Архива:

Саем за мебел Милано 2010

Зелената во домот во неколку чекори

Избор на боја за ѕид

Отстранување на непријатни мириси во фрижидерот

Паметен мебел

Ентериер на Ивет Ладук

Оддалечете ги глувците од домот

Фенг шуи: бамбус во домот

Нивоа на осветлување во кујната

Двособен стан во Гетеборг

Трендови во уредување на спалната соба

Траги од вода на дрвен мебел

Трендови: “vintage print”

Концепт на отворен простор

Апартман во Њујорк

Фенг шуи: избор на врата

Допир на Мексико

Вратете го сјајот на сребрените предмети

Претворете го дворот во место за опуштање

Чистење и одржување на мебел од природна кожа

Стан во Киев

Сите нијанси на жолта во вашиот дом

Згрејте ја вашата зимска постела

Фенг шуи: купување на нов стан

Меѓународен саем на мебел Келн 2010

Бои на 2010

Одвртување на пукната сијалица

ЛЕД осветлување

Мали совети за чистење

Поп-арт ентериер во Москва

Совети за поставување на слики

Типови на аспиратор

Графити во станот

Колку светлина е потребно за една просторија?

Новогодишни елки

Пентхаус во Дубаи

Порамнување на сликите на ѕидот

Совети за избор на ладилник

Минијатурни кујни

Ентериер во Сан Франциско

Чистење на подни облоги

Како да се избере вистинската перница?

Шведски ентериер

Подница на креветот

Сопствен дизајн на ламба

Фенг шуи: теорија на петте елементи

Кога треба да се промени душекот?

Ентериер на Стив Милер

Избор на душек

Големи лустери – трендовски украси во домот

Фенг шуи: распоред на мебелот

Син ентериер за живот на духовноста и мистеријата

Апартман во Лондон

Столици со потпис

Мистичната виолетова во домот

Поткровје во Њујорк

Шеми за поставување на слики

Галерија на рибници во двор

Агрумите како домашни растенија

Поправка на дупки и пукнатини на ѕидот

Позиционирање на звучниците во домашното кино

Уредете го работното катче за ученикот

Дизајн на ентериер на EРГЕС

Одржување и чистење на персиски тепих

Рибникот - фокусна точка во дворот

Дизајн на ентериер на Стeнли Тем

Важни параметри при избор на LCD телевизор

Персиски теписи – синоним за квалитет и трајност

Тајните на добриот абажур

Вградување на осветлување во мебелот

Како против таложење на прашина?

Заштита на домот од сонцето

Употреба на алуминиумска фолија во домот

Острово во кујната

Трендови во уредување на дневната соба 2009

Постапување со старинскиот мебел

Уредување на домот од машка и женска перспектива

Дизајн на ентериер од Стивен Флечер

Завеси од дрво или мониста

Ослободете се од молците во плакарот

Перголи во градината

Десет чекори до плакар со пријатен мирис

Збогатете го просторот со камен

Скандинавски едноставно

Закачете излог

Домот на Џил Крафорд

Природни материјали за посладок сон

Цветна кулиса за тераса

Совети за чиста бања

Фенг шуи: животни подрачја

Лифтинг на старата ограда

Домот на Жил Дупре

Сјајни и проточни славини

Основни типови на изведби на PVC ролетни

Природни средства за чистење

Black&White преобразба

Домот на Абигејл Ахер

Саем на ентериери Милано, 2009

Задоволство во обична бела бања

Абажур од коноп

Еколошко уредување на домот

Лизгачки ѕидови – практично и атрактивно решение

Скалите – дополнителен простор за чување на предмети

Галерија на велигденски декорации

Совети за избор на туш-кабина

Велигденско декорирање на домот

Кога запнува фиоката

Комбинирање на бои

Решенија за одлагање на обувките

Употреба на гипс-картон ѕидови во адаптации на простори

Домот на Кели Хопен

Соларни системи за греење и подготовка на топла вода

Ентериери во Париз

Балдахин - мистика во креветот

Правила при преуредување на домот

Фенг шуи во детска соба

Инпиративен дом

Рустикални кујни

Неколку совети за избор на боја при бојадисување

Меѓународен саем за мебел IMM Koeln 2009

Детската соба – свет од бајките

Квалитетна организација на детската соба

Дискретно присуство на проѕирниот мебел

Егзотика во вашата бања

За удобно сместување на домашното милениче

Совети за чистење на уреди за готвење

Дрво и во бањата

Избор на мијалник

Избор на столици

Ослободете се од непријатните мириси

Вграден плакар по мерка

Сауна во домот

Идеи за новогодишно венче

За совршена елка

Фенг-шуи: совети за новогодишно уредување

Камин – топлина со стил

Избор на димензија на маса во трпезаријата

Полици - најкорисен украс во домот

Patchwork мебел за повесел дом

Фенг шуи: привлечете богатство во својот дом

Ослободете се од мувлата

Дилема при уредување на домот – дизајн или функционалност?

