Архива:

Саем за мебел Милано 2010

Зелената во домот во неколку чекори

Избор на боја за ѕид

Отстранување на непријатни мириси во фрижидерот

Паметен мебел

Ентериер на Ивет Ладук

Оддалечете ги глувците од домот

Фенг шуи: бамбус во домот

Нивоа на осветлување во кујната

Двособен стан во Гетеборг

Трендови во уредување на спалната соба

Траги од вода на дрвен мебел

Трендови: “vintage print”

Концепт на отворен простор

Апартман во Њујорк

Фенг шуи: избор на врата

Допир на Мексико

Вратете го сјајот на сребрените предмети

Претворете го дворот во место за опуштање

Чистење и одржување на мебел од природна кожа

Стан во Киев

Сите нијанси на жолта во вашиот дом

Згрејте ја вашата зимска постела

Фенг шуи: купување на нов стан

Меѓународен саем на мебел Келн 2010

Бои на 2010

Одвртување на пукната сијалица

ЛЕД осветлување

Мали совети за чистење

Поп-арт ентериер во Москва

Совети за поставување на слики

Типови на аспиратор

Графити во станот

Колку светлина е потребно за една просторија?

Новогодишни елки

Пентхаус во Дубаи

Порамнување на сликите на ѕидот

Совети за избор на ладилник

Минијатурни кујни

Ентериер во Сан Франциско

Чистење на подни облоги

Како да се избере вистинската перница?

Шведски ентериер

Подница на креветот

Сопствен дизајн на ламба

Фенг шуи: теорија на петте елементи

Кога треба да се промени душекот?

Ентериер на Стив Милер

Избор на душек

Големи лустери – трендовски украси во домот

Фенг шуи: распоред на мебелот

Син ентериер за живот на духовноста и мистеријата

Апартман во Лондон

Столици со потпис

Мистичната виолетова во домот

Поткровје во Њујорк

Шеми за поставување на слики

Галерија на рибници во двор

Агрумите како домашни растенија

Поправка на дупки и пукнатини на ѕидот

Позиционирање на звучниците во домашното кино

Уредете го работното катче за ученикот

Дизајн на ентериер на EРГЕС

Одржување и чистење на персиски тепих

Рибникот - фокусна точка во дворот

Дизајн на ентериер на Стeнли Тем

Важни параметри при избор на LCD телевизор

Персиски теписи – синоним за квалитет и трајност

Тајните на добриот абажур

Вградување на осветлување во мебелот

Како против таложење на прашина?

Заштита на домот од сонцето

Употреба на алуминиумска фолија во домот

Острово во кујната

Трендови во уредување на дневната соба 2009

Постапување со старинскиот мебел

Уредување на домот од машка и женска перспектива

Дизајн на ентериер од Стивен Флечер

Завеси од дрво или мониста

Ослободете се од молците во плакарот

Перголи во градината

Десет чекори до плакар со пријатен мирис

Збогатете го просторот со камен

Скандинавски едноставно

Закачете излог

Домот на Џил Крафорд

Природни материјали за посладок сон

Цветна кулиса за тераса

Совети за чиста бања

Фенг шуи: животни подрачја

Лифтинг на старата ограда

Домот на Жил Дупре

Сјајни и проточни славини

Основни типови на изведби на PVC ролетни

Природни средства за чистење

Black&White преобразба

Домот на Абигејл Ахер

Саем на ентериери Милано, 2009

Задоволство во обична бела бања

Абажур од коноп

Еколошко уредување на домот

Лизгачки ѕидови – практично и атрактивно решение

Скалите – дополнителен простор за чување на предмети

Галерија на велигденски декорации

Совети за избор на туш-кабина

Велигденско декорирање на домот

Кога запнува фиоката

Комбинирање на бои

Решенија за одлагање на обувките

Употреба на гипс-картон ѕидови во адаптации на простори

Домот на Кели Хопен

Соларни системи за греење и подготовка на топла вода

Ентериери во Париз

Балдахин - мистика во креветот

Правила при преуредување на домот

Фенг шуи во детска соба

Инпиративен дом

Рустикални кујни

Неколку совети за избор на боја при бојадисување

Меѓународен саем за мебел IMM Koeln 2009

Детската соба – свет од бајките

Квалитетна организација на детската соба

Дискретно присуство на проѕирниот мебел

Егзотика во вашата бања

За удобно сместување на домашното милениче

Совети за чистење на уреди за готвење

Дрво и во бањата

Избор на мијалник

Избор на столици

Ослободете се од непријатните мириси

Вграден плакар по мерка

Сауна во домот

Идеи за новогодишно венче

За совршена елка

Фенг-шуи: совети за новогодишно уредување

Камин – топлина со стил

Избор на димензија на маса во трпезаријата

Полици - најкорисен украс во домот

Patchwork мебел за повесел дом

Фенг шуи: привлечете богатство во својот дом

Ослободете се од мувлата

Дилема при уредување на домот – дизајн или функционалност?

