Архива:

Саем за мебел Милано 2010

Зелената во домот во неколку чекори

Избор на боја за ѕид

Отстранување на непријатни мириси во фрижидерот

Паметен мебел

Ентериер на Ивет Ладук

Оддалечете ги глувците од домот

Фенг шуи: бамбус во домот

Нивоа на осветлување во кујната

Двособен стан во Гетеборг

Трендови во уредување на спалната соба

Траги од вода на дрвен мебел

Трендови: “vintage print”

Концепт на отворен простор

Апартман во Њујорк

Фенг шуи: избор на врата

Допир на Мексико

Вратете го сјајот на сребрените предмети

Претворете го дворот во место за опуштање

Чистење и одржување на мебел од природна кожа

Стан во Киев

Сите нијанси на жолта во вашиот дом

Згрејте ја вашата зимска постела

Фенг шуи: купување на нов стан

Меѓународен саем на мебел Келн 2010

Бои на 2010

Одвртување на пукната сијалица

ЛЕД осветлување

Мали совети за чистење

Поп-арт ентериер во Москва

Совети за поставување на слики

Типови на аспиратор

Графити во станот

Колку светлина е потребно за една просторија?

Новогодишни елки

Пентхаус во Дубаи

Порамнување на сликите на ѕидот

Совети за избор на ладилник

Минијатурни кујни

Ентериер во Сан Франциско

Чистење на подни облоги

Како да се избере вистинската перница?

Шведски ентериер

Подница на креветот

Сопствен дизајн на ламба

Фенг шуи: теорија на петте елементи

Кога треба да се промени душекот?

Ентериер на Стив Милер

Избор на душек

Големи лустери – трендовски украси во домот

Фенг шуи: распоред на мебелот

Син ентериер за живот на духовноста и мистеријата

Апартман во Лондон

Столици со потпис

Мистичната виолетова во домот

Поткровје во Њујорк

Шеми за поставување на слики

Галерија на рибници во двор

Агрумите како домашни растенија

Поправка на дупки и пукнатини на ѕидот

Позиционирање на звучниците во домашното кино

Уредете го работното катче за ученикот

Дизајн на ентериер на EРГЕС

Одржување и чистење на персиски тепих

Рибникот - фокусна точка во дворот

Дизајн на ентериер на Стeнли Тем

Важни параметри при избор на LCD телевизор

Персиски теписи – синоним за квалитет и трајност

Тајните на добриот абажур

Вградување на осветлување во мебелот

Како против таложење на прашина?

Заштита на домот од сонцето

Употреба на алуминиумска фолија во домот

Острово во кујната

Трендови во уредување на дневната соба 2009

Постапување со старинскиот мебел

Уредување на домот од машка и женска перспектива

Дизајн на ентериер од Стивен Флечер

Завеси од дрво или мониста

Ослободете се од молците во плакарот

Перголи во градината

Десет чекори до плакар со пријатен мирис

Збогатете го просторот со камен

Скандинавски едноставно

Закачете излог

Домот на Џил Крафорд

Природни материјали за посладок сон

Цветна кулиса за тераса

Совети за чиста бања

Фенг шуи: животни подрачја

Лифтинг на старата ограда

Домот на Жил Дупре

Сјајни и проточни славини

Основни типови на изведби на PVC ролетни

Природни средства за чистење

Black&White преобразба

Домот на Абигејл Ахер

Саем на ентериери Милано, 2009

Задоволство во обична бела бања

Абажур од коноп

Еколошко уредување на домот

Лизгачки ѕидови – практично и атрактивно решение

Скалите – дополнителен простор за чување на предмети

Галерија на велигденски декорации

Совети за избор на туш-кабина

Велигденско декорирање на домот

Кога запнува фиоката

Комбинирање на бои

Решенија за одлагање на обувките

Употреба на гипс-картон ѕидови во адаптации на простори

Домот на Кели Хопен

Соларни системи за греење и подготовка на топла вода

Ентериери во Париз

Балдахин - мистика во креветот

Правила при преуредување на домот

Фенг шуи во детска соба

Инпиративен дом

Рустикални кујни

Неколку совети за избор на боја при бојадисување

Меѓународен саем за мебел IMM Koeln 2009

Детската соба – свет од бајките

Квалитетна организација на детската соба

Дискретно присуство на проѕирниот мебел

Егзотика во вашата бања

За удобно сместување на домашното милениче

Совети за чистење на уреди за готвење

Дрво и во бањата

Избор на мијалник

Избор на столици

Ослободете се од непријатните мириси

Вграден плакар по мерка

Сауна во домот

Идеи за новогодишно венче

За совршена елка

Фенг-шуи: совети за новогодишно уредување

Камин – топлина со стил

Избор на димензија на маса во трпезаријата

Полици - најкорисен украс во домот

Patchwork мебел за повесел дом

Фенг шуи: привлечете богатство во својот дом

Ослободете се од мувлата

Дилема при уредување на домот – дизајн или функционалност?

