Архива:

Саем за мебел Милано 2010

Зелената во домот во неколку чекори

Избор на боја за ѕид

Отстранување на непријатни мириси во фрижидерот

Паметен мебел

Ентериер на Ивет Ладук

Оддалечете ги глувците од домот

Фенг шуи: бамбус во домот

Нивоа на осветлување во кујната

Двособен стан во Гетеборг

Трендови во уредување на спалната соба

Траги од вода на дрвен мебел

Трендови: “vintage print”

Концепт на отворен простор

Апартман во Њујорк

Фенг шуи: избор на врата

Допир на Мексико

Вратете го сјајот на сребрените предмети

Претворете го дворот во место за опуштање

Чистење и одржување на мебел од природна кожа

Стан во Киев

Сите нијанси на жолта во вашиот дом

Згрејте ја вашата зимска постела

Фенг шуи: купување на нов стан

Меѓународен саем на мебел Келн 2010

Бои на 2010

Одвртување на пукната сијалица

ЛЕД осветлување

Мали совети за чистење

Поп-арт ентериер во Москва

Совети за поставување на слики

Типови на аспиратор

Графити во станот

Колку светлина е потребно за една просторија?

Новогодишни елки

Пентхаус во Дубаи

Порамнување на сликите на ѕидот

Совети за избор на ладилник

Минијатурни кујни

Ентериер во Сан Франциско

Чистење на подни облоги

Како да се избере вистинската перница?

Шведски ентериер

Подница на креветот

Сопствен дизајн на ламба

Фенг шуи: теорија на петте елементи

Кога треба да се промени душекот?

Ентериер на Стив Милер

Избор на душек

Големи лустери – трендовски украси во домот

Фенг шуи: распоред на мебелот

Син ентериер за живот на духовноста и мистеријата

Апартман во Лондон

Столици со потпис

Мистичната виолетова во домот

Поткровје во Њујорк

Шеми за поставување на слики

Галерија на рибници во двор

Агрумите како домашни растенија

Поправка на дупки и пукнатини на ѕидот

Позиционирање на звучниците во домашното кино

Уредете го работното катче за ученикот

Дизајн на ентериер на EРГЕС

Одржување и чистење на персиски тепих

Рибникот - фокусна точка во дворот

Дизајн на ентериер на Стeнли Тем

Важни параметри при избор на LCD телевизор

Персиски теписи – синоним за квалитет и трајност

Тајните на добриот абажур

Вградување на осветлување во мебелот

Како против таложење на прашина?

Заштита на домот од сонцето

Употреба на алуминиумска фолија во домот

Острово во кујната

Трендови во уредување на дневната соба 2009

Постапување со старинскиот мебел

Уредување на домот од машка и женска перспектива

Дизајн на ентериер од Стивен Флечер

Завеси од дрво или мониста

Ослободете се од молците во плакарот

Перголи во градината

Десет чекори до плакар со пријатен мирис

Збогатете го просторот со камен

Скандинавски едноставно

Закачете излог

Домот на Џил Крафорд

Природни материјали за посладок сон

Цветна кулиса за тераса

Совети за чиста бања

Фенг шуи: животни подрачја

Лифтинг на старата ограда

Домот на Жил Дупре

Сјајни и проточни славини

Основни типови на изведби на PVC ролетни

Природни средства за чистење

Black&White преобразба

Домот на Абигејл Ахер

Саем на ентериери Милано, 2009

Задоволство во обична бела бања

Абажур од коноп

Еколошко уредување на домот

Лизгачки ѕидови – практично и атрактивно решение

Скалите – дополнителен простор за чување на предмети

Галерија на велигденски декорации

Совети за избор на туш-кабина

Велигденско декорирање на домот

Кога запнува фиоката

Комбинирање на бои

Решенија за одлагање на обувките

Употреба на гипс-картон ѕидови во адаптации на простори

Домот на Кели Хопен

Соларни системи за греење и подготовка на топла вода

Ентериери во Париз

Балдахин - мистика во креветот

Правила при преуредување на домот

Фенг шуи во детска соба

Инпиративен дом

Рустикални кујни

Неколку совети за избор на боја при бојадисување

Меѓународен саем за мебел IMM Koeln 2009

Детската соба – свет од бајките

Квалитетна организација на детската соба

Дискретно присуство на проѕирниот мебел

Егзотика во вашата бања

За удобно сместување на домашното милениче

Совети за чистење на уреди за готвење

Дрво и во бањата

Избор на мијалник

Избор на столици

Ослободете се од непријатните мириси

Вграден плакар по мерка

Сауна во домот

Идеи за новогодишно венче

За совршена елка

Фенг-шуи: совети за новогодишно уредување

Камин – топлина со стил

Избор на димензија на маса во трпезаријата

Полици - најкорисен украс во домот

Patchwork мебел за повесел дом

Фенг шуи: привлечете богатство во својот дом

Ослободете се од мувлата

Дилема при уредување на домот – дизајн или функционалност?

