Архива:

Саем за мебел Милано 2010

Зелената во домот во неколку чекори

Избор на боја за ѕид

Отстранување на непријатни мириси во фрижидерот

Паметен мебел

Ентериер на Ивет Ладук

Оддалечете ги глувците од домот

Фенг шуи: бамбус во домот

Нивоа на осветлување во кујната

Двособен стан во Гетеборг

Трендови во уредување на спалната соба

Траги од вода на дрвен мебел

Трендови: “vintage print”

Концепт на отворен простор

Апартман во Њујорк

Фенг шуи: избор на врата

Допир на Мексико

Вратете го сјајот на сребрените предмети

Претворете го дворот во место за опуштање

Чистење и одржување на мебел од природна кожа

Стан во Киев

Сите нијанси на жолта во вашиот дом

Згрејте ја вашата зимска постела

Фенг шуи: купување на нов стан

Меѓународен саем на мебел Келн 2010

Бои на 2010

Одвртување на пукната сијалица

ЛЕД осветлување

Мали совети за чистење

Поп-арт ентериер во Москва

Совети за поставување на слики

Типови на аспиратор

Графити во станот

Колку светлина е потребно за една просторија?

Новогодишни елки

Пентхаус во Дубаи

Порамнување на сликите на ѕидот

Совети за избор на ладилник

Минијатурни кујни

Ентериер во Сан Франциско

Чистење на подни облоги

Како да се избере вистинската перница?

Шведски ентериер

Подница на креветот

Сопствен дизајн на ламба

Фенг шуи: теорија на петте елементи

Кога треба да се промени душекот?

Ентериер на Стив Милер

Избор на душек

Големи лустери – трендовски украси во домот

Фенг шуи: распоред на мебелот

Син ентериер за живот на духовноста и мистеријата

Апартман во Лондон

Столици со потпис

Мистичната виолетова во домот

Поткровје во Њујорк

Шеми за поставување на слики

Галерија на рибници во двор

Агрумите како домашни растенија

Поправка на дупки и пукнатини на ѕидот

Позиционирање на звучниците во домашното кино

Уредете го работното катче за ученикот

Дизајн на ентериер на EРГЕС

Одржување и чистење на персиски тепих

Рибникот - фокусна точка во дворот

Дизајн на ентериер на Стeнли Тем

Важни параметри при избор на LCD телевизор

Персиски теписи – синоним за квалитет и трајност

Тајните на добриот абажур

Вградување на осветлување во мебелот

Како против таложење на прашина?

Заштита на домот од сонцето

Употреба на алуминиумска фолија во домот

Острово во кујната

Трендови во уредување на дневната соба 2009

Постапување со старинскиот мебел

Уредување на домот од машка и женска перспектива

Дизајн на ентериер од Стивен Флечер

Завеси од дрво или мониста

Ослободете се од молците во плакарот

Перголи во градината

Десет чекори до плакар со пријатен мирис

Збогатете го просторот со камен

Скандинавски едноставно

Закачете излог

Домот на Џил Крафорд

Природни материјали за посладок сон

Цветна кулиса за тераса

Совети за чиста бања

Фенг шуи: животни подрачја

Лифтинг на старата ограда

Домот на Жил Дупре

Сјајни и проточни славини

Основни типови на изведби на PVC ролетни

Природни средства за чистење

Black&White преобразба

Домот на Абигејл Ахер

Саем на ентериери Милано, 2009

Задоволство во обична бела бања

Абажур од коноп

Еколошко уредување на домот

Лизгачки ѕидови – практично и атрактивно решение

Скалите – дополнителен простор за чување на предмети

Галерија на велигденски декорации

Совети за избор на туш-кабина

Велигденско декорирање на домот

Кога запнува фиоката

Комбинирање на бои

Решенија за одлагање на обувките

Употреба на гипс-картон ѕидови во адаптации на простори

Домот на Кели Хопен

Соларни системи за греење и подготовка на топла вода

Ентериери во Париз

Балдахин - мистика во креветот

Правила при преуредување на домот

Фенг шуи во детска соба

Инпиративен дом

Рустикални кујни

Неколку совети за избор на боја при бојадисување

Меѓународен саем за мебел IMM Koeln 2009

Детската соба – свет од бајките

Квалитетна организација на детската соба

Дискретно присуство на проѕирниот мебел

Егзотика во вашата бања

За удобно сместување на домашното милениче

Совети за чистење на уреди за готвење

Дрво и во бањата

Избор на мијалник

Избор на столици

Ослободете се од непријатните мириси

Вграден плакар по мерка

Сауна во домот

Идеи за новогодишно венче

За совршена елка

Фенг-шуи: совети за новогодишно уредување

Камин – топлина со стил

Избор на димензија на маса во трпезаријата

Полици - најкорисен украс во домот

Patchwork мебел за повесел дом

Фенг шуи: привлечете богатство во својот дом

Ослободете се од мувлата

Дилема при уредување на домот – дизајн или функционалност?

