Архива:

Саем за мебел Милано 2010

Зелената во домот во неколку чекори

Избор на боја за ѕид

Отстранување на непријатни мириси во фрижидерот

Паметен мебел

Ентериер на Ивет Ладук

Оддалечете ги глувците од домот

Фенг шуи: бамбус во домот

Нивоа на осветлување во кујната

Двособен стан во Гетеборг

Трендови во уредување на спалната соба

Траги од вода на дрвен мебел

Трендови: “vintage print”

Концепт на отворен простор

Апартман во Њујорк

Фенг шуи: избор на врата

Допир на Мексико

Вратете го сјајот на сребрените предмети

Претворете го дворот во место за опуштање

Чистење и одржување на мебел од природна кожа

Стан во Киев

Сите нијанси на жолта во вашиот дом

Згрејте ја вашата зимска постела

Фенг шуи: купување на нов стан

Меѓународен саем на мебел Келн 2010

Бои на 2010

Одвртување на пукната сијалица

ЛЕД осветлување

Мали совети за чистење

Поп-арт ентериер во Москва

Совети за поставување на слики

Типови на аспиратор

Графити во станот

Колку светлина е потребно за една просторија?

Новогодишни елки

Пентхаус во Дубаи

Порамнување на сликите на ѕидот

Совети за избор на ладилник

Минијатурни кујни

Ентериер во Сан Франциско

Чистење на подни облоги

Како да се избере вистинската перница?

Шведски ентериер

Подница на креветот

Сопствен дизајн на ламба

Фенг шуи: теорија на петте елементи

Кога треба да се промени душекот?

Ентериер на Стив Милер

Избор на душек

Големи лустери – трендовски украси во домот

Фенг шуи: распоред на мебелот

Син ентериер за живот на духовноста и мистеријата

Апартман во Лондон

Столици со потпис

Мистичната виолетова во домот

Поткровје во Њујорк

Шеми за поставување на слики

Галерија на рибници во двор

Агрумите како домашни растенија

Поправка на дупки и пукнатини на ѕидот

Позиционирање на звучниците во домашното кино

Уредете го работното катче за ученикот

Дизајн на ентериер на EРГЕС

Одржување и чистење на персиски тепих

Рибникот - фокусна точка во дворот

Дизајн на ентериер на Стeнли Тем

Важни параметри при избор на LCD телевизор

Персиски теписи – синоним за квалитет и трајност

Тајните на добриот абажур

Вградување на осветлување во мебелот

Како против таложење на прашина?

Заштита на домот од сонцето

Употреба на алуминиумска фолија во домот

Острово во кујната

Трендови во уредување на дневната соба 2009

Постапување со старинскиот мебел

Уредување на домот од машка и женска перспектива

Дизајн на ентериер од Стивен Флечер

Завеси од дрво или мониста

Ослободете се од молците во плакарот

Перголи во градината

Десет чекори до плакар со пријатен мирис

Збогатете го просторот со камен

Скандинавски едноставно

Закачете излог

Домот на Џил Крафорд

Природни материјали за посладок сон

Цветна кулиса за тераса

Совети за чиста бања

Фенг шуи: животни подрачја

Лифтинг на старата ограда

Домот на Жил Дупре

Сјајни и проточни славини

Основни типови на изведби на PVC ролетни

Природни средства за чистење

Black&White преобразба

Домот на Абигејл Ахер

Саем на ентериери Милано, 2009

Задоволство во обична бела бања

Абажур од коноп

Еколошко уредување на домот

Лизгачки ѕидови – практично и атрактивно решение

Скалите – дополнителен простор за чување на предмети

Галерија на велигденски декорации

Совети за избор на туш-кабина

Велигденско декорирање на домот

Кога запнува фиоката

Комбинирање на бои

Решенија за одлагање на обувките

Употреба на гипс-картон ѕидови во адаптации на простори

Домот на Кели Хопен

Соларни системи за греење и подготовка на топла вода

Ентериери во Париз

Балдахин - мистика во креветот

Правила при преуредување на домот

Фенг шуи во детска соба

Инпиративен дом

Рустикални кујни

Неколку совети за избор на боја при бојадисување

Меѓународен саем за мебел IMM Koeln 2009

Детската соба – свет од бајките

Квалитетна организација на детската соба

Дискретно присуство на проѕирниот мебел

Егзотика во вашата бања

За удобно сместување на домашното милениче

Совети за чистење на уреди за готвење

Дрво и во бањата

Избор на мијалник

Избор на столици

Ослободете се од непријатните мириси

Вграден плакар по мерка

Сауна во домот

Идеи за новогодишно венче

За совршена елка

Фенг-шуи: совети за новогодишно уредување

Камин – топлина со стил

Избор на димензија на маса во трпезаријата

Полици - најкорисен украс во домот

Patchwork мебел за повесел дом

Фенг шуи: привлечете богатство во својот дом

Ослободете се од мувлата

Дилема при уредување на домот – дизајн или функционалност?