Избор на клуб-масa

Канцеларија во домот

Декоративниот бетон – успешна замена за природниот камен

Ретро стил - враќање во минатото

Зимска градина

Уредувањето на домот го открива вашиот карактер

Портокалова во домот

Бои во бањата

Трикови за уредување на мала бања

Глобален стил - светот во домот

ТВ-комоди

Модерни радијатори за поубав амбиент

5 начини да декорирате со црвена боја

Ослободете се од алергијата во домот

Чување на предмети во бањата

Овлажувач на воздухот за поздрав дом

Иконести ѕидни панели

Фенг шуи: Избор на мебел

Уредување на заедничкиот дом за Него и за Неа

Максимално искористување на тесната кујна

Чистење на дамките во домот (трет дел)

Фенг шуи: Средениот дом создава чувство на полетност

Чистење на дамките во домот (втор дел)

Армирано-бетонски базен

Мозаик во домот

Чистење на дамките во домот (прв дел)

Ѕидана скара во дворот

Одржување на гарнитура од природна кожа

Поправање на гребнатини на мебел

Хигиена во кујната

Совети за избор на гарнитура за седење

Позиционирање на базенот

Совети за разладување на домот

Инвестиција, димензии и форма на семеен базен

Собирање на паркетот - причини и санација

Летниковец - резиденција во дворот

Јонизирање на воздухот

Уредување на балконот според Фенг шуи

Базенот – место за опуштање и уживање

Десет идеи за заштеда на простор

Клима-уредите не се штетни само доколку правилно се користат

Како максимално да се искористи просторот

Тапетите повторно во мода

Подгответе го домот за врелото лето

Монтажни куќи

LCD или плазма: каков телевизор да се избере?

Најчести прашања за клима-уредите

Кој клима-уред да се избере?

Огледалото и Фенг шуи

Летен “look” на ентериерот

Максимално искористен минимализам

Зошто не дрво и во бањата?

Соларни коцки за поплочување на дворот

Инспирација за организирање на вашите плакари

Совети за заштеда на простор

Одберете ја вистинската работна површина

360° на располагање

Ролетни од бамбус – природно и модерно

Општи услови за чување растенија во домот

Најчести грешки при уредување на домот (V дел)

Уредување на домот во духот на хороскопските знаци

Најчести грешки при уредување на домот (IV дел)

Кревет според Фенг шуи

Стаклени призми – транспарентна елеганција

Најчести грешки при уредување на домот (III дел)

Најчести грешки при уредување на домот (II дел)

Адаптација на поткровје

Претсобјето - огледало на домот

Стаклото во домот

Егзотичност на плетениот мебел

Малку поинакви полици

Освежување на гарнитура за седење со нови пресвлеки

Белата боја во вашиот дом

Саем за мебел во Келн, јануари 2008 (III дел)

Кауч за удобност на дневната соба

Преклопна ѕидна закачалка

Неколку решенија за осветлување

Саем за мебел во Келн, јануари 2008 (II дел)

Саем за мебел во Келн, јануари 2008

Малку поинакви предмети во домот

Како да одберете тепих по ваша мерка

5 "не" кај спалната соба (втор дел)

Функционални плочки

Минималистички дизајн на ентериерот

Нега на мебелот

Санирање на изгореница од цигара

Стапица во вид на фотеља

Ѕидови со пруги

Во новогодишно руво

Заштитете ја кујната

Растенијата како активатори (фенг шуи)

Најчести грешки при уредување на домот

5 "не" кај спалната соба

Кадата - господарка на просторот

Голема кујничка

Огледалата - убавината на одразот

Со боите до саканото расположение

10 совети за комбинирање на материјали во вашиот дом

Направете јапонска градина

5 чекори за уредување на гаражата

Склад на дрвата за каминот

Зголемете ја функционалноста на својот дом

Заштитете го домот од провалници

Правилно избрани елементи во спалната соба за квалитетен сон

Обојте ги ѕидовите со светлост

Аквариумот – тропска нота на ентериерот

Украсни перници

Сочувајте ја интимата под постелата

Кревет што лебди – стварност или научна фантастика?

Како да одберете завеси

Ѕидните камини - спој на современост и традиција

Налепници на прозорците

11 предности на тепих во домот

Намалете ја сметката за потрошената струја

Разладете ја вашата куќа и без клима уред

Дали го делите својот дом со мравките?

Трикови за визуелно менување на просторот

Трикови за визуелно подигање и спуштање на таванот

Аквариумот - волшебство на природата во ентериерот

Осветлување (фенг шуи)

Активатори на домот (фенг шуи)

Боите во домот (фенг шуи)

Уредување на дворот - вовед

50 совети за уредување на вашата градина (1-10)

(11-20)

(21-30)

(31-40)

(41-50)

Фасади

Дрвени куќи

Стан во потполно нов костум

Катче за компјутерот (I дел)

Катче за компјутерот (II дел)

Осветлување на станбениот простор

Бидермаер стил

Глобален стил - светот во домотГлобалниот стил во дизајнирањето на ентериерот овозможува присуство на богатствата на светските култури во вашиот дом. Глобалниот стил е идеален избор за сите љубители на раскошни, еклектични, етно изрази.
Во склоп на овој космополитски стил се зближуваат различни национални и регионални мотиви во внатрешното уредување, кој му ja носи на ентериерот мистичностa на ориентот, сјајот на индиските ткаенини, повикот на африканската дивина, топлината на мексиканската керамика, егзотичноста на мебелот во Бали, декоративноста на венецијанското стакло...
Мешањето на различните етно стилови, иако на прв поглед може да делува неозбилно, сепак креира интересен и егзотичен декор кој се базира на допирните точки на различни култури, како и на нивните комплементарни карактеристики.

