складови на прашина, па затоа добро е плакарите да бидат изработени по мерка, од таванот до подот, а полиците да бидат затворени со врати. Книгите и разните предмети држете ги во библиотеки кои се заштитени со стакло, со цел да се намали собирањето на прашина.


Кујна

Кај сè повеќе домови кујната не е одвоена од останатиот дел на домот. Проблемот се создава кога влагата од готвењето се раширува по целиот дом, со што се зголемува веројатноста за појава на мувла, размножување на бактерии и таложење на прашина. Доколку сепак сакате просторот за подготовка на храна да биде отворен, подобрете ја вентилацијата. Влажноста во просториите би требало да биде 50% или помала.


И уште:

• Не претерувајте со бројот на собни растенија бидејќи привлекуваат прашина, а во спалната соба не би требало воопшто да бидат присутни.

• Отворените површини редовно пребришувајте ги.