Избор на клуб-масa

Канцеларија во домот

Декоративниот бетон – успешна замена за природниот камен

Ретро стил - враќање во минатото

Зимска градина

Уредувањето на домот го открива вашиот карактер

Портокалова во домот

Бои во бањата

Трикови за уредување на мала бања

Глобален стил - светот во домот

ТВ-комоди

Модерни радијатори за поубав амбиент

5 начини да декорирате со црвена боја

Ослободете се од алергијата во домот

Чување на предмети во бањата

Овлажувач на воздухот за поздрав дом

Иконести ѕидни панели

Фенг шуи: Избор на мебел

Уредување на заедничкиот дом за Него и за Неа

Максимално искористување на тесната кујна

Чистење на дамките во домот (трет дел)

Фенг шуи: Средениот дом создава чувство на полетност

Чистење на дамките во домот (втор дел)

Армирано-бетонски базен

Мозаик во домот

Чистење на дамките во домот (прв дел)

Ѕидана скара во дворот

Одржување на гарнитура од природна кожа

Поправање на гребнатини на мебел

Хигиена во кујната

Совети за избор на гарнитура за седење

Позиционирање на базенот

Совети за разладување на домот

Инвестиција, димензии и форма на семеен базен

Собирање на паркетот - причини и санација

Летниковец - резиденција во дворот

Јонизирање на воздухот

Уредување на балконот според Фенг шуи

Базенот – место за опуштање и уживање

Десет идеи за заштеда на простор

Клима-уредите не се штетни само доколку правилно се користат

Како максимално да се искористи просторот

Тапетите повторно во мода

Подгответе го домот за врелото лето

Монтажни куќи

LCD или плазма: каков телевизор да се избере?

Најчести прашања за клима-уредите

Кој клима-уред да се избере?

Огледалото и Фенг шуи

Летен “look” на ентериерот

Максимално искористен минимализам

Зошто не дрво и во бањата?

Соларни коцки за поплочување на дворот

Инспирација за организирање на вашите плакари

Совети за заштеда на простор

Одберете ја вистинската работна површина

360° на располагање

Ролетни од бамбус – природно и модерно

Општи услови за чување растенија во домот

Најчести грешки при уредување на домот (V дел)

Уредување на домот во духот на хороскопските знаци

Најчести грешки при уредување на домот (IV дел)

Кревет според Фенг шуи

Стаклени призми – транспарентна елеганција

Најчести грешки при уредување на домот (III дел)

Најчести грешки при уредување на домот (II дел)

Адаптација на поткровје

Претсобјето - огледало на домот

Стаклото во домот

Егзотичност на плетениот мебел

Малку поинакви полици

Освежување на гарнитура за седење со нови пресвлеки

Белата боја во вашиот дом

Саем за мебел во Келн, јануари 2008 (III дел)

Кауч за удобност на дневната соба

Преклопна ѕидна закачалка

Неколку решенија за осветлување

Саем за мебел во Келн, јануари 2008 (II дел)

Саем за мебел во Келн, јануари 2008

Малку поинакви предмети во домот

Како да одберете тепих по ваша мерка

5 "не" кај спалната соба (втор дел)

Функционални плочки

Минималистички дизајн на ентериерот

Нега на мебелот

Санирање на изгореница од цигара

Стапица во вид на фотеља

Ѕидови со пруги

Во новогодишно руво

Заштитете ја кујната

Растенијата како активатори (фенг шуи)

Најчести грешки при уредување на домот

5 "не" кај спалната соба

Кадата - господарка на просторот

Голема кујничка

Огледалата - убавината на одразот

Со боите до саканото расположение

10 совети за комбинирање на материјали во вашиот дом

Направете јапонска градина

5 чекори за уредување на гаражата

Склад на дрвата за каминот

Зголемете ја функционалноста на својот дом

Заштитете го домот од провалници

Правилно избрани елементи во спалната соба за квалитетен сон

Обојте ги ѕидовите со светлост

Аквариумот – тропска нота на ентериерот

Украсни перници

Сочувајте ја интимата под постелата

Кревет што лебди – стварност или научна фантастика?

Како да одберете завеси

Ѕидните камини - спој на современост и традиција

Налепници на прозорците

11 предности на тепих во домот

Намалете ја сметката за потрошената струја

Разладете ја вашата куќа и без клима уред

Дали го делите својот дом со мравките?