Избор на клуб-масa

Канцеларија во домот

Декоративниот бетон – успешна замена за природниот камен

Ретро стил - враќање во минатото

Зимска градина

Уредувањето на домот го открива вашиот карактер

Портокалова во домот

Бои во бањата

Трикови за уредување на мала бања

Глобален стил - светот во домот

ТВ-комоди

Модерни радијатори за поубав амбиент

5 начини да декорирате со црвена боја

Ослободете се од алергијата во домот

Чување на предмети во бањата

Овлажувач на воздухот за поздрав дом

Иконести ѕидни панели

Фенг шуи: Избор на мебел

Уредување на заедничкиот дом за Него и за Неа

Максимално искористување на тесната кујна

Чистење на дамките во домот (трет дел)

Фенг шуи: Средениот дом создава чувство на полетност

Чистење на дамките во домот (втор дел)

Армирано-бетонски базен

Мозаик во домот

Чистење на дамките во домот (прв дел)

Ѕидана скара во дворот

Одржување на гарнитура од природна кожа

Поправање на гребнатини на мебел

Хигиена во кујната

Совети за избор на гарнитура за седење

Позиционирање на базенот

Совети за разладување на домот

Инвестиција, димензии и форма на семеен базен

Собирање на паркетот - причини и санација

Летниковец - резиденција во дворот

Јонизирање на воздухот

Уредување на балконот според Фенг шуи

Базенот – место за опуштање и уживање

Десет идеи за заштеда на простор

Клима-уредите не се штетни само доколку правилно се користат

Како максимално да се искористи просторот

Тапетите повторно во мода

Подгответе го домот за врелото лето

Монтажни куќи

LCD или плазма: каков телевизор да се избере?

Најчести прашања за клима-уредите

Кој клима-уред да се избере?

Огледалото и Фенг шуи

Летен “look” на ентериерот

Максимално искористен минимализам

Зошто не дрво и во бањата?

Соларни коцки за поплочување на дворот

Инспирација за организирање на вашите плакари

Совети за заштеда на простор

Одберете ја вистинската работна површина

360° на располагање

Ролетни од бамбус – природно и модерно

Општи услови за чување растенија во домот

Најчести грешки при уредување на домот (V дел)

Уредување на домот во духот на хороскопските знаци

Најчести грешки при уредување на домот (IV дел)

Кревет според Фенг шуи

Стаклени призми – транспарентна елеганција

Најчести грешки при уредување на домот (III дел)

Најчести грешки при уредување на домот (II дел)

Адаптација на поткровје

Претсобјето - огледало на домот

Стаклото во домот

Егзотичност на плетениот мебел

Малку поинакви полици

Освежување на гарнитура за седење со нови пресвлеки

Белата боја во вашиот дом

Саем за мебел во Келн, јануари 2008 (III дел)

Кауч за удобност на дневната соба

Преклопна ѕидна закачалка

Неколку решенија за осветлување

Саем за мебел во Келн, јануари 2008 (II дел)

Саем за мебел во Келн, јануари 2008

Малку поинакви предмети во домот

Како да одберете тепих по ваша мерка

5 "не" кај спалната соба (втор дел)

Функционални плочки

Минималистички дизајн на ентериерот

Нега на мебелот

Санирање на изгореница од цигара

Стапица во вид на фотеља

Ѕидови со пруги

Во новогодишно руво

Заштитете ја кујната

Растенијата како активатори (фенг шуи)

Најчести грешки при уредување на домот

5 "не" кај спалната соба

Кадата - господарка на просторот

Голема кујничка

Огледалата - убавината на одразот

Со боите до саканото расположение

10 совети за комбинирање на материјали во вашиот дом

Направете јапонска градина

5 чекори за уредување на гаражата

Склад на дрвата за каминот

Зголемете ја функционалноста на својот дом

Заштитете го домот од провалници

Правилно избрани елементи во спалната соба за квалитетен сон

Обојте ги ѕидовите со светлост

Аквариумот – тропска нота на ентериерот

Украсни перници

Сочувајте ја интимата под постелата

Кревет што лебди – стварност или научна фантастика?

Како да одберете завеси

Ѕидните камини - спој на современост и традиција

Налепници на прозорците

11 предности на тепих во домот

Намалете ја сметката за потрошената струја

Разладете ја вашата куќа и без клима уред

Дали го делите својот дом со мравките?

