Архива:

Саем за мебел Милано 2010

Зелената во домот во неколку чекори

Избор на боја за ѕид

Отстранување на непријатни мириси во фрижидерот

Паметен мебел

Ентериер на Ивет Ладук

Оддалечете ги глувците од домот

Фенг шуи: бамбус во домот

Нивоа на осветлување во кујната

Двособен стан во Гетеборг

Трендови во уредување на спалната соба

Траги од вода на дрвен мебел

Трендови: “vintage print”

Концепт на отворен простор

Апартман во Њујорк

Фенг шуи: избор на врата

Допир на Мексико

Вратете го сјајот на сребрените предмети

Претворете го дворот во место за опуштање

Чистење и одржување на мебел од природна кожа

Стан во Киев

Сите нијанси на жолта во вашиот дом

Згрејте ја вашата зимска постела

Фенг шуи: купување на нов стан

Меѓународен саем на мебел Келн 2010

Бои на 2010

Одвртување на пукната сијалица

ЛЕД осветлување

Мали совети за чистење

Поп-арт ентериер во Москва

Совети за поставување на слики

Типови на аспиратор

Графити во станот

Колку светлина е потребно за една просторија?

Новогодишни елки

Пентхаус во Дубаи

Порамнување на сликите на ѕидот

Совети за избор на ладилник

Минијатурни кујни

Ентериер во Сан Франциско

Чистење на подни облоги

Како да се избере вистинската перница?

Шведски ентериер

Подница на креветот

Сопствен дизајн на ламба

Фенг шуи: теорија на петте елементи

Кога треба да се промени душекот?

Ентериер на Стив Милер

Избор на душек

Големи лустери – трендовски украси во домот

Фенг шуи: распоред на мебелот

Син ентериер за живот на духовноста и мистеријата

Апартман во Лондон

Столици со потпис

Мистичната виолетова во домот

Поткровје во Њујорк

Шеми за поставување на слики

Галерија на рибници во двор

Агрумите како домашни растенија

Поправка на дупки и пукнатини на ѕидот

Позиционирање на звучниците во домашното кино

Уредете го работното катче за ученикот

Дизајн на ентериер на EРГЕС

Одржување и чистење на персиски тепих

Рибникот - фокусна точка во дворот

Дизајн на ентериер на Стeнли Тем

Важни параметри при избор на LCD телевизор

Персиски теписи – синоним за квалитет и трајност

Тајните на добриот абажур

Вградување на осветлување во мебелот

Како против таложење на прашина?

Заштита на домот од сонцето

Употреба на алуминиумска фолија во домот

Острово во кујната

Трендови во уредување на дневната соба 2009

Постапување со старинскиот мебел

Уредување на домот од машка и женска перспектива

Дизајн на ентериер од Стивен Флечер

Завеси од дрво или мониста

Ослободете се од молците во плакарот

Перголи во градината

Десет чекори до плакар со пријатен мирис

Збогатете го просторот со камен

Скандинавски едноставно

Закачете излог

Домот на Џил Крафорд

Природни материјали за посладок сон

Цветна кулиса за тераса

Совети за чиста бања

Фенг шуи: животни подрачја

Лифтинг на старата ограда

Домот на Жил Дупре

Сјајни и проточни славини

Основни типови на изведби на PVC ролетни

Природни средства за чистење

Black&White преобразба

Домот на Абигејл Ахер

Саем на ентериери Милано, 2009

Задоволство во обична бела бања

Абажур од коноп

Еколошко уредување на домот

Лизгачки ѕидови – практично и атрактивно решение

Скалите – дополнителен простор за чување на предмети

Галерија на велигденски декорации

Совети за избор на туш-кабина

Велигденско декорирање на домот

Кога запнува фиоката

Комбинирање на бои

Решенија за одлагање на обувките

Употреба на гипс-картон ѕидови во адаптации на простори

Домот на Кели Хопен

Соларни системи за греење и подготовка на топла вода

Ентериери во Париз

Балдахин - мистика во креветот

Правила при преуредување на домот

Фенг шуи во детска соба

Инпиративен дом

Рустикални кујни

Неколку совети за избор на боја при бојадисување

Меѓународен саем за мебел IMM Koeln 2009

Детската соба – свет од бајките

Квалитетна организација на детската соба

Дискретно присуство на проѕирниот мебел

Егзотика во вашата бања

За удобно сместување на домашното милениче

Совети за чистење на уреди за готвење

Дрво и во бањата

Избор на мијалник

Избор на столици

Ослободете се од непријатните мириси

Вграден плакар по мерка

Сауна во домот

Идеи за новогодишно венче

За совршена елка

Фенг-шуи: совети за новогодишно уредување

Камин – топлина со стил

Избор на димензија на маса во трпезаријата

Полици - најкорисен украс во домот

Patchwork мебел за повесел дом

Фенг шуи: привлечете богатство во својот дом

Ослободете се од мувлата

Дилема при уредување на домот – дизајн или функционалност?

