Чистење и одржување:

Чистење на дамките во домот

Етерични масла и чистење на животниот простор

Овлажувач на воздухот за поздрав дом

Јонизирање на воздухот

Ослободете се од алергијата во домот

Чистење и одржување на мебел од природна кожа

Чистење на подни облоги

Одржување и чистење на персиски тепих

Како против таложење на прашина?

Постапување со старинскиот мебел

Ослободете се од молците во плакарот

Десет чекори до плакар со пријатен мирис

Совети за чиста бања

Сјајни и проточни славини

Природни средства за чистење

Совети за чистење на уреди за готвење

Мали совети за чистење

Траги од вода на дрвен мебел

Отстранување на непријатни мириси во фрижидерот

Отстранување на боја од дрвенаријa

Олеснете го миењето на прозорците

Места во домот на кои се таложат бактериите

Вратете го сјајот на сребрените предмети

Проблем на мирис на мувла кај машина за перење алишта

Чистење на технички уреди

Отстранување на мувла со средство за белење

Чистење на тастатура

Одржување на мебел од масивно дрво

Чистење на клима-уред

Одржување на мебел од бамбус, трска и ратан

Оцет – универзално средство за чистење

9 корисни совети

Oслободете се од кујнски молци

Чистење и одржување на душек

Третирање на масни дамки на ѕидот

5 мали совети за чистење

Природни средства за одзатнување на одводите

Справување со влагата во домот

Природно парфимирање на домот

Совети за побрзо чистење

Чистење на еко-кожа

Совети за чистење после бојадисувањето

Со чиста кујна против бактериите

Чистење и одржување на предмети од бакар

Одржување и чистење на медијапан

Чистење на глава на туш

Млекото како средство во домаќинството

Оризот како средство во домаќинството

Мали тајни за отстранување на лоши мириси

Кеса со вода за терање на мувите

Ацетонот како средство за чистење на дамки

Ослободете се од мушичките

Употреба на медицинскиот алкохол во домот

Чистење на дамки од лепак

Употреба на кората од портокал во домот

Како да го искористите талогот од кафе

Исчистете го тепихот од урината од мачка

Извори на мувла во кујната

Со лимонтус до зголемен век на машината за перење

Одледување на замрзнувачот

Чистење на каменец од машината за миење садови

Природно средство за чистење на инокс

Чистење на метален филтер кај аспиратор

Совет за чистење на садоперот од бигор и нечистотии

Чистење на прашина од уметнички слики

Отстранување на налепници

Одлепување на тапети

Како против мирисот од лак и боја?

Проветрување на домот

Со омекнувач против прашината

Подигнат паркет

Што не треба да се мие во машина за садови?

Одзатнување на мијалник со сода бикарбона и оцет

Чистење свеќник од восок

Отстранување на дамки од топлина

Природен начин на перење на тепих

Совети за чистење на ѕидот

Направете средство за дезинфекција на бањата

Влијание на етеричните масла

Репарирање на дрвен мебел со орев

Како да заблеска дрвото

Чистење на восок од дрвена површина

Чистење на рерната без хемикалии

Негативни ефекти од влагата во домот

Босилек против комарци

Чистење на дамки на софа од микрофибер

Што да се прави при поплава во домот?Одржување на мебел од бамбус, трска и ратан


За да се задржи квалитетот и да се продолжи векот на мебелот од трска, бамбус или ратан, треба соодветно да се чисти и одржува.

За добар изглед на мебелот тој треба редовно да се чисти од прашина, што ќе спречи оштетување на неговата површина. Доколку сте истуриле течност, најдобро е што поскоро да се исчисти за да не се појави дамка.

Материјалите кај овој мебел потекнуваат од поднебје со висока влажност на воздухот, па затоа пребришувајте го со мека мокра крпа, на која сте додале неколку капки лимон. Сепак, треба да се знае дека овој мебел не е водоотпорен, па затоа не треба да се остава на дожд.

Исушениот мебел е поподложен на кршење, па затоа ако површината е многу исушена, што е чест случај доколку мебелот е надвор, прекријте го мебелот со влажни пешкири и оставете го преку ноќ за да добро впие влага.

Многу извалканите и тешко достапни места на плетениот мебел истријте ги со мека четка за заби или сунѓер потопен во благ раствор на сапуница, исперете ги со чиста вода и оставете го да се исуши мебелот, но не на директно сонце. Не употребувајте абразивни средства за чистење кои може да ја оштетат неговата површина.

Измиениот мебел треба добро да се исуши за што може да се потребни и неколку денови. Додека не се исуши целосно не треба да се седи на него бидејќи влажниот мебел е омекнат и може да дојде до трајни деформации и оштетувања.

Евентуалните пукнатини на мебелот може да се затворат со внесување на пчелин восок, кој се внесува со помош на загреано перо.