Архива:

Саем за мебел Милано 2010

Зелената во домот во неколку чекори

Избор на боја за ѕид

Отстранување на непријатни мириси во фрижидерот

Паметен мебел

Ентериер на Ивет Ладук

Оддалечете ги глувците од домот

Фенг шуи: бамбус во домот

Нивоа на осветлување во кујната

Двособен стан во Гетеборг

Трендови во уредување на спалната соба

Траги од вода на дрвен мебел

Трендови: “vintage print”

Концепт на отворен простор

Апартман во Њујорк

Фенг шуи: избор на врата

Допир на Мексико

Вратете го сјајот на сребрените предмети

Претворете го дворот во место за опуштање

Чистење и одржување на мебел од природна кожа

Стан во Киев

Сите нијанси на жолта во вашиот дом

Згрејте ја вашата зимска постела

Фенг шуи: купување на нов стан

Меѓународен саем на мебел Келн 2010

Бои на 2010

Одвртување на пукната сијалица

ЛЕД осветлување

Мали совети за чистење

Поп-арт ентериер во Москва

Совети за поставување на слики

Типови на аспиратор

Графити во станот

Колку светлина е потребно за една просторија?

Новогодишни елки

Пентхаус во Дубаи

Порамнување на сликите на ѕидот

Совети за избор на ладилник

Минијатурни кујни

Ентериер во Сан Франциско

Чистење на подни облоги

Како да се избере вистинската перница?

Шведски ентериер

Подница на креветот

Сопствен дизајн на ламба

Фенг шуи: теорија на петте елементи

Кога треба да се промени душекот?

Ентериер на Стив Милер

Избор на душек

Големи лустери – трендовски украси во домот

Фенг шуи: распоред на мебелот

Син ентериер за живот на духовноста и мистеријата

Апартман во Лондон

Столици со потпис

Мистичната виолетова во домот

Поткровје во Њујорк

Шеми за поставување на слики

Галерија на рибници во двор

Агрумите како домашни растенија

Поправка на дупки и пукнатини на ѕидот

Позиционирање на звучниците во домашното кино

Уредете го работното катче за ученикот

Дизајн на ентериер на EРГЕС

Одржување и чистење на персиски тепих

Рибникот - фокусна точка во дворот

Дизајн на ентериер на Стeнли Тем

Важни параметри при избор на LCD телевизор

Персиски теписи – синоним за квалитет и трајност

Тајните на добриот абажур

Вградување на осветлување во мебелот

Како против таложење на прашина?

Заштита на домот од сонцето

Употреба на алуминиумска фолија во домот

Острово во кујната

Трендови во уредување на дневната соба 2009

Постапување со старинскиот мебел

Уредување на домот од машка и женска перспектива

Дизајн на ентериер од Стивен Флечер

Завеси од дрво или мониста

Ослободете се од молците во плакарот

Перголи во градината

Десет чекори до плакар со пријатен мирис

Збогатете го просторот со камен

Скандинавски едноставно

Закачете излог

Домот на Џил Крафорд

Природни материјали за посладок сон

Цветна кулиса за тераса

Совети за чиста бања

Фенг шуи: животни подрачја

Лифтинг на старата ограда

Домот на Жил Дупре

Сјајни и проточни славини

Основни типови на изведби на PVC ролетни

Природни средства за чистење

Black&White преобразба

Домот на Абигејл Ахер

Саем на ентериери Милано, 2009

Задоволство во обична бела бања

Абажур од коноп

Еколошко уредување на домот

Лизгачки ѕидови – практично и атрактивно решение

Скалите – дополнителен простор за чување на предмети

Галерија на велигденски декорации

Совети за избор на туш-кабина

Велигденско декорирање на домот

Кога запнува фиоката

Комбинирање на бои

Решенија за одлагање на обувките

Употреба на гипс-картон ѕидови во адаптации на простори

Домот на Кели Хопен

Соларни системи за греење и подготовка на топла вода

Ентериери во Париз

Балдахин - мистика во креветот

Правила при преуредување на домот

Фенг шуи во детска соба

Инпиративен дом

Рустикални кујни

Неколку совети за избор на боја при бојадисување

Меѓународен саем за мебел IMM Koeln 2009

Детската соба – свет од бајките

Квалитетна организација на детската соба

Дискретно присуство на проѕирниот мебел

Егзотика во вашата бања

За удобно сместување на домашното милениче

Совети за чистење на уреди за готвење

Дрво и во бањата

Избор на мијалник

Избор на столици

Ослободете се од непријатните мириси

Вграден плакар по мерка

Сауна во домот

Идеи за новогодишно венче

За совршена елка

Фенг-шуи: совети за новогодишно уредување

Камин – топлина со стил

Избор на димензија на маса во трпезаријата

Полици - најкорисен украс во домот

Patchwork мебел за повесел дом

Фенг шуи: привлечете богатство во својот дом

Ослободете се од мувлата

Дилема при уредување на домот – дизајн или функционалност?