Избор на клуб-масa

Канцеларија во домот

Декоративниот бетон – успешна замена за природниот камен

Ретро стил - враќање во минатото

Зимска градина

Уредувањето на домот го открива вашиот карактер

Портокалова во домот

Бои во бањата

Трикови за уредување на мала бања

Глобален стил - светот во домот

ТВ-комоди

Модерни радијатори за поубав амбиент

5 начини да декорирате со црвена боја

Ослободете се од алергијата во домот

Чување на предмети во бањата

Овлажувач на воздухот за поздрав дом

Иконести ѕидни панели

Фенг шуи: Избор на мебел

Уредување на заедничкиот дом за Него и за Неа

Максимално искористување на тесната кујна

Чистење на дамките во домот (трет дел)

Фенг шуи: Средениот дом создава чувство на полетност

Чистење на дамките во домот (втор дел)

Армирано-бетонски базен

Мозаик во домот

Чистење на дамките во домот (прв дел)

Ѕидана скара во дворот

Одржување на гарнитура од природна кожа

Поправање на гребнатини на мебел

Хигиена во кујната

Совети за избор на гарнитура за седење

Позиционирање на базенот

Совети за разладување на домот

Инвестиција, димензии и форма на семеен базен

Собирање на паркетот - причини и санација

Летниковец - резиденција во дворот

Јонизирање на воздухот

Уредување на балконот според Фенг шуи

Базенот – место за опуштање и уживање

Десет идеи за заштеда на простор

Клима-уредите не се штетни само доколку правилно се користат

Како максимално да се искористи просторот

Тапетите повторно во мода

Подгответе го домот за врелото лето

Монтажни куќи

LCD или плазма: каков телевизор да се избере?

Најчести прашања за клима-уредите

Кој клима-уред да се избере?

Огледалото и Фенг шуи

Летен “look” на ентериерот

Максимално искористен минимализам

Зошто не дрво и во бањата?

Соларни коцки за поплочување на дворот

Инспирација за организирање на вашите плакари

Совети за заштеда на простор

Одберете ја вистинската работна површина

360° на располагање

Ролетни од бамбус – природно и модерно

Општи услови за чување растенија во домот

Најчести грешки при уредување на домот (V дел)

Уредување на домот во духот на хороскопските знаци

Најчести грешки при уредување на домот (IV дел)

Кревет според Фенг шуи

Стаклени призми – транспарентна елеганција

Најчести грешки при уредување на домот (III дел)

Најчести грешки при уредување на домот (II дел)

Адаптација на поткровје

Претсобјето - огледало на домот

Стаклото во домот

Егзотичност на плетениот мебел

Малку поинакви полици

Освежување на гарнитура за седење со нови пресвлеки

Белата боја во вашиот дом

Саем за мебел во Келн, јануари 2008 (III дел)

Кауч за удобност на дневната соба

Преклопна ѕидна закачалка

Неколку решенија за осветлување

Саем за мебел во Келн, јануари 2008 (II дел)

Саем за мебел во Келн, јануари 2008

Малку поинакви предмети во домот

Како да одберете тепих по ваша мерка

5 "не" кај спалната соба (втор дел)

Функционални плочки

Минималистички дизајн на ентериерот

Нега на мебелот

Санирање на изгореница од цигара

Стапица во вид на фотеља

Ѕидови со пруги

Во новогодишно руво

Заштитете ја кујната

Растенијата како активатори (фенг шуи)

Најчести грешки при уредување на домот

5 "не" кај спалната соба

Кадата - господарка на просторот

Голема кујничка

Огледалата - убавината на одразот

Со боите до саканото расположение

10 совети за комбинирање на материјали во вашиот дом

Направете јапонска градина

5 чекори за уредување на гаражата

Склад на дрвата за каминот

Зголемете ја функционалноста на својот дом

Заштитете го домот од провалници

Правилно избрани елементи во спалната соба за квалитетен сон

Обојте ги ѕидовите со светлост

Аквариумот – тропска нота на ентериерот

Украсни перници

Сочувајте ја интимата под постелата

Кревет што лебди – стварност или научна фантастика?

