Чистење и одржување:

Чистење на дамките во домот

Етерични масла и чистење на животниот простор

Овлажувач на воздухот за поздрав дом

Јонизирање на воздухот

Ослободете се од алергијата во домот

Чистење и одржување на мебел од природна кожа

Чистење на подни облоги

Одржување и чистење на персиски тепих

Како против таложење на прашина?

Постапување со старинскиот мебел

Ослободете се од молците во плакарот

Десет чекори до плакар со пријатен мирис

Совети за чиста бања

Сјајни и проточни славини

Природни средства за чистење

Совети за чистење на уреди за готвење

Мали совети за чистење

Траги од вода на дрвен мебел

Отстранување на непријатни мириси во фрижидерот

Отстранување на боја од дрвенаријa

Олеснете го миењето на прозорците

Места во домот на кои се таложат бактериите

Вратете го сјајот на сребрените предмети

Проблем на мирис на мувла кај машина за перење алишта

Чистење на технички уреди

Отстранување на мувла со средство за белење

Чистење на тастатура

Одржување на мебел од масивно дрво

Чистење на клима-уред

Одржување на мебел од бамбус, трска и ратан

Оцет – универзално средство за чистење

9 корисни совети

Oслободете се од кујнски молци

Чистење и одржување на душек

Третирање на масни дамки на ѕидот

5 мали совети за чистење

Природни средства за одзатнување на одводите

Справување со влагата во домот

Природно парфимирање на домот

Совети за побрзо чистење

Чистење на еко-кожа

Совети за чистење после бојадисувањето

Со чиста кујна против бактериите

Чистење и одржување на предмети од бакар

Одржување и чистење на медијапан

Чистење на глава на туш

Млекото како средство во домаќинството

Оризот како средство во домаќинството

Мали тајни за отстранување на лоши мириси

Кеса со вода за терање на мувите

Ацетонот како средство за чистење на дамки

Ослободете се од мушичките

Употреба на медицинскиот алкохол во домот

Чистење на дамки од лепак

Употреба на кората од портокал во домот

Како да го искористите талогот од кафе

Исчистете го тепихот од урината од мачка

Извори на мувла во кујната

Со лимонтус до зголемен век на машината за перење

Одледување на замрзнувачот

Чистење на каменец од машината за миење садови

Природно средство за чистење на инокс

Чистење на метален филтер кај аспиратор

Совет за чистење на садоперот од бигор и нечистотии

Чистење на прашина од уметнички слики

Отстранување на налепници

Одлепување на тапети

Како против мирисот од лак и боја?

Проветрување на домот

Со омекнувач против прашината

Подигнат паркет

Што не треба да се мие во машина за садови?

Одзатнување на мијалник со сода бикарбона и оцет

Чистење свеќник од восок

Отстранување на дамки од топлина

Природен начин на перење на тепих

Совети за чистење на ѕидот

Направете средство за дезинфекција на бањата

Влијание на етеричните масла

Репарирање на дрвен мебел со орев

Како да заблеска дрвото

Чистење на восок од дрвена површина

Чистење на рерната без хемикалии

Негативни ефекти од влагата во домот

Босилек против комарци

Чистење на дамки на софа од микрофибер

Што да се прави при поплава во домот?9 корисни совети


Цвеќе во вазна

За да цвеќето остане подолго време свежо, при менување на водата измијте ја вазната и во свежата вода ставете малку сол. Солта спречува развој на бактерии поради кои доаѓа до побрзо трулење на растенијата.


Тресење теписи

Теписите и простирките никогаш не ги тресете од лице, туку од опачина. Кога ќе завршите со тресењето, тепихот свртете го на лице и со метличка добро исчистете го, а потоа освежете го со млака вода.


Крива даска

Даската на која сечете лук со тек на време се криви. Исправувањето е едноставно. Треба да ја навлажните со вода, а потоа ставeте некој тежок предмет врз неа, кој ќе ја прекрие целата површина. Оставете ја така да стои 24 часа.


Топење лед

За да полесно и побрзо го истопите наталожениот лед во фрижидерот, употребете фен за сушење на коса. Претходно, секако, исклучете го фрижидерот.


Чистење душек

Не е добро душекот да се чука со прачката бидејќи така се кршат влакната со кои е наполнет. Бидејќи навлаките на душеците се направени од многу густо ткаен материјал, доволно е ако внимателно ги исчеткаме.


Еленска крпа

Доколку крпата од еленска кожа (за бришење прозорци) се вкрути, тоа значи дека се изгубила маснотијата поради испирањето во водата со детергенти. Во тој случај треба да се потопи во млака вода и добро да се истрие со добриот, стар, домашен сапун кој содржи маснотија. Кога ќе се направи добра пена, оставете ја така половина час, а потоа исперете ја во млака вода.


Скршено стакло

Доколку ви се скрши некој стаклен или керамички предмет, ситните скршени парчиња кои може да бидат опасни најлесно ќе ги соберете со навлажена памучна вата. Со неа поминете преку целата површина на која постои опасност да има заостанати скршеници – тие ќе се фатат на ватата. Потоа ватата замотајте ја во хартија од весник и фрлете ја.


Мачка

За да спречите мачката да ви престојува на било кој дел од мебелот, попрскајте го со вода во која сте ставиле лимонов сок. Мирисот на лимонот е одбивен за мачките.


Не го тегнете троседот

Ако нешто ви падне под троседот или на некое непристапно место, навлечете на цевката од правосмукалката најлон чорапа и извлечете го ситниот предмет.