Избор на клуб-масa

Канцеларија во домот

Декоративниот бетон – успешна замена за природниот камен

Ретро стил - враќање во минатото

Зимска градина

Уредувањето на домот го открива вашиот карактер

Портокалова во домот

Бои во бањата

Трикови за уредување на мала бања

Глобален стил - светот во домот

ТВ-комоди

Модерни радијатори за поубав амбиент

5 начини да декорирате со црвена боја

Ослободете се од алергијата во домот

Чување на предмети во бањата

Овлажувач на воздухот за поздрав дом

Иконести ѕидни панели

Фенг шуи: Избор на мебел

Уредување на заедничкиот дом за Него и за Неа

Максимално искористување на тесната кујна

Чистење на дамките во домот (трет дел)

Фенг шуи: Средениот дом создава чувство на полетност

Чистење на дамките во домот (втор дел)

Армирано-бетонски базен

Мозаик во домот

Чистење на дамките во домот (прв дел)

Ѕидана скара во дворот

Одржување на гарнитура од природна кожа

Поправање на гребнатини на мебел

Хигиена во кујната

Совети за избор на гарнитура за седење

Позиционирање на базенот

Совети за разладување на домот

Инвестиција, димензии и форма на семеен базен

Собирање на паркетот - причини и санација

Летниковец - резиденција во дворот

Јонизирање на воздухот

Уредување на балконот според Фенг шуи

Базенот – место за опуштање и уживање

Десет идеи за заштеда на простор

Клима-уредите не се штетни само доколку правилно се користат

Како максимално да се искористи просторот

Тапетите повторно во мода

Подгответе го домот за врелото лето

Монтажни куќи

LCD или плазма: каков телевизор да се избере?

Најчести прашања за клима-уредите

Кој клима-уред да се избере?

Огледалото и Фенг шуи

Летен “look” на ентериерот

Максимално искористен минимализам

Зошто не дрво и во бањата?

Соларни коцки за поплочување на дворот

Инспирација за организирање на вашите плакари

Совети за заштеда на простор

Одберете ја вистинската работна површина

360° на располагање

Ролетни од бамбус – природно и модерно

Општи услови за чување растенија во домот

Најчести грешки при уредување на домот (V дел)

Уредување на домот во духот на хороскопските знаци

Најчести грешки при уредување на домот (IV дел)

Кревет според Фенг шуи

Стаклени призми – транспарентна елеганција

Најчести грешки при уредување на домот (III дел)

Најчести грешки при уредување на домот (II дел)

Адаптација на поткровје

Претсобјето - огледало на домот

Стаклото во домот

Егзотичност на плетениот мебел

Малку поинакви полици

Освежување на гарнитура за седење со нови пресвлеки

Белата боја во вашиот дом

Саем за мебел во Келн, јануари 2008 (III дел)

Кауч за удобност на дневната соба

Преклопна ѕидна закачалка

Неколку решенија за осветлување

Саем за мебел во Келн, јануари 2008 (II дел)

Саем за мебел во Келн, јануари 2008

Малку поинакви предмети во домот

Како да одберете тепих по ваша мерка

5 "не" кај спалната соба (втор дел)

Функционални плочки

Минималистички дизајн на ентериерот

Нега на мебелот

Санирање на изгореница од цигара

Стапица во вид на фотеља

Ѕидови со пруги

Во новогодишно руво

Заштитете ја кујната

Растенијата како активатори (фенг шуи)

Најчести грешки при уредување на домот

5 "не" кај спалната соба

Кадата - господарка на просторот

Голема кујничка

Огледалата - убавината на одразот

Со боите до саканото расположение

10 совети за комбинирање на материјали во вашиот дом

Направете јапонска градина

5 чекори за уредување на гаражата

Склад на дрвата за каминот

Зголемете ја функционалноста на својот дом

Заштитете го домот од провалници

Правилно избрани елементи во спалната соба за квалитетен сон

Обојте ги ѕидовите со светлост

Аквариумот – тропска нота на ентериерот

Украсни перници

Сочувајте ја интимата под постелата

Кревет што лебди – стварност или научна фантастика?

Како да одберете завеси

Ѕидните камини - спој на современост и традиција

Налепници на прозорците

11 предности на тепих во домот

Намалете ја сметката за потрошената струја

Разладете ја вашата куќа и без клима уред

Дали го делите својот дом со мравките?