Како да одберете завеси

Ѕидните камини - спој на современост и традиција

Налепници на прозорците

11 предности на тепих во домот

Намалете ја сметката за потрошената струја

Разладете ја вашата куќа и без клима уред

Дали го делите својот дом со мравките?

Трикови за визуелно менување на просторот

Трикови за визуелно подигање и спуштање на таванот

Аквариумот - волшебство на природата во ентериерот

Осветлување (фенг шуи)

Активатори на домот (фенг шуи)

Боите во домот (фенг шуи)

Уредување на дворот - вовед

50 совети за уредување на вашата градина (1-10)

(11-20)

(21-30)

(31-40)

(41-50)

Фасади

Дрвени куќи

Стан во потполно нов костум

Катче за компјутерот (I дел)

Катче за компјутерот (II дел)

Осветлување на станбениот простор

Бидермаер стил

Чистење на дамките во домот (трет дел)


16. ‘Рѓа – дамките од ‘рѓа се отстрануваат од ткаенините со оксална киселина. На секоја дамка се ставаат по неколку кристали од таа киселина, се навлажнуваат, а понатаму се перат со сапуница. Со оксалната киселина треба да се ракува внимателно бидејќи и таа може да остави дамки на ткаенината.

Дамките од чувствителните ткаенини се отстрануваат на тој начин што со јак оцет се навлажнува секоја дамка, а потоа се покрива со пепел од цигара и се остава така да стои. После тоа ткаенината треба да се испере на вообичаен начин.


17. Смола – за отстранување на смолата и смолести материи можат да се употребуваат следните средства: етер, бензин, терпентинско масло и др. Со тие средства се отстрануваат и свежи и стари дамки од смола. Ако е извалкан природен материјал може да се употреби алкохол, ацетон или ментол, при што дамката треба да се натопи со средството за чистење кое сте го одбрале.

Дамките од смола од синтетичките материјали отстранувајте ги со терпентин или бензин.


18. Мастило – дамките од мастило треба веднаш да се отстранат од мебелот или од подот, за да мастилото не го обои дрвото. Земете крпче и натопете го во оцет и истријте ја секоја дамка. Ако мебелот кој е извалкан е обоен со лак боја, дамката отстранете ја со парчиња од домат.

Од прекривката за маса дамките од мастило може да ги отстраните на тој начин што ќе сварите малку млеко, а потоа со млекото ќе ја премачкате секоја дамка. Лесно истријте ги и повторете ја постапката неколку пати, постојано додавајќи ново количество сварено млеко. На крај извалканата прекривка измијте ја во топла вода, а потоа и исперете ја на вообичаен начин.

Од плетените ткаенини дамките од мастило се отстрануваат со глицерин. Дамките се премачкуваат со глицерин, се оставаат малку да одстојат, а потоа ткаенината се пере во млака вода во благ детергент.

Кај мебелот од кожа дамките од мастило се отстрануваат со помош на лимон. Секоја дамка истријте ја со половина лимон. (Напомена: дамките од пенкало поради тоа што имаат различен состав се чистат поинаку, односно со алкохол).

Дамката од пенкало се отстранува со помош на 90-процентен алкохол. Местото на дамката истријте го неколку пати, но секој пат со чисто парче вата претходно натопено во алкохолот.


19. Мувла – дамките од влага во вид на мувла треба што е можно побрзо да се отстранат.

Од кориците на книгите може да се отстрани со смеса на 10 gr хидроксид и 50 gr амонијак. Оваа смеса внимателно се нанесува на секоја дамка, а кога дамката ќе исчезне, исчистените места пребришете ги со крпче натопено во дестилирана вода.

Доколку мувла се појави во фугите на керамичките плочки, отстранете ја со течно средство за отстранување на печатни грешки во дактилографија. Секоја фуга премачкајте ја со мало количество од тоа средство – тоа делува брзо и брзо се суши. На крај плочките измијте ги на вообичаен начин.

Од тепихот ваквите дамки се отстрануваат со помош на вински оцет.

Од хартиените тапети дамките од мувла отстранете ги со крпче натопено во алкохол.

Дамките од мувла на прекривките за маса и ткаенините обидете се да ги отстраните со млеко. Потопете ја извалканата ткаенина или само тој дел кој е зафатен со мувла во топло млеко и оставете го да стои неколку минути. Потоа исперете го и оставете го да се суши.