Кај сите нив се користат природни материјали, а често и интензивни бои, шарени ткаенини, мебел во резба...Значи, вообичаено не се вбројуваат во категориите на минимализмот.

Сепак, и доколку преферирате минималистички простор, решението може да го најдете во склоп на глобалниот стил. Ентериерот чија основа е едноставниот јапонски стил (неутрални бои, прави линии), надополнете го со детали од некои краеви во светот, на пример, со индиски завеси од органза, со африкански фигурички од полускапоцен камен, со дрвена комода во шпански колонијален стил.
Ѕидовите од цигла или камен и необработени ќе изгледаат декоративно, а просторот ќе добие рустикален стил. Алтернатива претставува и обложување со ткаенина, како и украсување со разни ефекти и етно предмети, на пр. племенски мотиви. Насликаните ѕидови стануваат уметнички дела, а ако претставуваат некој пејсаж од далечен крај, целиот дом ќе биде под впечатокот на таа илузија. Средба на тигарот и змејот, приказни од 1001 ноќ, жирафи на поило, индијанка во кану...во вашиот дом.
Според источната филозофија, ѕидовите се еднобојни, најчесто се бели – додека шареноликоста се изразува преку параваните, традиционално обоени цртежи, резби, интарзии, инкрустации од разнобојни каменчиња. Во Индија елементите на воздухот и просторот симболизираат важност на отворените видици и проток на свеж воздух, што во архитектурата и дизајнот на ентериерот се манифестира со изобилство на прозорци и провидни паравани.
Црвените, портокалови и жолти ѕидови, популарни се во Мексико каде во т.н. стил на хациенда се јавуваат и камени столбови, греди на таванот, атрактивни аркади, како и масивни дрвени врати.

Богатите мозаици изработени од керамички плочки специфични се за подрачјата на Латинска Америка, но и за земји како што е Мароко, Португалија, Шпанија, Италија...

Егзотичните подни облоги од бамбус, како и каменот и теракотата се верни пријатели на глобалниот стил. Од Јапонија доаѓаат татами прекривки од слама од ориз, а за постудено време тука се разнобојните марокански теписи од волна и свила, како и волнените африкански кои во ентериерот внесуваат прикази на тамошната флора и фауна.
Мебелот е конструиран од локално достапни материјали – дрво, метал, кожа. Меѓу едноставните парчиња ќе го издвоиме јапонскиот футом кревет како и останатите представници на минималистичкиот стил, односно индонезиските ковчези со пирамидален облик како и мебелот од бамбус и ратан.
Рачно насликаните марокански масички и паравани, како и оние што се декорирани со мозаици, резби и интарзии, заводливо ги привлекуваат погледите. Особено раскошно изгледаат позлатените и посребрени делови на постолието од ковано железо на кое се изложени атрактивни садови. Волшебството на боите во домот го внесуваат и лампите од метал и разнобојно стакло, како и свилените прекривачи и јастучници во спалната и дневната соба.
Богато украсените дрвени ковчези во комбинација со три масички сложени една под друга, како и со коцкастите перници за седење ве водат на дизајнерско патување во Индија. Ткаенините кои блештат од бои, украси, луксузните свеќници од обоено стакло или ковано железо, дрвените паравани кои повеќе откриваат отколку што сокриваат – сè е тоа дел од фасцинантната индиска култура.
Традиционалниот индиски кревет од тиковина, опремен со ткаенини во златни и смеѓи тонови, ќе создаде тропско доживување во спалната соба.
Како би го зголемиле впечатокот за женственост и романтика во целата приказна, послужете се со чипка. Завесите и прекривките од француска, англиска или македонска чипка се вистински претставници на европската елеганција.
При планирањето на осветлувањето земете ги предвид и ориенталните лампиони од оризова хартија, мексиканскиот тавански свеќник од ковано железо, африканските подни ламби во облик на дрвен воин....
Голема улога во завршниот изглед на просторот играат декоративните додатоци, а нив во глобалниот стил ги има во изобилство. Кошарите, керамичките садови, садови карактеристични за одредено подрачје, насликаните вазни, свеќите, мирисните стапчиња и ароматичните ламби, ритуалните маски, фигурички и скулптури, огледалата, таписериите како и слики и фотографии го надополнуваат целиот етно изглед на ентериерот – сите тие елементи се дел од глобалниот “рецепт” за уредување на просторот.