Трикови за визуелно менување на просторот

Трикови за визуелно подигање и спуштање на таванот

Аквариумот - волшебство на природата во ентериерот

Осветлување (фенг шуи)

Активатори на домот (фенг шуи)

Боите во домот (фенг шуи)

Уредување на дворот - вовед

50 совети за уредување на вашата градина (1-10)

(11-20)

(21-30)

(31-40)

(41-50)

Фасади

Дрвени куќи

Стан во потполно нов костум

Катче за компјутерот (I дел)

Катче за компјутерот (II дел)

Осветлување на станбениот простор

Бидермаер стил

Армирано-бетонски базенСпоред конструкцијата, главни типови на базени се:

• армирано-бетонски, кои се изградени или излиени на самото место
• претходно лиени базени, направени од специјални пластични маси
• монтажни базени со пластична оплата и ПВЦ лајнер
• монтажни базени со челична оплата и ПВЦ лајнер


Армирано-бетонски базени

Изградбата на базени со армирано-бетонска конструкција претставува класичен начин на изградба на базен. Најголема предност на армирано-бетонските базени е што практично постои неограничена можност за варијации во поглед на формата и длабочината на базенот. Притоа треба да се напомене дека секое отстапување од класичната правоаголна форма повлекува со себе посложена изведба и поголема инвестиција. Најважни ставки при изработка на овие базени се обезбедување на еластичност (со што се спречува појава на пукнатини) и водонепропусност на конструкцијата.
За да се обезбеди водонепропусност треба да се земат во предцид многубројни фактори, како што се обликот на базенската школка, составот и хомогеноста на тлото, климатските фактори, евентуалните неповолни влијанија на мраз итн. Кај базените не смее да се дозволи појава и на најмали пукнатини. Самиот хидробетон кој се вградува во базенот мора да биде миксер-бетон на одредена марка со адитиви за водонепропусност. Покрај тоа, самиот хидробетон самиот по себе не ја обезбедува водонепропусноста, па затоа треба да се внимава на следното:

• ѕидовите на базенот да не бидат потенки од 20cm;

• при вградување бетонот треба постојано да вибрира со цел да се избегне создавање и на најмали шуплини.

Бетонирањето на подот и ѕидовите најдобро е да се направи наеднаш. Доколку ова не е можно, дозволено е леење на основата и ѕидовите на базенот во период од неколку дена. Во овој случај, задолжително треба да се вгради дилатациска лента која со едниот дел ќе биде на основата, а со другиот дел на ѕидот на базенот. Освен тоа, пред да се продолжи со бетонирање основната плоча треба да се премачка со специјален премаз за продолеток на бетонирањето кој ќе овозможи апсолутно прилепување на свежиот бетон до претходно поставениот бетон. Честа грешка е и употребата на дрвени клинови во функција на одстојници помеѓу надворешната и внатрешната оплата. За оваа намена треба да се користат исклучиво челични отстојници.
После врзувањето и потребниот период на “зреење” на бетонот се отстранува оплатата и се изведува тест за водонепропусност. Ова е задолжително, особено доколку базенот се наоѓа во близина на стамбен објект или се работи за базен во куќа каде што евентуално пропуштање на базенот може да има последици.

Пробата на водонепропусност се изведува на тој начин што се затвораат сите отвори на базенот, базенот се полни со вода, па во период од пет дена се следи нивото на водата. Дозволениот губиток на вода прецизно е дефиниран со прописи. Доколку се утврди протекување на вода само на мала површина постојат средства со кои овој проблем релативно лесно се решава. Доколку пак се утврди поголем обем на протекување треба да се прејде на нанесување хидроизолационен слој на целата површина базенот. Притоа треба строго придржување до упатствата на производителот, како во поглед на подготовка на подлогата, така и во поглед на нанесување на хидроизолациониот слој.

Освен овој класичен начин на изработка на армирано-бетонските базени постои и друг начин кај кого школката се изведува од бетон, но не од водонепропусен. Бетонирањето може да се изведе со шаловање или со ѕидање и со засипување со бетон врз шалунг блоковите со соодветно армирање. И кај овој начин треба да се води сметка за еластичноста на конструкцијата, бидејќи и во овој случај не се допушта појава на пукнатини. Водонепропусноста кај овие базени може да се постигне на повеќе начини:

• Со нанесување на водонепропусен премаз – иако е најефтин начин, проблемот се јавува на местата каде се вградува хидротехничката опремата, кај кои е тешко да се постигне водонепропусноста. Истотака, со примена на ефтини водонепропусни премази се добива сомнителнен квалитет на изведба и век на траење.

• Со нанесување на премаз од полиестер со арматура од стаклени влакна

• Со обложување на базенот со специјална армирана фолија

Иако овие начини на градење на базенот во изминатиот период биле повеќе или помалку застапени се поставува прашањето на рентабилноста на овие потфати, од причина што денес на пазарот се нудат различни облици на готови или префабрикувани базени кои се многу поефтини и чие вградување се изведува за покусо време.