Од свилата дамките од мувла се отстрануваат на два начина. Доколку свилата е обоена со постојани бои, дамките натопете ги со чист шпиритус во кој се става малку амонијак. На крај свилената ткаенина измијте ја со топла вода. Дамката од мувла истотака може да се отстрани и со благ раствор на амонијак.

Од мебелот од кожа дамките од мувла се отстрануваат со внимателно триење на извалканото место со стаклена хартија. Ако на кожата после чистењето остане посветло место, натопете го со вода во која претходно се вареле ореови лушпи.


20. Овошје – дамките од овошје денес многу успешно се отстрануваат со помош на детергентите со силни биолошки својства, па така доволно е само местата каде што се дамките да се натопат со еден од овие детергенти, да се остави да делува, а потоа предметот да се измие. Инаку постојат и други начини за чистење на дамки од овошје.

Од памучните ткаенини овошните дамки се отстрануваат на тој начин што извалканиот дел се затегнува над некој сад и над дамката во тенки млазеви се посипува врела вода или млеко. Добро е и кога се посипува смеса на алкохол, вода и глицерин.

Извалканата бела памучна ткаенина истријте ја со лимонов сок и исперете ја со чиста вода. Доколку има повеќе дамки или се постари, натопете ги со лимонов сок, посипете ги со сол и изложете ги на сончеви зраи. На сػич5н начин се чистат Ҹ волԽнните ткаенини,(сԾ таP разлика што тие не треба да се изложваат на сонце>

Зи чистетење на овошниЂе дамли ԴؾбрҾ делувҰ кисело"млко. Оставете ја дамката да делува неколку минути, а0пԾтоP ткаPнйнатА трейа д е испсԵ со топла водА. Тврдокорните вошни дами исчистете ги со смеса наалкохол и амонија&
1. Восок –0од дрвениоц мебел или подови Pамките од восок се ؾقстрануваат со коцкP раз:"сеоја дмка притиснете јP со0коциа мраз, а после тоа всокот отстрандте го со тапаЂа страна на ножؾт/ На крај исчистениот дел пребришете го со некое средство за чистење или со обично масло.

Од постелнината и прекривката за маса дамките од восок дамките може да се исчистат на два начина. Првиот, ако восокот е крут, едноставно отстранете го со острицата на ножот. Ако останала видлива трага, на неа положете лист на впивачка хартија, преку неа парче свилена хартија, а преку нив поминете со загреана пегла неколку пати.


22. Пот – од памучните и ленени ткаенини дамките од пот отстранете ги со оцет. Со крпче натопено во оцет истријте ја секоја дамка.

Од помасивни ткаенини дамките од пот се отстрануваат со амонијак. Во литар вода ставете две големи лажици амонијак, а со тој раствор истријте ја секоја дамка.

На волнените ткаенини овие дамки се чистат со смеса од еден дел амонијак, два дела чист алкохол и три дела етер. Истата дамка од истиот материјал може да се отстрани со смеса на амонијак и масло од терпентин.

Кај свилените ткаенини овие дамки се отстрануваат така што ткаенината се поставува на тврда подлога и со крпче натопено во чист шпиритус нежно се трие местото каде што е дамката.


23. Гума за жвакање – може да се извади од тепихот на тој начин што на гумата се става парче мраз, а потоа со нож треба да се подигнат остатоците од гумата за жвакање. За вадење на гумата за жвакање од тепихот никогаш не употребувајте топла вода.


24. Јајце – овие дамки од ткаенините се отстрануваат ако ткаенината ја измиете со студена вода. Топла вода не доаѓа предвид бидејќи дамките стануваат уште повидливи.

Ваквите дамки на тепих намокрете ги со смеса на ¾ вода и ¼ алкохол и добро истријте ги.


25. Лак за нокти – од ткаенините ќе ги отстраните ако ткаенината од едната и од другата страна ја навлажните со есенција на терпентин. Дамката може да се отстрани и со 90-процентен алкохол, но препорачливо е ова да се проба на дел од ткаенината кој не се гледа. Ако дамките се од постар датум, прво намачкајте ги со путер, а потоа отстранете го со терпентин.


26. Пенкало
– од ткаенините овие дамки прво натопете ги со пиво, а потоа тријте ги со вата или со крпче натопено со ацетон. Водете сметка дека ацетонот растворува синтетика, па затоа ако станува збор за синтетичка ткаенина се употребува 90-процентен алкохол.


27. Сладолед – овие дамки веднаш исперете ги со студена вода, а потоа со топла сапуница. Ако дамката настанала од чоколаден сладолед, најдобро е после чистењето, доколку е возможно да се изврие извалканата ткаенина.