Чистење и одржување:

Чистење на дамките во домот

Етерични масла и чистење на животниот простор

Овлажувач на воздухот за поздрав дом

Јонизирање на воздухот

Ослободете се од алергијата во домот

Чистење и одржување на мебел од природна кожа

Чистење на подни облоги

Одржување и чистење на персиски тепих

Како против таложење на прашина?

Постапување со старинскиот мебел

Ослободете се од молците во плакарот

Десет чекори до плакар со пријатен мирис

Совети за чиста бања

Сјајни и проточни славини

Природни средства за чистење

Совети за чистење на уреди за готвење

Мали совети за чистење

Траги од вода на дрвен мебел

Отстранување на непријатни мириси во фрижидерот

Отстранување на боја од дрвенаријa

Олеснете го миењето на прозорците

Места во домот на кои се таложат бактериите

Вратете го сјајот на сребрените предмети

Проблем на мирис на мувла кај машина за перење алишта

Чистење на технички уреди

Отстранување на мувла со средство за белење

Чистење на тастатура

Одржување на мебел од масивно дрво

Чистење на клима-уред

Одржување на мебел од бамбус, трска и ратан

Оцет – универзално средство за чистење

9 корисни совети

Oслободете се од кујнски молци

Чистење и одржување на душек

Третирање на масни дамки на ѕидот

5 мали совети за чистење

Природни средства за одзатнување на одводите

Справување со влагата во домот

Природно парфимирање на домот

Совети за побрзо чистење

Чистење на еко-кожа

Совети за чистење после бојадисувањето

Со чиста кујна против бактериите

Чистење и одржување на предмети од бакар

Одржување и чистење на медијапан

Чистење на глава на туш

Млекото како средство во домаќинството

Оризот како средство во домаќинството

Мали тајни за отстранување на лоши мириси

Кеса со вода за терање на мувите

Ацетонот како средство за чистење на дамки

Ослободете се од мушичките

Употреба на медицинскиот алкохол во домот

Чистење на дамки од лепак

Употреба на кората од портокал во домот

Како да го искористите талогот од кафе

Исчистете го тепихот од урината од мачка

Извори на мувла во кујната

Со лимонтус до зголемен век на машината за перење

Одледување на замрзнувачот

Чистење на каменец од машината за миење садови

Природно средство за чистење на инокс

Чистење на метален филтер кај аспиратор

Совет за чистење на садоперот од бигор и нечистотии

Чистење на прашина од уметнички слики

Отстранување на налепници

Одлепување на тапети

Како против мирисот од лак и боја?

Проветрување на домот

Со омекнувач против прашината

Подигнат паркет

Што не треба да се мие во машина за садови?

Одзатнување на мијалник со сода бикарбона и оцет

Чистење свеќник од восок

Отстранување на дамки од топлина

Природен начин на перење на тепих

Совети за чистење на ѕидот

Направете средство за дезинфекција на бањата

Влијание на етеричните масла

Репарирање на дрвен мебел со орев

Како да заблеска дрвото

Чистење на восок од дрвена површина

Чистење на рерната без хемикалии

Негативни ефекти од влагата во домот

Босилек против комарци

Чистење на дамки на софа од микрофибер

Што да се прави при поплава во домот?Чистење на технички уреди


Во рамките на чистењето на домот, потребно е да се одвои време и за чистење на техниката која ја има во него. Овие уреди честопати може да бидат и многу осетливи, па затоа, препорачливо е пред нивното чистење, внимателно да се прочита упатството за употреба и одржување. Неправилното чистење може да предизвика оштетување на уредот кое нема да биде опфатено со неговата гаранција.

Кога зборуваме за телевизорите, постарите телевизори одлично се чистат со средства за чистење на стакло. Од друга страна, поновите модели имаат почувствителен екран, па затоа се препорачува чистење само со влажна памучна крпа. Генерално, кога станува збор за екрани (на телевизор или компјутер), сите треба прво да се пребришат со сува крпа за да се собере прашината.

Кога станува збор за LCD екраните, треба да се употребуваат крпи од микрофибер или од стопроцентен памук. За симнување на дамки може да се стави и една капка оцет во навлажнета крпа, а потоа екранот треба нежно да се пребрише. Никако немојте силно да го притискате бидејќи постои опасност да се оштети екранот. Доколку употребувате средства за чистење за таа намена, нанесувајте ги на крпата, а не директно на екранот, бидејќи постои можност да продрат во него и да го оштетат. За чистење на екраните, избегнувајте ги хартиените марамчиња, бидејќи може да создадат гребаници.

Надворешните делови на ДВД и ВХС уредите, видеокамерите и сл. најдобро ќе ги исчистите со мешавина на вода и алкохол во сооднос 60/40, при што е важно за време на чистењето уредите да бидат исклучени и да не се вклучуваат сè додека течноста целосно не се исуши.

Кога станува збор за телефоните, при чистењето најдобро е да се исклучат и да се извади батеријата, а потоа да се премине на чистење. Налесно може да се чистат со влажни марамчиња, додека за дезинфекција треба да се употреби мешавина на вода и медицински алкохол.