Избор на клуб-масa

Канцеларија во домот

Декоративниот бетон – успешна замена за природниот камен

Ретро стил - враќање во минатото

Зимска градина

Уредувањето на домот го открива вашиот карактер

Портокалова во домот

Бои во бањата

Трикови за уредување на мала бања

Глобален стил - светот во домот

ТВ-комоди

Модерни радијатори за поубав амбиент

5 начини да декорирате со црвена боја

Ослободете се од алергијата во домот

Чување на предмети во бањата

Овлажувач на воздухот за поздрав дом

Иконести ѕидни панели

Фенг шуи: Избор на мебел

Уредување на заедничкиот дом за Него и за Неа

Максимално искористување на тесната кујна

Чистење на дамките во домот (трет дел)

Фенг шуи: Средениот дом создава чувство на полетност

Чистење на дамките во домот (втор дел)

Армирано-бетонски базен

Мозаик во домот

Чистење на дамките во домот (прв дел)

Ѕидана скара во дворот

Одржување на гарнитура од природна кожа

Поправање на гребнатини на мебел

Хигиена во кујната

Совети за избор на гарнитура за седење

Позиционирање на базенот

Совети за разладување на домот

Инвестиција, димензии и форма на семеен базен

Собирање на паркетот - причини и санација

Летниковец - резиденција во дворот

Јонизирање на воздухот

Уредување на балконот според Фенг шуи

Базенот – место за опуштање и уживање

Десет идеи за заштеда на простор

Клима-уредите не се штетни само доколку правилно се користат

Како максимално да се искористи просторот

Тапетите повторно во мода

Подгответе го домот за врелото лето

Монтажни куќи

LCD или плазма: каков телевизор да се избере?

Најчести прашања за клима-уредите

Кој клима-уред да се избере?

Огледалото и Фенг шуи

Летен “look” на ентериерот

Максимално искористен минимализам

Зошто не дрво и во бањата?

Соларни коцки за поплочување на дворот

Инспирација за организирање на вашите плакари

Совети за заштеда на простор

Одберете ја вистинската работна површина

360° на располагање

Ролетни од бамбус – природно и модерно

Општи услови за чување растенија во домот

Најчести грешки при уредување на домот (V дел)

Уредување на домот во духот на хороскопските знаци

Најчести грешки при уредување на домот (IV дел)

Кревет според Фенг шуи

Стаклени призми – транспарентна елеганција

Најчести грешки при уредување на домот (III дел)

Најчести грешки при уредување на домот (II дел)

Адаптација на поткровје

Претсобјето - огледало на домот

Стаклото во домот

Егзотичност на плетениот мебел

Малку поинакви полици

Освежување на гарнитура за седење со нови пресвлеки

Белата боја во вашиот дом

Саем за мебел во Келн, јануари 2008 (III дел)

Кауч за удобност на дневната соба

Преклопна ѕидна закачалка

Неколку решенија за осветлување

Саем за мебел во Келн, јануари 2008 (II дел)

Саем за мебел во Келн, јануари 2008

Малку поинакви предмети во домот

Како да одберете тепих по ваша мерка

5 "не" кај спалната соба (втор дел)

Функционални плочки

Минималистички дизајн на ентериерот

Нега на мебелот

Санирање на изгореница од цигара

Стапица во вид на фотеља

Ѕидови со пруги

Во новогодишно руво

Заштитете ја кујната

Растенијата како активатори (фенг шуи)

Најчести грешки при уредување на домот

5 "не" кај спалната соба

Кадата - господарка на просторот

Голема кујничка

Огледалата - убавината на одразот

Со боите до саканото расположение

10 совети за комбинирање на материјали во вашиот дом

Направете јапонска градина

5 чекори за уредување на гаражата

Склад на дрвата за каминот

Зголемете ја функционалноста на својот дом

Заштитете го домот од провалници

Правилно избрани елементи во спалната соба за квалитетен сон

Обојте ги ѕидовите со светлост

Аквариумот – тропска нота на ентериерот

Украсни перници

Сочувајте ја интимата под постелата

Кревет што лебди – стварност или научна фантастика?

Како да одберете завеси

Ѕидните камини - спој на современост и традиција

Налепници на прозорците

11 предности на тепих во домот

Намалете ја сметката за потрошената струја

Разладете ја вашата куќа и без клима уред

Дали го делите својот дом со мравките?