Избор на клуб-масa

Канцеларија во домот

Декоративниот бетон – успешна замена за природниот камен

Ретро стил - враќање во минатото

Зимска градина

Уредувањето на домот го открива вашиот карактер

Портокалова во домот

Бои во бањата

Трикови за уредување на мала бања

Глобален стил - светот во домот

ТВ-комоди

Модерни радијатори за поубав амбиент

5 начини да декорирате со црвена боја

Ослободете се од алергијата во домот

Чување на предмети во бањата

Овлажувач на воздухот за поздрав дом

Иконести ѕидни панели

Фенг шуи: Избор на мебел

Уредување на заедничкиот дом за Него и за Неа

Максимално искористување на тесната кујна

Чистење на дамките во домот (трет дел)

Фенг шуи: Средениот дом создава чувство на полетност

Чистење на дамките во домот (втор дел)

Армирано-бетонски базен

Мозаик во домот

Чистење на дамките во домот (прв дел)

Ѕидана скара во дворот

Одржување на гарнитура од природна кожа

Поправање на гребнатини на мебел

Хигиена во кујната

Совети за избор на гарнитура за седење

Позиционирање на базенот

Совети за разладување на домот

Инвестиција, димензии и форма на семеен базен

Собирање на паркетот - причини и санација

Летниковец - резиденција во дворот

Јонизирање на воздухот

Уредување на балконот според Фенг шуи

Базенот – место за опуштање и уживање

Десет идеи за заштеда на простор

Клима-уредите не се штетни само доколку правилно се користат

Како максимално да се искористи просторот

Тапетите повторно во мода

Подгответе го домот за врелото лето

Монтажни куќи

LCD или плазма: каков телевизор да се избере?

Најчести прашања за клима-уредите

Кој клима-уред да се избере?

Огледалото и Фенг шуи

Летен “look” на ентериерот

Максимално искористен минимализам

Зошто не дрво и во бањата?

Соларни коцки за поплочување на дворот

Инспирација за организирање на вашите плакари

Совети за заштеда на простор

Одберете ја вистинската работна површина

360° на располагање

Ролетни од бамбус – природно и модерно

Општи услови за чување растенија во домот

Најчести грешки при уредување на домот (V дел)

Уредување на домот во духот на хороскопските знаци

Најчести грешки при уредување на домот (IV дел)

Кревет според Фенг шуи

Стаклени призми – транспарентна елеганција

Најчести грешки при уредување на домот (III дел)

Најчести грешки при уредување на домот (II дел)

Адаптација на поткровје

Претсобјето - огледало на домот

Стаклото во домот

Егзотичност на плетениот мебел

Малку поинакви полици

Освежување на гарнитура за седење со нови пресвлеки

Белата боја во вашиот дом

Саем за мебел во Келн, јануари 2008 (III дел)

Кауч за удобност на дневната соба

Преклопна ѕидна закачалка

Неколку решенија за осветлување

Саем за мебел во Келн, јануари 2008 (II дел)

Саем за мебел во Келн, јануари 2008

Малку поинакви предмети во домот

Како да одберете тепих по ваша мерка

5 "не" кај спалната соба (втор дел)

Функционални плочки

Минималистички дизајн на ентериерот

Нега на мебелот

Санирање на изгореница од цигара

Стапица во вид на фотеља

Ѕидови со пруги

Во новогодишно руво

Заштитете ја кујната

Растенијата како активатори (фенг шуи)

Најчести грешки при уредување на домот

5 "не" кај спалната соба

Кадата - господарка на просторот

Голема кујничка

Огледалата - убавината на одразот

Со боите до саканото расположение

10 совети за комбинирање на материјали во вашиот дом

Направете јапонска градина

5 чекори за уредување на гаражата

Склад на дрвата за каминот

Зголемете ја функционалноста на својот дом

Заштитете го домот од провалници

Правилно избрани елементи во спалната соба за квалитетен сон

Обојте ги ѕидовите со светлост

Аквариумот – тропска нота на ентериерот

Украсни перници

Сочувајте ја интимата под постелата

Кревет што лебди – стварност или научна фантастика?

Како да одберете завеси

Ѕидните камини - спој на современост и традиција

Налепници на прозорците

11 предности на тепих во домот

Намалете ја сметката за потрошената струја

Разладете ја вашата куќа и без клима уред

Дали го делите својот дом со мравките?

