Чистење и одржување:

Чистење на дамките во домот

Етерични масла и чистење на животниот простор

Овлажувач на воздухот за поздрав дом

Јонизирање на воздухот

Ослободете се од алергијата во домот

Чистење и одржување на мебел од природна кожа

Чистење на подни облоги

Одржување и чистење на персиски тепих

Како против таложење на прашина?

Постапување со старинскиот мебел

Ослободете се од молците во плакарот

Десет чекори до плакар со пријатен мирис

Совети за чиста бања

Сјајни и проточни славини

Природни средства за чистење

Совети за чистење на уреди за готвење

Мали совети за чистење

Траги од вода на дрвен мебел

Отстранување на непријатни мириси во фрижидерот

Отстранување на боја од дрвенаријa

Олеснете го миењето на прозорците

Места во домот на кои се таложат бактериите

Вратете го сјајот на сребрените предмети

Проблем на мирис на мувла кај машина за перење алишта

Чистење на технички уреди

Отстранување на мувла со средство за белење

Чистење на тастатура

Одржување на мебел од масивно дрво

Чистење на клима-уред

Одржување на мебел од бамбус, трска и ратан

Оцет – универзално средство за чистење

9 корисни совети

Oслободете се од кујнски молци

Чистење и одржување на душек

Третирање на масни дамки на ѕидот

5 мали совети за чистење

Природни средства за одзатнување на одводите

Справување со влагата во домот

Природно парфимирање на домот

Совети за побрзо чистење

Чистење на еко-кожа

Совети за чистење после бојадисувањето

Со чиста кујна против бактериите

Чистење и одржување на предмети од бакар

Одржување и чистење на медијапан

Чистење на глава на туш

Млекото како средство во домаќинството

Оризот како средство во домаќинството

Мали тајни за отстранување на лоши мириси

Кеса со вода за терање на мувите

Ацетонот како средство за чистење на дамки

Ослободете се од мушичките

Употреба на медицинскиот алкохол во домот

Чистење на дамки од лепак

Употреба на кората од портокал во домот

Како да го искористите талогот од кафе

Исчистете го тепихот од урината од мачка

Извори на мувла во кујната

Со лимонтус до зголемен век на машината за перење

Одледување на замрзнувачот

Чистење на каменец од машината за миење садови

Природно средство за чистење на инокс

Чистење на метален филтер кај аспиратор

Совет за чистење на садоперот од бигор и нечистотии

Чистење на прашина од уметнички слики

Отстранување на налепници

Одлепување на тапети

Како против мирисот од лак и боја?

Проветрување на домот

Со омекнувач против прашината

Подигнат паркет

Што не треба да се мие во машина за садови?

Одзатнување на мијалник со сода бикарбона и оцет

Чистење свеќник од восок

Отстранување на дамки од топлина

Природен начин на перење на тепих

Совети за чистење на ѕидот

Направете средство за дезинфекција на бањата

Влијание на етеричните масла

Репарирање на дрвен мебел со орев

Како да заблеска дрвото

Чистење на восок од дрвена површина

Чистење на рерната без хемикалии

Негативни ефекти од влагата во домот

Босилек против комарци

Чистење на дамки на софа од микрофибер

Што да се прави при поплава во домот?Постапување со старинскиот мебел


Доколку во домот имате старински мебел, прв совет е собите во кои е сместен да се проветруваат за да воздухот има доволна влажност. Во спротивно, сувиот воздух може да предизвикува пукање на лакот и на самото дрво.

Црви во мебелот

Доколку старинскиот мебел го нападнат црви, можете да се справите со нив на следниот начин:

Првиот ден со распрскувач или со инјекција во сите дупки вбризгајте смеса од три четвртини амонијак и вода.
Вториот ден наполнете ги дупките со амонијак.
Третиот ден надворешната површина на целиот мебел исчистете ја со средство за чистење на паркет.


Враќање на сјајот

Постапката за враќање на сјајот на старинскиот мебел започнува со подготвување на смеса со исти делови на масло и оцет. Со таа смеса премачкајте го мебелот и оставете го два дена. Потоа истријте го со фланелна крпа.


Поместување

Доколку некогаш треба да го поместувате тешкиот мебел по мазен под, навлечете стари чорапи на ногарките. Мебелот полесно ќе се движи, а подот нема да се оштети.

Доколку мебелот го придвижува само едно лице може да се искористи некоја прекривка или потенок тепих. Тие се распростираат на подот и потоа се подвлекуваат под сите ногарки на мебелот. Треба да се почне од предните ногарки, а потоа да се влече прекривката наназад за да и задните ногарки дојдат под неа. Потоа се повлекува и предниот крај на простирката и мебелот веќе може полесно да се поместува. Поместувањето исто така ќе биде значително олеснето доколку под секоја ногарка се стави парче суров компир. Ова секако се однесува за поместување на мазни подови


Чистење

Мебелот изработен од дабово дрво се чисти со терпентин.

Лакираниот мебел може да го избришете со сапуница во која се додава една лажичка петролеј.

Полираниот мебел смее да се негува исклучиво со специјални средства за таа намена.


Траги од мебелот

При преместување на мебелот остануваат длабоки траги од ногарките на теписите. За да на тие места ги подигнете влакната, покријте ги длабнувањата со мокра крпа и поминете преку неа со загреана пегла. Потоа тргнете ја крпата и добро исчеткајте го тепихот со четка.


Тешките парчиња на мебел нема да оставаат грди траги на килимот доколку на ногарките прицврстите подебело парче на сунѓер.