Чистење и одржување:

Чистење на дамките во домот

Етерични масла и чистење на животниот простор

Овлажувач на воздухот за поздрав дом

Јонизирање на воздухот

Ослободете се од алергијата во домот

Чистење и одржување на мебел од природна кожа

Чистење на подни облоги

Одржување и чистење на персиски тепих

Како против таложење на прашина?

Постапување со старинскиот мебел

Ослободете се од молците во плакарот

Десет чекори до плакар со пријатен мирис

Совети за чиста бања

Сјајни и проточни славини

Природни средства за чистење

Совети за чистење на уреди за готвење

Мали совети за чистење

Траги од вода на дрвен мебел

Отстранување на непријатни мириси во фрижидерот

Отстранување на боја од дрвенаријa

Олеснете го миењето на прозорците

Места во домот на кои се таложат бактериите

Вратете го сјајот на сребрените предмети

Проблем на мирис на мувла кај машина за перење алишта

Чистење на технички уреди

Отстранување на мувла со средство за белење

Чистење на тастатура

Одржување на мебел од масивно дрво

Чистење на клима-уред

Одржување на мебел од бамбус, трска и ратан

Оцет – универзално средство за чистење

9 корисни совети

Oслободете се од кујнски молци

Чистење и одржување на душек

Третирање на масни дамки на ѕидот

5 мали совети за чистење

Природни средства за одзатнување на одводите

Справување со влагата во домот

Природно парфимирање на домот

Совети за побрзо чистење

Чистење на еко-кожа

Совети за чистење после бојадисувањето

Со чиста кујна против бактериите

Чистење и одржување на предмети од бакар

Одржување и чистење на медијапан

Чистење на глава на туш

Млекото како средство во домаќинството

Оризот како средство во домаќинството

Мали тајни за отстранување на лоши мириси

Кеса со вода за терање на мувите

Ацетонот како средство за чистење на дамки

Ослободете се од мушичките

Употреба на медицинскиот алкохол во домот

Чистење на дамки од лепак

Употреба на кората од портокал во домот

Како да го искористите талогот од кафе

Исчистете го тепихот од урината од мачка

Извори на мувла во кујната

Со лимонтус до зголемен век на машината за перење

Одледување на замрзнувачот

Чистење на каменец од машината за миење садови

Природно средство за чистење на инокс

Чистење на метален филтер кај аспиратор

Совет за чистење на садоперот од бигор и нечистотии

Чистење на прашина од уметнички слики

Отстранување на налепници

Одлепување на тапети

Како против мирисот од лак и боја?

Проветрување на домот

Со омекнувач против прашината

Подигнат паркет

Што не треба да се мие во машина за садови?

Одзатнување на мијалник со сода бикарбона и оцет

Чистење свеќник од восок

Отстранување на дамки од топлина

Природен начин на перење на тепих

Совети за чистење на ѕидот

Направете средство за дезинфекција на бањата

Влијание на етеричните масла

Репарирање на дрвен мебел со орев

Како да заблеска дрвото

Чистење на восок од дрвена површина

Чистење на рерната без хемикалии

Негативни ефекти од влагата во домот

Босилек против комарци

Чистење на дамки на софа од микрофибер

Што да се прави при поплава во домот?Места во домот на кои се таложат бактериите


Бактериите се онаму каде што можеби и не сте очекувале. Рачките на казанчињата и пешкирите не мора да бидат најопасни “одгледувачи” на опасни бактерии.

Тастерите на телефонот може да содржат и до 18 пати повеќе штетни бактерии отколку просечна рачка на казанчето, во семејства каде што се внимава на хигиената. Некои од нив можат да предизвикаат сериозни желудочни проблеми.

Експертите со помош на микробиолошка анализа на различни предмети од еден дом во Англија доаѓаат до следните резултати:


Семеен компјутер

Се користи од членовите на семејството по неколку часови, тастатурата ретко се чисти, а децата на него често играат. Резултатите биле незадоволителни: вкупниот број на бактерии изнесувал 33 милиони. За среќа, Ентеро бактерија и Ешерихија коли не била пронајдена, што значи членовите на семејството добро ги мијат рацете. MRSA, која обично знае да се најде на кожата, била присутна во бројка помала од 10 милиони, што е добар резултат. Сепак, нивото на присуство на габи била околу 10 милиони, што е многу големо количество.

Големото количество на бактерии и габи е последица на навиката за јадење над тастатурата. На остатоците од храната се развиваат бактерии, а ние со типкањето на тастатурата ги собираме и ги внесуваме заедно со чипсот или сендвичот доколку го јадеме кога работиме на компјутер. Следува заклучок дека не треба истовремено да се јаде и да се работи на компјутер.


Рачка на ладилникот

Вкупниот број на бактерии 850.000 – исклучителна контаминација. Подеднакво е и со габите. Рачките на ладилниците се класични расадници на бактерии, кои може да се најдат и во најчистата кујна.
Кадифени играчки

Често се случува кадифена играчка која ја користат различни генерации на деца никогаш да не се испере. Во овој случај, на старото мече пронајдени се незадоволителни 1.500 бактерии и висока концентрација на габи.

Кадифените играчки, посебно оние постарите, обично имаат мноштво бактерии на себе. Размислете само колку често малите деца ги гушкаат при играта, или уште полошо, при јадењето. Затоа, најдобро е ваквите играчки да се исперат.
Телефон

На телефонот кој се употребува две години се насобрале 32.000 бактерии, што не е дозволиво според хигиенските стандарди. Најмногу микроби се наоѓаат на предмети кои што ги употребуваат повеќе лица.
Даска за режење

Се употребува скоро секој ден и се пере со детергент веднаш после употребата. Сепак, на неа се пронајдени вознемирувачки 4.200 бактерии. Затоа е потребно после употребата да се измие и со врела вода. Најдобро е кога се има посебна даска која ќе служи за сечење на сурово месо.
Клавир

На него свират домашните, а често и куќните пријатели. Количеството на бактерии е скоро двојно поголема отколку на кујнската даска, а и количеството на габи е големо.

Малкумина ги мијат рацете пред употребата на клавирот. Така, бактериите и габите завршуваат на типките.
Пешкири во бањата

На нив се пронајдени околу 4.000 бактерии, меѓу кои и MRSA, како и доста габи.

Идеална подлога за бактериите се влажните пешкири во бањата. А новите бактерии непрестајно пристигнуваат со рацете кои не се добро измиени. Не заборавете да ги исперете пешкирите барем на 60 Целзиусови степени.
Прекинувач за светло во WC

Пронајдени се 1.000 бактерии, што не е задоволувачки, но е добар пример дека тоалетот има помалку бактерии отколку други места во домот. Затоа, грешат оние што го чистат секој сантиметар во WC-то или бањата, а просторот за подготовка за храна не.