Трикови за визуелно менување на просторот

Трикови за визуелно подигање и спуштање на таванот

Аквариумот - волшебство на природата во ентериерот

Осветлување (фенг шуи)

Активатори на домот (фенг шуи)

Боите во домот (фенг шуи)

Уредување на дворот - вовед

50 совети за уредување на вашата градина (1-10)

(11-20)

(21-30)

(31-40)

(41-50)

Фасади

Дрвени куќи

Стан во потполно нов костум

Катче за компјутерот (I дел)

Катче за компјутерот (II дел)

Осветлување на станбениот простор

Бидермаер стил

Саем на ентериери Милано, 2009На Миланскиот саем на ентериери 2009 беа прикажани најновите трендови во уредување на просторот, мебелот и расветата. И понатаму со просторот доминира белата боја, а новина е сè поголемата присутност на сивата боја. Регалите се повеќе потсетуваат на оние од 80-тите, но секако, во помодерно, минималистичко издание, додека стаклото е најдоминантен материјал во дневните соби и трпезариите.

Меѓународниот саем за мебел, ентериер и расвета, кој се одржа од 22 - 27 април 2009, на површина од 230.000 m² собра преку 2700 изложувачи од цела Европа и 300.000 посетители, без притоа да се забележи дека економската криза оставила трага на организацијата, квалитетот на презентациите на производите, како и на бројот на изложувачи и посетители.
Интересно, со акцент на иновативност, широка палета на материјали, стилови и бои се основните впечатоци од саемот, па така секој, во зависност од желбите, потребите и вкусовите, може да пронајде трендовско решение за себе.

Во однос на минатогодишните трендови на уредување на дневниот престој не се забележува битно поместување. И понатаму главен елемент е регалот со полици за книги, но со еволуција на своето обликување прераснува во елемент кој потсетува на регалите од 80-тите години од минатиот век.
Дизајнот е секако, помодерен – минималистички, но елементите кои го сочинуваат се идентични – отворени и затворени полици и ормари. Се изведуваат во полна висина на таванот и ја покриваат целата површина на ѕидот. Истакнат дел на таквата композиција е елементот за сместување на ТВ уредот и тоа на тој начин што се изведува во друг материјал или боја, а најчесто е подвижен, со можност за вртење. На тој начин аголот на гледање на ТВ приемникот може во секоја прилика да се прилагоди на местото на седење. Тој елемент се третира на идентичен начин и во случаите каде се сместува самостојно во просторот.
Покрај сè поголемата примена на природно дрво и материјали кои ја имитираат неговата природна структура, апсолутно доминантен материјал за изработка на елементите во дневниот престој станува транспарентното стакло. Се појавува како составен дел на полиците, клуб масичките, комодите, плакарите ... Трпезаријата, која редовно е приклучена со дневната соба, исто така е опремена со стаклена маса и комода со стаклена облога.
Бојата која апсолутно доминира со ентериерите и оваа година е белата боја, а се повеќе се употребува и сивата боја. Ефектите во просторот се засилуваат со додавање на елементите во просторот во нагласена црна, црвена, виолетова, жолта или зелена боја. Сјајот и блескавилото на среброто и златото содржани се во луксузните парчиња на мебел, кои во вакви изведби, без разлика на вкусовите, изгледаат многу импресивно.
Гарнитурите за седење се изведуваат во рамни геометриски облици или се благо заоблени, а претежно се еднобојни. Акцентот е ставен на удобноста и практичноста па така одредени елементи се подвижни, за да може едноставно да се трансформираат во удобни лежалки или кревети за спиење.
Трпезариите се опремени со дрвени, пластични, како и со тапацирани столови со ткаенина или кожа во најразлични бои и облици, а често се појавуваат и клупи со модерни аголни изведби кои се особено практично решение за потребите на сместување во трпезариите во помали станови.
Спалната соба не се употребува само за спиење, туку и за престој и дружење во неа. Креветите се со исклучително нагласени заглавја, а плакарите се со врати изработени од стакло или обложени со ткаенина или кожа. Во поголемите спални соби плакарот се заменува со отворен гардеробен простор кој е соединет со собата. Во истиот простор се наоѓааат мали фотељи со масичка, комоди и мини регал, во чиј склоп се поставува ТВ уред.
Во уредувањето на досега опишаните простории и понатаму се наѕираат барокни детали, а задолжително е осветлувањето со големи лустери и ламби.
Детските соби и понатаму се весели, практични и со разиграни бои кои во останатите простори се искористени во деталите. Како мотив на површините на плакарите се појавуваат и ликови од стрипови.
Теписите се изведуваат од природни и вештачки материјали со нагласено ткаење, јазли или влакна во умерени бои и со доминантен геометриски мотив.
На саемот беше изложен и широк асортиман на расветни тела кои ја покажуваат различноста во функционална и декоративна смисла – од надворешно јавно осветлување на столбовите, кое потсетува на времето на нашите баби, до ултрамодерно лед-осветлување, расветни тела со кристали и минималистички дизајнирани тавански и ѕидни светилки.
За повеќе слики од Саемот на ентериери Милано, 2009 кликнете тука за влез во галеријата: