Чистење и одржување:

Чистење на дамките во домот

Етерични масла и чистење на животниот простор

Овлажувач на воздухот за поздрав дом

Јонизирање на воздухот

Ослободете се од алергијата во домот

Чистење и одржување на мебел од природна кожа

Чистење на подни облоги

Одржување и чистење на персиски тепих

Како против таложење на прашина?

Постапување со старинскиот мебел

Ослободете се од молците во плакарот

Десет чекори до плакар со пријатен мирис

Совети за чиста бања

Сјајни и проточни славини

Природни средства за чистење

Совети за чистење на уреди за готвење

Мали совети за чистење

Траги од вода на дрвен мебел

Отстранување на непријатни мириси во фрижидерот

Отстранување на боја од дрвенаријa

Олеснете го миењето на прозорците

Места во домот на кои се таложат бактериите

Вратете го сјајот на сребрените предмети

Проблем на мирис на мувла кај машина за перење алишта

Чистење на технички уреди

Отстранување на мувла со средство за белење

Чистење на тастатура

Одржување на мебел од масивно дрво

Чистење на клима-уред

Одржување на мебел од бамбус, трска и ратан

Оцет – универзално средство за чистење

9 корисни совети

Oслободете се од кујнски молци

Чистење и одржување на душек

Третирање на масни дамки на ѕидот

5 мали совети за чистење

Природни средства за одзатнување на одводите

Справување со влагата во домот

Природно парфимирање на домот

Совети за побрзо чистење

Чистење на еко-кожа

Совети за чистење после бојадисувањето

Со чиста кујна против бактериите

Чистење и одржување на предмети од бакар

Одржување и чистење на медијапан

Чистење на глава на туш

Млекото како средство во домаќинството

Оризот како средство во домаќинството

Мали тајни за отстранување на лоши мириси

Кеса со вода за терање на мувите

Ацетонот како средство за чистење на дамки

Ослободете се од мушичките

Употреба на медицинскиот алкохол во домот

Чистење на дамки од лепак

Употреба на кората од портокал во домот

Како да го искористите талогот од кафе

Исчистете го тепихот од урината од мачка

Извори на мувла во кујната

Со лимонтус до зголемен век на машината за перење

Одледување на замрзнувачот

Чистење на каменец од машината за миење садови

Природно средство за чистење на инокс

Чистење на метален филтер кај аспиратор

Совет за чистење на садоперот од бигор и нечистотии

Чистење на прашина од уметнички слики

Отстранување на налепници

Одлепување на тапети

Како против мирисот од лак и боја?

Проветрување на домот

Со омекнувач против прашината

Подигнат паркет

Што не треба да се мие во машина за садови?

Одзатнување на мијалник со сода бикарбона и оцет

Чистење свеќник од восок

Отстранување на дамки од топлина

Природен начин на перење на тепих

Совети за чистење на ѕидот

Направете средство за дезинфекција на бањата

Влијание на етеричните масла

Репарирање на дрвен мебел со орев

Како да заблеска дрвото

Чистење на восок од дрвена површина

Чистење на рерната без хемикалии

Негативни ефекти од влагата во домот

Босилек против комарци

Чистење на дамки на софа од микрофибер

Што да се прави при поплава во домот?Природно парфимирање на домот


Пријатниот мирис на домот не мора да зависи од освежувачите на воздух и миризливите свеќи. Постојат многу природни средства за оваа намена кои се лесно достапни. Еве повеќе примери за нивна употреба:

За да не мириса целата куќа на јадењето кое се готвело, во чиста тава измешајте цимет и шеќер и оставете неколку минути на тивок оган за да пуштат мирис.

За отстранување на мирисот на чадот од цигари, ставете оцет и вода во неколку чиничиња распоредени по собата.

За да облеката, ќебињата и останатите текстилни производи не мирисаат на влага или мувла, најдобриот лек е секако превенцијата. Но доколку е предоцна за тоа ставете чиста вотка во распрскувач и попрскајте ја облеката. За да избегнете евентуални дамки, најдобро е претходно да ја превртите облеката.

Силните мириси на хемикалии кои ги употребуваме при чистењето на домот може да се ублажат доколку ставиме на кратко да се пече кора од портокал или лимон.

Кога во фрижидерот се чувствува непосакуван мирис, после стандардното перење, пребришете ги полиците и вратата со мешавина на вода и оцет (50:50), па повторно пребришете со памучна крпа со малку екстракт на ванила.

За отстранување на мирис на устоеност од облеката, ставете на местото каде што ја чувате згужвани весници и тие ќе ги соберат сите мириси на устоеност. Хартијата од весник може да се употреби и кај чевлите за да се ослободите од мирисот и влагата во нив.

Мелницата за отпадоци во кујната ќе мириса убаво ако во неа ставите врела вода, па ставите кора од портокал или лимон кој ќе ја исечка.

За отстранување на било какви непријатни мириси во собата, натопете пешкир со оцет (да биде влажен, но не мора да капе) и мавтајте. Со оваа мирисите ќе исчезнат.

Доколку тепихот има непријатен мирис, испрскајте го со сода бикарбона, оставете го 10-15 минути, па исчистете со правосмукалка.

За крај, домашните растенија се одличен начин да се неутрализираат непријатните мириси, а истовремено и да се разубави вашиот дом.