Трикови за визуелно менување на просторот

Трикови за визуелно подигање и спуштање на таванот

Аквариумот - волшебство на природата во ентериерот

Осветлување (фенг шуи)

Активатори на домот (фенг шуи)

Боите во домот (фенг шуи)

Уредување на дворот - вовед

50 совети за уредување на вашата градина (1-10)

(11-20)

(21-30)

(31-40)

(41-50)

Фасади

Дрвени куќи

Стан во потполно нов костум

Катче за компјутерот (I дел)

Катче за компјутерот (II дел)

Осветлување на станбениот простор

Бидермаер стил

Како да одберете завесиЗавесите освен естетските вредности, имаат и голема функционална вредност, за која често и не размислуваме. Компактните завеси овозможуваат одлична топлинска изолација, посебно кога се поставени пред големи стаклени површини.

При изборот на завесите, би можеле да го примениме правилото, а истовремено и поговорката “ За вкусовите не се расправа ” . Некој ќе се одлучи за лесни, провидни завеси со ведри бои и дезени, додека други ќе сакаат да ја заштитат својата интима со тешки, непроѕирни завеси, со потемни и загасити бои кои ќе ја смират атмосферата во домот.

Сигурно е дека завесите со голем удел го дефинираат карактерот на просторот. Тие влијаат на количеството на сончева светлина што ќе влезе во домот, па затоа е добро за дневните соби и кујните да се бираат завеси од полесни, проѕирни материјали.

Густите, непровидни завеси просторот ќе го направат потемен, но нивна предност е што овозможуваат одлична топлинска изолација. Поради своите карактеристики нивната примена е пожелна во спалните соби, каде добро ќе ги заменат ролетните и да ја сочуваат интимата на просторот од љубопитните погледи од надвор. Поради ефектот на затемнување, полесно може да се одмориме и да спиеме во текот на денот, да кажеме после одработена ноќна смена.

Тешките завеси згодно е да се применат и во големите простории, односно на големите ѕидни и застаклени површини како втори завеси, односно во комбинации со тенките, проѕирни завеси. Тие се превлекуваат преку тенките завеси кога во просторот сакаме да направиме поинтимна атмосфера, или пак во студените зимски вечери, како би се задржала топлината во просторот и би се заштедило на трошоците за загревање. Повлечените густи завеси во комбинација со тенките имаат и дополнителен декоративен удел, посебно ако се со декоративна лента или украсни копчиња.

Завеси во кујните

Ако завесите можат да се перат во машина или ако не се многу подложни на валкање, одржувањето ќе биде олеснето. Овие завеси се погодни во кујна каде што се изложени на маснотии и пареи од готвење, па е потребно нивно почесто чистење. Завесите истотака треба да може да се перат во топла вода, а пожелно е и да се проѕирни за да пропуштат доволно дневно светло во кујната и така на домаќинката или на домаќинот да им ја олеснат работата во кујната.

Ткаенините во кои се присутни повеќе од 50% синтетички материјали, како и ткаенините од памук се подложни на собирање од перење, па затоа на ова треба да се размислува при купувањето, особено ако се скроени според димензиите на просторот. Добро е завесите од вакви материјали да се кројат после првото перење.

Истотака, добро е да се знае дека корнизата, исто како и завесата би требало да биде барем 20 cm подолга од ширината на просторот која би го покрила, за да убаво стои и да овозможи идеална топлинска заштита на просторот.

Поставување на завесите

Некогаш многу вообичаените корнизи, со пластична или дрвена предна маска и водилки од пластика или метал по кои лизгаат пластичните водилки закачени за завесата, се заменети во корнизи во облик на шипка со лизгачки прстени. Изведбата е во различни варијанти, од дрвени, пластични до метални, во различни бои. Краевите на шипките се украсени со декоративни материјали во топчест облик спирални тродимензионални облици, листови итн.

Со примена на телескопска шипка загарантирана е поголема флексибилност, односно можност за развлекување на корнизот на саканата должина. Такви се и малите прозорски корнизи на кои може да се навлече завеса преку целиот или половина прозорец, а се прицврстуваат со помош на мали куки на внатрешната рамка на прозорецот. Овие завеси претежно се поставуваат во кујните или во долгите застаклени површини на ходникот или верандата.

Кај балконските врати интересна е изведбата со корнизи кои се преклопуваат, како и корнизи со повеќе канали (два, три или четири).

Интересни се и новите решенија за поставување на завеси со помош на ленти со чички. Овој вид на поставка наречена е “Break-A Way систем ”, а нејзината примена е препорачлива во детските градинки, во бањите, каде ако случајно завесата се зафати, би можело да дојде до повреда или пад на корнизата и целиот систем што ја држи завесата.

Духот на старината на прозорците

Штиркањето, хеклањето, кукичењето се стари техники на ткаење кои биле практикувани во вечерните часови, кога уште немало телевизија. Штета е да се изгуби смислата и традицијата, па размислете како би било со ракотворби да ги украсите своите прозорци!

Дрвото е градежен материјал кој повторно се враќа во мода. На прозорците од дрвена куќа, како и во новоградбите кај прозорци од монтажни куќи украсени со цвеќе, убаво ќе се вклопат завесите од ленен материјал чии рабови се опшиени со чипка.