Хортикултура :

1. Создавање поволни услови за одгледување цвеќе

2. Градба на растенија

3. Најчести грешки при одгледување на цвеќе

4. Нега на болното саксиско цвеќе

5. Пресадување на саксиско цвеќе

6. Прихрана на растенијата

7. Сместување на цвеќето во домотЦвеќиња:

Адам

Агератум

Аглаонема

Азалеа

Акалифа

Алое вера

Алокасија

Амарилис

Анемона

Антуриум

Аспарагус

Аспидистра

Афеландра

Африканска темјанушка

Ахименес

Бакопа

Барски лилјан

Божиќна ѕвезда

Бегонија лисеста

Бегонија цветлива

Бенџамин

Бела рада

Бергенија

Бисерен ѓердан

Божиќен кактус

Божур

Бразилски јасмин

Брахискома

Бромелија

Бугенвилија

Велигденска пченица

Влакнеста традескантиа

Воденка

Волчјак

Венерина муволовкса

Вербена

Винка

Гарденија

Глоксинија

Газанија

Гербер

Геснерија

Гипсофила

Гладиола

Гомфрена

Господова круна, Пасифлора

Грамофонче

Гузманија

Далија

Декоративен грашок

Декоративен кромид

Дијасција

Дифенбахија

Домашен папрат

Драгољуб

Драцена

Дрво на животот, Јука

Ерика

Ехмеа

Замија

Зумбул

Иберис

Индиски јоргован

Ирезина

Јаглика

Јакобинија

Јапонски јавор

Јоргован

Кала

Калатеа

Калахоа

Камелија

Кана

Каранфил

Кинеско цвеќе на парите

Клорофит

Колеус

Клематис

Кливиа

Кордилина

Космос

Кралски солзи

Красула

Кротон

Кукавичино грозје

Кукурек

Куќна среќа

Лаванда

Лале

Лантана

Лилијан, крин

Лисиантус

Лиснат кактус

Лобелија

Лозица

Лотос

Љубичица

Магнолија

Маранта

Момина солза

Морска сардела

Монстера

Меден цвет

Мединила

Менѓушка

Месечев камен

Мушмулица

Напрсток

Нарцис

Невен

Нова Гвинеја

Нолина

Олеандер

Орхидеја

Пампас трева

Пеперомија

Перниче

Петунија

Пилеа

Плумбаго

Плумерија

Пркос

Пругаста традескантиа

Рајска птица

Ранункул

Рододендрон

Рудбекија

Салвија

Санвиталија

Сансеверија

Сардела

Сингониум

Сламен цвет

Слоново уво

Скиндапсус

Собен бршлен

Собна аралија

Собна палма

Собна лоза

Соланум, зимска цреша

Сончоглед

Спатифил

Сребренка

Срценце

Стрептокарпус

Текома

Убава Ката

Украсна детелина

Украсни пиперчиња

Фикус

Флокс

Форзиција

Фрезија

Хибискус

Хoja

Хортензија

Хризантема

Христов трн

Царска круна

Целозија

Цинерарија

Циклама

Цинија

Цинерарија маритима

Циперус

Чавкина уста

Чевличка, торбичка

Чувар куќа

Џунџуле

Шaфран

Шефлера


Уредување на градини:

Автоматизирана мини градина

Цветна градина на мал балкон

Уредување на дворот и терасата во бохо стил

Галерија на патеки во градината

GreenFrame - рамка за растенија

Кровни градини

Ѕидни облоги од мов

Идеи за уредување на мала градина

Градина без комарци

Уредување на медитерански градини

Тревници

Растенија кои го прочистуваат воздухот

Полевање на растенијата за време на одмор

Ритче во градината

Минијатурни градини

Совети за потраен букет во вазната

Есенски совети за градината

Поплочување со камен во градината

Базен во градина

Како против штетниците во градината

Растенија за градини со чакал

Градини со чакал

Медитерански градини

Галерија на осветлени дворови

Амфора во градината

Раскошот на мозаикот

Фонтани во дворот

Како да се изложи цвеќето

Раскошот на мозаикот

Фонтани во дворот

Англиски градини

Француски градини

Типови на градини

Галерија на градини

Галерија на фонтани во двор

Залевање во градината

Пaтеки во градина

Избор на растенија за балкон

Уредување на балкон

Нега на цвеќе во вазна

Уништување на коровот во тревниците

Нега на растенијата во зима

Собни растенија за поздрав дом

Подгответе го тревникот за зимскиот сон

Креирање на терариум

Растенија во терариум

Цвеќе на балкон, тераса или прозорец

Зимска градина

Направете јапонска градина

Уредување на дворот - вовед

50 совети за уредување на вашата градина (1-10)