Материјали за обложување на бетонските базени

Со завршувањето на бетонирањето и со успешното тестирање на водонепропусноста се завршува една фаза од градењето на базенот. Конечниот изглед и карактерот на базените го дава материјалот со кој базенот е обложен. Често постои мислење дека материјалот за обложување ја обезбедува и водонепропусноста. Тоа може да биде случај само кај определени материјали како што е специјалната ПВЦ фолија (која се заварува на самото место, секако со обезбедено заптивање на сите вградени елементи) или евентуално со армирано-полиестерски премаз (со кој веројатноста дека ќе се обезбеди заптивање на вградените елементи е помала). Бидејќи финансиските средства кои треба да се издвојат за овие материјали многу често се слични со оние кои се издвојуваат за обложување на базенот со керамика или со стаклен мозаик, а по завршниот изглед и трајноста ни приближно не можат да им конкурираат, се смета дека нивната примена е оправдана само во случај на санација на постоечки базени кога поради нарушена водонепропусност потребно е да им се продолжи векот на траење. Од сите останати материјали, а тука првенствено се мисли на специјалните бои за базени, специјалните керамички плочки или стаклениот мозаик не треба да се очекува водонепропусност, па затоа пред нивно обложување треба да се провери водонепропусноста на конструкцијата на базенот.


Бои за базени - Најефтин начин на завршување на базенот е негово бојадисување. Иако на прв поглед изгледа како едноставно решение, сепак треба да се земат предвид неколку факти. Водата во базенот за да остане хигиенски и бактериолошки исправна, таа треба да биде изложена на хемиско кондиционирање. Бидејќи ваквата вода е корозивна, релативно брзо ќе влијае на изгледот и квалитетот на бојата, па така бојадисувањето ќе треба да се изведува често, а најмалку ќе треба да се повторува на секои две години. Секое бојадисување бара и обемни подготвителни активности во смисол на подготовка на подлогата, најчесто со пескарење. Исто така, важно е каква боја се употребува. Обичните бои за бетон од токсиколошки аспект не ги задоволуваат условите за користење во базените, па затоа треба да се употребуваат специјални, кои е најчесто двокомпонентни бои кои се специјално подготвени за бојадисување на базени. Кога ќе се земе предвид дека обоениот базен релативно кратко го задржува убавиот изглед, дека бојадисувањето заедно со подготвителните активности треба релативно често да се прави, се доаѓа до сознание дека иако претставува најмала инвестиција, после 10 години ја достигнува инвестицијата која би била потребна за обложување на базенот со плочки или стаклен мозаик. Затоа се наметнува прашањето: дали сме доволно богати за да прибегнуваме кон ефтини решенија?


Керамички плочки - Керамичките плочки претставуваат еден од најелегантните материјали за завршно обложување на базените. За да базенот навистина биде елегантен и долготраен, треба да се знаат неколку факти.
За да керамичките долго го задржат убавиот изглед и боја не треба да се заборават условите на средината во која ќе бидат поставени. Поради фактот дека водата во базенот е хемиски кондиционирана, треба да се користат ислкучиво специјални плочки кои можат да ги поднесат тие услови. Освен тоа, базенските плочки се произведуваат со одредени стандардни димензии со широка палета на фазни елементи како што се агли, кривини, контракривини, фазни елементи за скали, преливни канали итн. За да базенот кој е обложен со керамички плочки ја оправда својата инвестиција и ја пружи очекуваната елеганција важно е овие елементи да се земат во предид кај сите фази на изградбата, а особено кај базените со неправилна форма, со вградени римски скали итн. Исто така неопходно е внимателно проектирање, прецизна изведба на градежните работи, стручно лепење на керамичките плочки со примена на подготвителни маси и лепила исклучиво препорачани од производителот на плочките кои ќе овозможат заштита од мраз и очекувана долготрајност.


Стален мозаик - последните години присутноста на стаклениот мозаик е во нагорен тренд, а дури и во блага доминација како материјал за завршно обложување на армирано-бетонски базени.Со широка палета на бои и комбинации, како и со големиот избор на декорации нуди широки можности што допринесуваат за луксузот и елеганцијата на базенот. Од друга страна, форматот на мозаикот овозможува многу поедноставно поставување дури и кај базените со неправилен облик, со што се губи потребата за инсталирање на одредени фазните елементи, што секако го намалува нивото на инвестиција. Поставувањето на мозаикот бара стручност на керамичарот, како и задолжителна примена на маса за лепење и фугирање која е пропишана од производителот, што претставува гаранција за долготраен и екслузивен изглед на базенот.