Трикови за визуелно менување на просторот

Трикови за визуелно подигање и спуштање на таванот

Аквариумот - волшебство на природата во ентериерот

Осветлување (фенг шуи)

Активатори на домот (фенг шуи)

Боите во домот (фенг шуи)

Уредување на дворот - вовед

50 совети за уредување на вашата градина (1-10)

(11-20)

(21-30)

(31-40)

(41-50)

Фасади

Дрвени куќи

Стан во потполно нов костум

Катче за компјутерот (I дел)

Катче за компјутерот (II дел)

Осветлување на станбениот простор

Бидермаер стил

Еколошко уредување на домотНајновите трендови во опремување на ентериерот поттикнуваат здрав и природен начин на живот.
Светски тренд последните години е еколошкиот мебел изработен од природни и рециклирани материјали. За еко-уредување на просторот се користат и нетоксични бои, тапети од рециклирана хартија, паркет од бамбус или тепих од јута, и други предмети кои се детали во домот. На пазарот лесно може да се најде сервис за јадење од рециклирано стакло, куќичка за деца од рециклиран картон, лустер од употребувани материјали, батерии кои се напојуваат со сончева енергија... Употреба на вакви предмети допринесува за зачувување на животната околина, но и го штити здравјето и овозможува попријатен престој во просторот, поради фактот дека не предизвикуваат алергии.

Тепихот е од рециклирана волна со подлога од јута. Боите на ѕидовите се еколошки,
а завесите се органски.

Еко-дизајн


При дизајнирање и проектирање на еколошки мебел се користи рециклиран материјал или материјал од обновливи извори. Еколошкиот мебел, каде што е тоа можно, треба да има можност да се раздвојува и составува, што е предуслов за флексибилна употреба и прилагодување на секој простор. Целта на еколошкиот дизајн е да ја олесни употребата на некој предмет, да го поедностави составувањето и раздвојувањето на предметите, со цел корисникот да може сам да го состави мебелот. На крајот, потребно е да е овозможено рециклирање на предметите, или доколку тоа не е можно, барем нивно сигурно одложување. Еколошкиот мебел исто така и се пакува во еко-материјали. Чистењето и одржувањето кај овие предмети треба да биде максимално олеснето.
Сите природни материјали се еколошки


За еколошко уредување на просторот се употребуваат и подни облоги од еколошки материјал како што е бамбусот, плутата, како и теписи и подни простирки од природни влакна како што е волната, јутата, сисалот коишто не содржат хемиски соединенија кои можат негативно да влијаат на квалитетот на воздухот.


Паркет од бамбус

При еколошко уредување на домот популарни се подните облоги од т.н. одржливи материјали како што се бамбусот или плутата, коишто се вбројуваат во “eco-friendly” материјали.

Бамбусот спаѓа во фамилијата на треви, а во природата се обновува на секои три до пет години. Користењето на паркет од бамбус дава допринес во зачувувањето на шумите поради фактот што за обновување на шума потребен е период од 20 до 30 години. Бамбусот е еден од најбрзо растечките видови во светот, прилагодлив е на различни услови на живот, а постојат околу илјада видови.

Бамбусот е за 30 проценти потврд од дабовиот паркет

Паркетот од бамбус е полесен, а истовремено и до 30 проценти потврд од дабовиот паркет. Тој уште во фабриката се лакира со повеќе слоеви акрилен лак, со што се заштитува од било какво присуство на честичките прашина, што го прави да е антиалергиски.


Природните теписи – лесни за одржување

Теписите од вештачки влакна можеби се подостапни и во одредени случаи со подобри естетски карактеристики, но побрзо се уништуваат и во себе содржат хемиски соединенија.

Теписите од волна и растителни влакна како што се сисал, јута, памук и кокос лесно се одржуваат и имаат подолг век на траење.

Влакната на сисал се добиваат од листови на агава која не содржи пестициди, па на тој начин теписите се ослободени од штетни материи и непријатен мирис.

Теписите од волна се најраспространети теписи од природни влакна на пазарот. Влакната од волна може да бидат од животинска, а во последно време и од рециклирана волна. Волнените теписи се топлински изолатори, отпорни се и лесни се за одржување.

Подните простирки од природни материјали полесно се одржуваат


Суровина за производство на теписите од кокосовите влакна се лушпите од кокос, а главни земји производители се Индија и Шри Ланка. Теписите од кокос, како и од сисал се отпорни, а и подеднакво погодни за домовите, како и за канцеларии. Една од нивните карактеристики е лесно движење на тркалата од мебелот низ тепихот.


Обојте ги ѕидовите со природа

Ѕидовите и таваните заземаат најголеми површини во затворените простори. Обично боите со кои се бојадисуваат се произведуваат од синтетички хемикалии кои можат да бидат штетни за здравјето.

Поради ова најдобро е детските соби и спалните соби е да се бојадисаат со природни или еколошки бои. Тие се произведуваат од органски материи, без употреба на петрохемиски соедниненија или пестициди, кои се познати како причинители на алергиски реакции.
Еколошките бои содржат масла, екстракти и прости минерали. При нивното производство не се создаваат токсични продукти кои имаат негативно влијание на природата. Природните масла добро го покриваат дрвото и му даваат долготрајна заштита, а растителните бои се прозрачни и на ѕидовите им овозможуваат да "дишат", што не е случај кај обичните бои.