Чистење и одржување:

Чистење на дамките во домот

Етерични масла и чистење на животниот простор

Овлажувач на воздухот за поздрав дом

Јонизирање на воздухот

Ослободете се од алергијата во домот

Чистење и одржување на мебел од природна кожа

Чистење на подни облоги

Одржување и чистење на персиски тепих

Како против таложење на прашина?

Постапување со старинскиот мебел

Ослободете се од молците во плакарот

Десет чекори до плакар со пријатен мирис

Совети за чиста бања

Сјајни и проточни славини

Природни средства за чистење

Совети за чистење на уреди за готвење

Мали совети за чистење

Траги од вода на дрвен мебел

Отстранување на непријатни мириси во фрижидерот

Отстранување на боја од дрвенаријa

Олеснете го миењето на прозорците

Места во домот на кои се таложат бактериите

Вратете го сјајот на сребрените предмети

Проблем на мирис на мувла кај машина за перење алишта

Чистење на технички уреди

Отстранување на мувла со средство за белење

Чистење на тастатура

Одржување на мебел од масивно дрво

Чистење на клима-уред

Одржување на мебел од бамбус, трска и ратан

Оцет – универзално средство за чистење

9 корисни совети

Oслободете се од кујнски молци

Чистење и одржување на душек

Третирање на масни дамки на ѕидот

5 мали совети за чистење

Природни средства за одзатнување на одводите

Справување со влагата во домот

Природно парфимирање на домот

Совети за побрзо чистење

Чистење на еко-кожа

Совети за чистење после бојадисувањето

Со чиста кујна против бактериите

Чистење и одржување на предмети од бакар

Одржување и чистење на медијапан

Чистење на глава на туш

Млекото како средство во домаќинството

Оризот како средство во домаќинството

Мали тајни за отстранување на лоши мириси

Кеса со вода за терање на мувите

Ацетонот како средство за чистење на дамки

Ослободете се од мушичките

Употреба на медицинскиот алкохол во домот

Чистење на дамки од лепак

Употреба на кората од портокал во домот

Како да го искористите талогот од кафе

Исчистете го тепихот од урината од мачка

Извори на мувла во кујната

Со лимонтус до зголемен век на машината за перење

Одледување на замрзнувачот

Чистење на каменец од машината за миење садови

Природно средство за чистење на инокс

Чистење на метален филтер кај аспиратор

Совет за чистење на садоперот од бигор и нечистотии

Чистење на прашина од уметнички слики

Отстранување на налепници

Одлепување на тапети

Како против мирисот од лак и боја?

Проветрување на домот

Со омекнувач против прашината

Подигнат паркет

Што не треба да се мие во машина за садови?

Одзатнување на мијалник со сода бикарбона и оцет

Чистење свеќник од восок

Отстранување на дамки од топлина

Природен начин на перење на тепих

Совети за чистење на ѕидот

Направете средство за дезинфекција на бањата

Влијание на етеричните масла

Репарирање на дрвен мебел со орев

Како да заблеска дрвото

Чистење на восок од дрвена површина

Чистење на рерната без хемикалии

Негативни ефекти од влагата во домот

Босилек против комарци

Чистење на дамки на софа од микрофибер

Што да се прави при поплава во домот?Одледување на замрзнувачот


За да обезбедите услови за замрзнувачот да работи ефикасно, редовно обрнувајте внимание на количеството на насобран лед. Доколку забележите дека има дебелина од околу еден сантиметар, треба да се отстрани насобраниот лед со постапка на одледување.

За да вашите намирници останат подолго време замрзнати кога ќе бидат надвор, пред да го почнете со постапката, вклучете го фрижидерот на опцијата за брзо замрзнување.

Постапката на одледување трае околу 20 минути.

• Исклучете го замрзнувачот. Извадете ја заледената храна, замотате ја во хартија и ставете ја во постуден простор.

• Издадете ги полиците и исперете ги со мешавина на вода и течен сапун, па оставете ги да се осушат. Со истата мешавина исчистете ја и внатрешноста на фрижидерот.

• За брзинско одледување на замрзнувачот кој не е претрупан со лед, треба најпрво да се ослободите од ињето. Добро натопете ја крпата во алкохол и со неа прекријте го ледот. Потоа нежно отстранете го ледот со пластично или дрвено стругало. За да го забрзате процесот на одледување, ставете во замрзнувачот плиток сад со топла вода и оставете ја вратата на замрзнувачот отворена.

Не го забрзувајте процесот на одледување со фенови за коса или други видови греалки – нивната топлина може да ги оштети разладните елементи. Ако е потребно за отстранување на ледот или ињето нежно употребете пластично стругало.

• Во шишето со распрскувач ставете шолја вода, лажица оцет и лажица течен детергент, па измешајте го растворот. Попрскајте со мешавината по внатрешноста на замрзнувачот. Добро исчистете ги ѕидовите со сунѓер или хартиени марамчиња. За чистење на замрзнувачот не се препорачуваат агресивни средства бидејќи може да ја оштетат површината.

• Откога ќе се исчисти и исуши внатрешноста на фрижидерот и полиците, вратете ги намирниците во замрзнувачот и вклучете го.