Чистење и одржување:

Чистење на дамките во домот

Етерични масла и чистење на животниот простор

Овлажувач на воздухот за поздрав дом

Јонизирање на воздухот

Ослободете се од алергијата во домот

Чистење и одржување на мебел од природна кожа

Чистење на подни облоги

Одржување и чистење на персиски тепих

Како против таложење на прашина?

Постапување со старинскиот мебел

Ослободете се од молците во плакарот

Десет чекори до плакар со пријатен мирис

Совети за чиста бања

Сјајни и проточни славини

Природни средства за чистење

Совети за чистење на уреди за готвење

Мали совети за чистење

Траги од вода на дрвен мебел

Отстранување на непријатни мириси во фрижидерот

Отстранување на боја од дрвенаријa

Олеснете го миењето на прозорците

Места во домот на кои се таложат бактериите

Вратете го сјајот на сребрените предмети

Проблем на мирис на мувла кај машина за перење алишта

Чистење на технички уреди

Отстранување на мувла со средство за белење

Чистење на тастатура

Одржување на мебел од масивно дрво

Чистење на клима-уред

Одржување на мебел од бамбус, трска и ратан

Оцет – универзално средство за чистење

9 корисни совети

Oслободете се од кујнски молци

Чистење и одржување на душек

Третирање на масни дамки на ѕидот

5 мали совети за чистење

Природни средства за одзатнување на одводите

Справување со влагата во домот

Природно парфимирање на домот

Совети за побрзо чистење

Чистење на еко-кожа

Совети за чистење после бојадисувањето

Со чиста кујна против бактериите

Чистење и одржување на предмети од бакар

Одржување и чистење на медијапан

Чистење на глава на туш

Млекото како средство во домаќинството

Оризот како средство во домаќинството

Мали тајни за отстранување на лоши мириси

Кеса со вода за терање на мувите

Ацетонот како средство за чистење на дамки

Ослободете се од мушичките

Употреба на медицинскиот алкохол во домот

Чистење на дамки од лепак

Употреба на кората од портокал во домот

Како да го искористите талогот од кафе

Исчистете го тепихот од урината од мачка

Извори на мувла во кујната

Со лимонтус до зголемен век на машината за перење

Одледување на замрзнувачот

Чистење на каменец од машината за миење садови

Природно средство за чистење на инокс

Чистење на метален филтер кај аспиратор

Совет за чистење на садоперот од бигор и нечистотии

Чистење на прашина од уметнички слики

Отстранување на налепници

Одлепување на тапети

Како против мирисот од лак и боја?

Проветрување на домот

Со омекнувач против прашината

Подигнат паркет

Што не треба да се мие во машина за садови?

Одзатнување на мијалник со сода бикарбона и оцет

Чистење свеќник од восок

Отстранување на дамки од топлина

Природен начин на перење на тепих

Совети за чистење на ѕидот

Направете средство за дезинфекција на бањата

Влијание на етеричните масла

Репарирање на дрвен мебел со орев

Како да заблеска дрвото

Чистење на восок од дрвена површина

Чистење на рерната без хемикалии

Негативни ефекти од влагата во домот

Босилек против комарци

Чистење на дамки на софа од микрофибер

Што да се прави при поплава во домот?Oслободете се од кујнски молци


Кујнските молци прават значително помалку штета од молците кои што го напаѓаат текстилот. Возрасните инсекти не предизвикуваат штета бидејќи се хранат со течна храна или вода. Сепак, тие ги инфицираат житарките, овошјето, оревите, зачините и сета сува храна.

Еве неколку совети за ослободување од оваа напаст:

Испразнете ги кујнските елементи и фиоките - oсновен чекор е да се испразнат сите кујнски елементи, фиоки и полиците. Ако можете, задолжително погледајте ја опачината на плакарот која најчесто е изработена од лесонит, кој како материјал може да претставува прехранбен артикл за нив. Добро исперете го со вода и некое средство за перење.

Погледајте ги кутиите со храна - oтворете ја секоја кутија со храна и вреќичка во која се наоѓа нешто за јадење: тесто, брашно, бисквити, мелени ореви, мак, презла, чоколада, гриз, пудинзи, грав, ориз, пченка ... Ако во било што видите молци, ларви, нешто како пајажина или грутчиња – фрлете ја храната! Таа сигурно е контаминирана со јајца од кои подоцна ќе израсната ларви, а од нив кујнски молци.

Дополнителен преглед - oсвен плакарите и фиоките, прегледајте ги ѕидовите, рамките на слики, вазните со суви цвеќе, сламени подлошки и слични предмети. Ако состојбата е сериозна, неретко може да се видат ларви и по ѕидовите. Во тој случај најдобро е ѕидовите да се обојат со нова боја.

Подготовка на храната - задолжително набавете тегли со поклопци коишто цврсто дихтуваат и не дозволуваат влез на штетниците. Освен практичноста, ќе ги намалите можностите за нов развој на молците. Артиклите чувајте ги во оригиналните пакувања додека да ги отворите, а потоа преместете ги во стаклени садови.

Алтернативна заштита - освен индустриските средства за заштита кои може да ги побарате во продавниците или аптеките, може да употребите и природни начини за превенција од кујнски молци. Помеѓу најраширните е лавандата која треба да се врзе во букетчиња и да се распореди во скриени места. Сушеното ореово лисје исто така има добар ефект, како и обичниот кромид.

Ако сакате да ги замените лентите од продавница на кои се лепат молците, пробајте со обичен двостран селотејп по чија средина ќе намачкате малку мед.