Трикови за визуелно менување на просторот

Трикови за визуелно подигање и спуштање на таванот

Аквариумот - волшебство на природата во ентериерот

Осветлување (фенг шуи)

Активатори на домот (фенг шуи)

Боите во домот (фенг шуи)

Уредување на дворот - вовед

50 совети за уредување на вашата градина (1-10)

(11-20)

(21-30)

(31-40)

(41-50)

Фасади

Дрвени куќи

Стан во потполно нов костум

Катче за компјутерот (I дел)

Катче за компјутерот (II дел)

Осветлување на станбениот простор

Бидермаер стил

Трикови за визуелно менување на просторот


“ Oдлуката за визуелно менување на просторот создава можност, а не проблем”. Овој израз станува вистинит доколку на обликувањето на просторот му пристапите со внимателно планирање на секој чекор. Грешките често се скапи, а во најдобар случај може да бидат непријатни и визуелно неприфатливи.

Можеби ви е познат случајот да купите скап тросед со црна кожа кој во салонот изгледал совршено, но при поставувањето во вашиот дом одушевувањето спласнало, бидејќи при неговото поставување во белата дневна соба сте сфатиле дека тој ист тросед се претворил во чудовиште кое го голтнало целиот простор.

“Зошто ова се случило?” се прашувате. Едноставно, салоните за мебел се со поголеми димензии од просечниот стан и поради тоа мебелот изгледа многу помал отколку што би изгледал во вашиот стан.

Сепак доколку без разлика на големината на вашиот простор, не сакате да се откажете од пространоста на троседот, решение постои.

Еден од триковите на дизајнерите при обликување на малите простори е поставување на мебел со иста боја како што е позадината на просторот, односно ѕидовите.

Со тоа се постигнува ефект на претопување на мебелот и позадината, со што мебелот визуелно се смалува. Во овој случај најдобар визуелен резултат се постигнува со тросед во бела или беж боја.

Истотака и многу други проблеми на станбените и деловните простории може да бидат решени на визуелен начин, т.е. со употреба на детали, бои и осветлување.

Пред да почнете со обликување на вашиот станбен простор, треба да ја прегледате секоја просторија која ќе се преуредува. Откријте ги нејзините добри и лоши страни, како на пр.: добро обработен под или прекрасен камин, но и лошите: нисок таван или нерамни ѕидови . Прибележете ги на хартија. Со нагласување на квалитетот на просторот ги одвлекувате очите на набљудувачот од помалку атрактивните црти на истиот простор.

Визуелно зголемување на малите простори

Употребете светли, ладни и ненаметливи бои на сите површини.

Боите секојдневно влијаат на нашите животи. Кога ќе влеземе во одредена просторија прво ги забележуваме боите, а после останатите облици во неа.

Откако визуелно сме го зголемиле просторот со помош на ладните бои, направете рамнотежа со употреба на потопли детали. Вазната од теракота, на пример, ќе додаде здив на топлина на стаклената или металната маса.

Употребете огледала таму каде што сметате дека е пригодно. Ако го прекриете целиот ѕид со огледало, ќе создадете илузија дека собата е двојно поголема. Во тој случај, при обработката на подот веднаш до огледалото не ставајте цели керамички плочки или на пр. мозаик паркет, туку преполовете ги на пола. Нивниот одраз во огледалото ќе создаде впечаток дека се цели и дека просторијата продолжува.

Одберете мебел со боја на позадината на просторот (ѕидовите) или проѕирен мебел, како стаклена маса. На тој начин мебелот визуелно се претопува со позадината и без разлика на своите димензии не се наметнува во просторот.

Употребата на мебел со мали димензии не секогаш помага, за разлика од употребата на помалку парчиња мебел.

Светлосните извори кои ги осветлуваат ѕидовите и таванот визуелно го зголемуваат просторот.


Визуелно смалување на големите простори

Употребете темни, топли и наметливи бои на сите површини. Црвената е најјака од сите бои и претставува возбудување и топлина. Мал совет: црвената користете ја само во деталите; за боење на ѕидовите темни нијанси на црвена се посоодветни од посветлите. Кафената боја, во сите свои нијанси, претставува задоволство и удобност.

Мебелот распоредете го по зони, на пр. направете зона за седење и комуникација во дневниот престој или зона за читање.

Бојата на мебелот нека создава контраст во однос на бојата на ѕидовите. Не мора да се инсистира на црно-бела комбинација. Комбинацијата на бела и црвена боја во дневниот престој или на париска сина и портокалова во спалната соба исклучително се привлечни.

Употребете лампи чиј сноп на светло ќе биде насочен кон подот, при што таванот и ѕидовите остануваат во полумрак.(т.н. downlighters)


Со нанесување на make-up на лицето, тоа визуелно се менува. Некои бои може да прилегаат, некои не. Умната употреба на make-up -от може и непривлечното лице да го направи привлечно. Ова важи и за вашиот простор. Затоа треба внимателно да се размисли на кој начин ќе се разубави.