Избор на клуб-масa

Канцеларија во домот

Декоративниот бетон – успешна замена за природниот камен

Ретро стил - враќање во минатото

Зимска градина

Уредувањето на домот го открива вашиот карактер

Портокалова во домот

Бои во бањата

Трикови за уредување на мала бања

Глобален стил - светот во домот

ТВ-комоди

Модерни радијатори за поубав амбиент

5 начини да декорирате со црвена боја

Ослободете се од алергијата во домот

Чување на предмети во бањата

Овлажувач на воздухот за поздрав дом

Иконести ѕидни панели

Фенг шуи: Избор на мебел

Уредување на заедничкиот дом за Него и за Неа

Максимално искористување на тесната кујна

Чистење на дамките во домот (трет дел)

Фенг шуи: Средениот дом создава чувство на полетност

Чистење на дамките во домот (втор дел)

Армирано-бетонски базен

Мозаик во домот

Чистење на дамките во домот (прв дел)

Ѕидана скара во дворот

Одржување на гарнитура од природна кожа

Поправање на гребнатини на мебел

Хигиена во кујната

Совети за избор на гарнитура за седење

Позиционирање на базенот

Совети за разладување на домот

Инвестиција, димензии и форма на семеен базен

Собирање на паркетот - причини и санација

Летниковец - резиденција во дворот

Јонизирање на воздухот

Уредување на балконот според Фенг шуи

Базенот – место за опуштање и уживање

Десет идеи за заштеда на простор

Клима-уредите не се штетни само доколку правилно се користат

Како максимално да се искористи просторот

Тапетите повторно во мода

Подгответе го домот за врелото лето

Монтажни куќи

LCD или плазма: каков телевизор да се избере?

Најчести прашања за клима-уредите

Кој клима-уред да се избере?

Огледалото и Фенг шуи

Летен “look” на ентериерот

Максимално искористен минимализам

Зошто не дрво и во бањата?

Соларни коцки за поплочување на дворот

Инспирација за организирање на вашите плакари

Совети за заштеда на простор

Одберете ја вистинската работна површина

360° на располагање

Ролетни од бамбус – природно и модерно

Општи услови за чување растенија во домот

Најчести грешки при уредување на домот (V дел)

Уредување на домот во духот на хороскопските знаци

Најчести грешки при уредување на домот (IV дел)

Кревет според Фенг шуи

Стаклени призми – транспарентна елеганција

Најчести грешки при уредување на домот (III дел)

Најчести грешки при уредување на домот (II дел)

Адаптација на поткровје

Претсобјето - огледало на домот

Стаклото во домот

Егзотичност на плетениот мебел

Малку поинакви полици

Освежување на гарнитура за седење со нови пресвлеки

Белата боја во вашиот дом

Саем за мебел во Келн, јануари 2008 (III дел)

Кауч за удобност на дневната соба

Преклопна ѕидна закачалка

Неколку решенија за осветлување

Саем за мебел во Келн, јануари 2008 (II дел)

Саем за мебел во Келн, јануари 2008

Малку поинакви предмети во домот

Како да одберете тепих по ваша мерка

5 "не" кај спалната соба (втор дел)

Функционални плочки

Минималистички дизајн на ентериерот

Нега на мебелот

Санирање на изгореница од цигара

Стапица во вид на фотеља

Ѕидови со пруги

Во новогодишно руво

Заштитете ја кујната

Растенијата како активатори (фенг шуи)

Најчести грешки при уредување на домот

5 "не" кај спалната соба

Кадата - господарка на просторот

Голема кујничка

Огледалата - убавината на одразот

Со боите до саканото расположение

10 совети за комбинирање на материјали во вашиот дом

Направете јапонска градина

5 чекори за уредување на гаражата

Склад на дрвата за каминот

Зголемете ја функционалноста на својот дом

Заштитете го домот од провалници

Правилно избрани елементи во спалната соба за квалитетен сон

Обојте ги ѕидовите со светлост

Аквариумот – тропска нота на ентериерот

Украсни перници

Сочувајте ја интимата под постелата

Кревет што лебди – стварност или научна фантастика?

Како да одберете завеси

Ѕидните камини - спој на современост и традиција

Налепници на прозорците

11 предности на тепих во домот

Намалете ја сметката за потрошената струја

Разладете ја вашата куќа и без клима уред

Дали го делите својот дом со мравките?