(11-20)

(21-30)

(31-40)

(41-50)


Направете јапонска градина


Доколку сакате да создадете посебно чувство на задоволство во својата градина, пробајте да направите јапонска градина. Таа е заснована на принципот на едноставност, мистерија и детали. Држете се до овие насоки при декорирањето на својата градина и ќе создадете прекрасна оаза на мир и спокој во азиски стил.

За разлика од европскиот начин на декорација на градината, јапонскиот дизајн не вклучува многу цвеќе. Повеќе внимание се посветува на разни облици на камења и лисја кои на тој начин ни ја доближуваат природата. Покрај тоа, важна улога во декорирањето игра и водата – од водени фонтани до прекрасни рибници. Јапонската градина ќе ви создаде совршено место за опуштање од секојдневниот стрес.

Основни елементи присутни кај јапонската градина се :

• врамување на погледот

• интересни текстури

• вода

• азиски растенија

• камења или песок


Врамување на погледот

Кај јапонското декорирање потребата од врамување произлегува од желбата да не се претставува се одеднаш, за разлика од европскиот начин на уредување на градината каде се мора да биде изложено. За да го создадете чувството на таинственост декорирајте ја градината со кривинести патеки, разделете ги деловите на градината и направете “ драматични ” влезови. Токму поради таквото постепено откривање и ненадејните сценарија со водени фонтани, луѓето се воодушевуваат од јапонските градини.


Интересни текстури

Кривинестите патеки и фонтаните треба да бидат направени од природен камен кој совршено се вклопува во природната позадина, а по можност да имаат и мов на себе. Токму тие детали најмногу се ценат кај јапонските градини. Мостчињата, патеките, фонтаните или скулптурите треба да бидат направени од внимателно избрани природни материјали, со посебни текстури. Особено може да се играте со текстурите, големините и боите на патеки со чакал.


Вода

Во азиските градини може да наидете на разни облици на вода, од мирни рибници, до поточиња кои жуборкаат или прекрасни фонтани. Водата делува смирувачки, па доколку се одлучите за рибник или за фонтана, погрижете се што повеќе да се вклопува во природната околина. За да го постигнете тоа, додајте некое водно растение, на пр. бабмус. Секоја јапонска градина би требало да ја рефлектира природата во минијатура, па за таа цел може да се искористи и нерамниот терен.


Азиски растенија

Јапонската градина е скромна кога станува збор за растенијата. Не се обраќа вниманите толку на шаренилото, колку на текстурата на лисјата. Вообичаено е да се користат растенија како што се бамбусот, црешово дрво, бор или јапонски јавор. Во рибниците ставете лотус или некое друго водно растение кое цвета. Не заборавете на мовта кој помага во создавањето на мека околина и прекрасни текстури.


Камења или чакал

Камењата се многу важни при декорирањето на јапонската градина. Прво се поставуваат големи камења, а останатите се обликуваат според нив. Изберете камења пропорционални со големината на градината. Не заборавајте дека и просторот околу камењата е исто толку важен. Изберете камења со необичен облик добиен од забот на времето, со полно мов.

Истотака малку камења и чакал ставете покрај водената површина, дали како дел од таа површина или како патче до таму. Ако правите песочна патека, играјте се со облиците, боите и големината на каменчињата. Направете патека која делумно ќе биде во сенка, а делумно на светло, така да изгледа поинтересно во текот на денот.

 

Едноставност

Јапонските градини изгледаат едноставно и некомплицирано. Иако изгледаат едноставно, треба да се има предвид дека треба да ја рефлектираат елеганцијата на вистинската околина. Ако сакате да направите јапонска градина, прво направете скица на хартија, испланирајте го декорот, земајќи ги предвид факторите како што се осветлувањето, структурата на градината и скриените пејсажи. Најлесниот дел од декорирањето се растенијата и декоративните елементи.