Чистење и одржување:

Чистење на дамките во домот

Етерични масла и чистење на животниот простор

Овлажувач на воздухот за поздрав дом

Јонизирање на воздухот

Ослободете се од алергијата во домот

Чистење и одржување на мебел од природна кожа

Чистење на подни облоги

Одржување и чистење на персиски тепих

Како против таложење на прашина?

Постапување со старинскиот мебел

Ослободете се од молците во плакарот

Десет чекори до плакар со пријатен мирис

Совети за чиста бања

Сјајни и проточни славини

Природни средства за чистење

Совети за чистење на уреди за готвење

Мали совети за чистење

Траги од вода на дрвен мебел

Отстранување на непријатни мириси во фрижидерот

Отстранување на боја од дрвенаријa

Олеснете го миењето на прозорците

Места во домот на кои се таложат бактериите

Вратете го сјајот на сребрените предмети

Проблем на мирис на мувла кај машина за перење алишта

Чистење на технички уреди

Отстранување на мувла со средство за белење

Чистење на тастатура

Одржување на мебел од масивно дрво

Чистење на клима-уред

Одржување на мебел од бамбус, трска и ратан

Оцет – универзално средство за чистење

9 корисни совети

Oслободете се од кујнски молци

Чистење и одржување на душек

Третирање на масни дамки на ѕидот

5 мали совети за чистење

Природни средства за одзатнување на одводите

Справување со влагата во домот

Природно парфимирање на домот

Совети за побрзо чистење

Чистење на еко-кожа

Совети за чистење после бојадисувањето

Со чиста кујна против бактериите

Чистење и одржување на предмети од бакар

Одржување и чистење на медијапан

Чистење на глава на туш

Млекото како средство во домаќинството

Оризот како средство во домаќинството

Мали тајни за отстранување на лоши мириси

Кеса со вода за терање на мувите

Ацетонот како средство за чистење на дамки

Ослободете се од мушичките

Употреба на медицинскиот алкохол во домот

Чистење на дамки од лепак

Употреба на кората од портокал во домот

Како да го искористите талогот од кафе

Исчистете го тепихот од урината од мачка

Извори на мувла во кујната

Со лимонтус до зголемен век на машината за перење

Одледување на замрзнувачот

Чистење на каменец од машината за миење садови

Природно средство за чистење на инокс

Чистење на метален филтер кај аспиратор

Совет за чистење на садоперот од бигор и нечистотии

Чистење на прашина од уметнички слики

Отстранување на налепници

Одлепување на тапети

Како против мирисот од лак и боја?

Проветрување на домот

Со омекнувач против прашината

Подигнат паркет

Што не треба да се мие во машина за садови?

Одзатнување на мијалник со сода бикарбона и оцет

Чистење свеќник од восок

Отстранување на дамки од топлина

Природен начин на перење на тепих

Совети за чистење на ѕидот

Направете средство за дезинфекција на бањата

Влијание на етеричните масла

Репарирање на дрвен мебел со орев

Како да заблеска дрвото

Чистење на восок од дрвена површина

Чистење на рерната без хемикалии

Негативни ефекти од влагата во домот

Босилек против комарци

Чистење на дамки на софа од микрофибер

Што да се прави при поплава во домот?Извори на мувла во кујнатаНекои многу опасни мувли може да се најдат во кујната, но добро е што нивната појава може многу ефикасно да се спречи. Дознајте кои места се извори на мувла во кујната и што да направите да ја спречите нејзината појава.

Под фрижидерот може да се создадат разни видови на мувла. Поместувајте го фрижидерот 2-3 пати во годината и детално исчистете ги ѕидовите и подот под фрижидерот.

И внатрешноста на фрижидерот треба редовно да се одржува. Не дозволувајте храната предолго да стои во него и проверувајте дали има нешто расипано. Расипаните производи влијаат на појавата на мувла, па веднаш отстранувајте ги. Проверувајте ги и овошјето и зеленчукот кои не се фрижидер.

Даските за сечкање треба да се чистат после секоја употреба и тоа најдобро со алкохолен оцет наместо детергент. Оцетната киселина е моќно средство за дезинфекција и ги отстранува бактериите на ешерихиа коли, салмонела и стафилокока. Ако даската за сечкање има непријатен мирис тогаш истријте ја со половина исечен лимон.

Чешмите, особено оние кои не се исправни, се местото каде најчесто се создава мувла, а исто и одводите ако не се одржуваат редовно. Сипувајте по една шолјичка за кафе полна со оцет еднаш неделно во одводот и така ќе ја отстраните мувлата која веќе се создала и ќе спречите појава на нова.

Кантата на отпадоци идеално е да не преголема, туку да го собира ѓубрето само од еден ден. Така ќе ја празните секојдневно и ќе одбегнете создавање на мувла на ова место.