Чистење и одржување:

Чистење на дамките во домот

Етерични масла и чистење на животниот простор

Овлажувач на воздухот за поздрав дом

Јонизирање на воздухот

Ослободете се од алергијата во домот

Чистење и одржување на мебел од природна кожа

Чистење на подни облоги

Одржување и чистење на персиски тепих

Како против таложење на прашина?

Постапување со старинскиот мебел

Ослободете се од молците во плакарот

Десет чекори до плакар со пријатен мирис

Совети за чиста бања

Сјајни и проточни славини

Природни средства за чистење

Совети за чистење на уреди за готвење

Мали совети за чистење

Траги од вода на дрвен мебел

Отстранување на непријатни мириси во фрижидерот

Отстранување на боја од дрвенаријa

Олеснете го миењето на прозорците

Места во домот на кои се таложат бактериите

Вратете го сјајот на сребрените предмети

Проблем на мирис на мувла кај машина за перење алишта

Чистење на технички уреди

Отстранување на мувла со средство за белење

Чистење на тастатура

Одржување на мебел од масивно дрво

Чистење на клима-уред

Одржување на мебел од бамбус, трска и ратан

Оцет – универзално средство за чистење

9 корисни совети

Oслободете се од кујнски молци

Чистење и одржување на душек

Третирање на масни дамки на ѕидот

5 мали совети за чистење

Природни средства за одзатнување на одводите

Справување со влагата во домот

Природно парфимирање на домот

Совети за побрзо чистење

Чистење на еко-кожа

Совети за чистење после бојадисувањето

Со чиста кујна против бактериите

Чистење и одржување на предмети од бакар

Одржување и чистење на медијапан

Чистење на глава на туш

Млекото како средство во домаќинството

Оризот како средство во домаќинството

Мали тајни за отстранување на лоши мириси

Кеса со вода за терање на мувите

Ацетонот како средство за чистење на дамки

Ослободете се од мушичките

Употреба на медицинскиот алкохол во домот

Чистење на дамки од лепак

Употреба на кората од портокал во домот

Како да го искористите талогот од кафе

Исчистете го тепихот од урината од мачка

Извори на мувла во кујната

Со лимонтус до зголемен век на машината за перење

Одледување на замрзнувачот

Чистење на каменец од машината за миење садови

Природно средство за чистење на инокс

Чистење на метален филтер кај аспиратор

Совет за чистење на садоперот од бигор и нечистотии

Чистење на прашина од уметнички слики

Отстранување на налепници

Одлепување на тапети

Како против мирисот од лак и боја?

Проветрување на домот

Со омекнувач против прашината

Подигнат паркет

Што не треба да се мие во машина за садови?

Одзатнување на мијалник со сода бикарбона и оцет

Чистење свеќник од восок

Отстранување на дамки од топлина

Природен начин на перење на тепих

Совети за чистење на ѕидот

Направете средство за дезинфекција на бањата

Влијание на етеричните масла

Репарирање на дрвен мебел со орев

Како да заблеска дрвото

Чистење на восок од дрвена површина

Чистење на рерната без хемикалии

Негативни ефекти од влагата во домот

Босилек против комарци

Чистење на дамки на софа од микрофибер

Што да се прави при поплава во домот?Влијание на етеричните маслаДоколку сакате да го исполните домот со пријатни мириси, а истовремено и да го исчистите од штетните микроорганизми, етеричните масла се одличен избор.

Внесување на етеричните масла во воздухот може да се направи на повеќе начини: со распрскувач, преку натопена ткаенина, дезинфицирање на површини, преку овлажувач (сад со вода на радијатор) , мирисни светилки или електричен дифузер.

Различни етерични масла имаат различно влијание врз микроорганизмите воздухот:

Антибактериски масла чемпрес, еукалиптус, лаванда, лимон, лимета, оригано, чајно дрво, луто нане, германска камилица, рузмарин, жалфија, сандалово дрво, сладок портокал, циметов лист
Антивирусни масла Циметов лист, каранфилче, еукалиптус, лаванда, лимон, чајно дрво, оригано, сандалово дрво, темјан
Антигабични масла еукалиптус, лаванда, лимон, чајно дрво, пачули, жалфија, сандалово дрво, мајчина душица
Антиалергиски масла германска и римската камилица, лаванда, лимон, еукалиптус, нане, чајно дрво, бор
Општи антибиотици бергамот, каранфилче, еукалиптус, лаванда, лимон, чајно дрво, оригано, пачули, германска камилица


Етеричните масла може да го поправат расположението, да делуваат релаксирачки и да делуваат позитивно на работата на мозокот, да ја зголемат концентрацијата и помнењето. Во табелата е прикажано дејството на различни етерични масла:

Антидепресивни масла сите цитрусни масла, цимет, ѓумбир, роза
Релаксирачки масла лаванда, камилица, сандалово дрво, цимет, роза
Масла за подобра работа на мозокот бор, еукалиптус, грејпфрут, нане, рузмарин, цимет, бор