Трикови за визуелно менување на просторот

Трикови за визуелно подигање и спуштање на таванот

Аквариумот - волшебство на природата во ентериерот

Осветлување (фенг шуи)

Активатори на домот (фенг шуи)

Боите во домот (фенг шуи)

Уредување на дворот - вовед

50 совети за уредување на вашата градина (1-10)

(11-20)

(21-30)

(31-40)

(41-50)

Фасади

Дрвени куќи

Стан во потполно нов костум

Катче за компјутерот (I дел)

Катче за компјутерот (II дел)

Осветлување на станбениот простор

Бидермаер стил

Зголемете ја функционалноста на својот домЖивотот во мал стан ви задава проблеми при изборот на прикладен мебел. Желбата на секој сопственик е што повеќе да го искористи просторот, но ретко кој би уживал во пренатрупан стан. Еве неколку совети како подобро да го искористите просторот.
Иако при уредување на домот важен е естетскиот момент, не треба да заборавите дека животниот простор треба да биде што е можно пофункционален и попрактичен за оние кои живеат во него, а гостите лесно ќе ги возхитите со ситни, но оргинални детали. Затоа е важно мебелот да се распореди на тој начин што просторот ќе го искористите на економичен и креативен начин.
Иако се чини дека големите парчиња зафаќаат многу простор, не треба однапред да се исклучат од плановите за уредување на малиот простор. Атрактивниот мебел, па дури и ако е погломазен, во малата просторија може да стане централна точка според која ќе се ускладуваат и останатите елементи од просторот, од тепихот и завесите до бојата на подните облоги и дизајнот на тепихот.

Во малите простории, треба да се размислува и за користење на детали кои ќе го отворат просторот, како различни нијанси или различни бои на поедини ѕидови (некои бои отвораат, додека други го затвораат просторот). Отворањето на просторот, односно визуелното проширување на тесната соба може да биде постигнато и со поставување на огледала на ѕидовите.

Како простор за складирање на предмети може да се искористат аглите, како и скриените места каде може да се постават полици за книги или ситни декоративни предмети или предмети за кои емоционално сте врзани. Декорациите како подните и столните лампи, завесите, теписите и украсните перници можат многу да допринесат во атрактивноста на собата.

Значителна заштеда и подобра искористливост во малите простории ќе добиете доколу обичните врати (во соба или на балконот) ги замените со лизгачки. Во малите куќи може да се добие и убав корисен простор со адаптација на подрумот или простор во поткровјето.

Мултифункционалност на просторот

Дневниот престој, трпезаријата и кујната се простории кои меѓусебно функционално се дополнуваат и поврзуваат. Многу практично е ако масата за обедување е во близина на кујнските елементи за да храната биде побрзо приготвена и сервирана за јадење. Често е потребно да се земе некој предмет, сол, оцет или кујнската крпа, па добро е да ни бидат при рака. После обедувањето од трпезаријата секој со задоволство се сели во дневната соба за да се опушти и одмори, а кога овие два простори се поврзани доволно е само да се преместиме во друго седало: фотеља или гарнитура за седење. Затоа слободниот премин помеѓу овие две простории е од голема корист, а уште подобро е и ако се физички во иста просторија.Добро е и да се предвиди можноста за физичко одвојување на овие простории по потреба, а тоа е можно со лизгачки врати, како и со склопиви прегради или со обичен параван (ако имаат џепови, можат да послужат како сталак за весници).

Ако одлучите кујната, трпезаријата и дневната соба да ги поврзете во една целина, внимателно осмислете го изгледот на овие простории, бојата на подот и ѕидовите, како и осветлувањето. Со различни стилови на мебелот одделни функционални целини може меѓусебно да ги поделите. Сепак треба да се внимава бројот на стилови да не биде поголем од бројот на меѓусебно поврзаните различни фунционални содржини.

Доколку се двоумите околу одлуката дали просторот за готвење да биде поврзан со трпезаријата, треба да ги земете предвид начинот на живот и семејните животни навики. Ако посакувате непречена комуникација со домашните додека готвите или миете садовите, поврзете ги овие два простора, особено ако вашите кулинарски навики не се премногу традиционални, па тешките непријатни мириси го исполнуваат вашиот стан.

На некои домаќинки им е помило во мир, заклонети од погледите на домашните или гостите да подготват колач или со ѕидот да се прекрие купот неизмиени садови или несредената кујна.

Спојувањето на просториите се покажува практично кај семејства со мали деца. Овој концепт овозможува семејството да помине повеќе време заедно. Додека детето се игра во дневната соба или трпезаријата, родителите полесно ќе го надгледуваат и ќе комуницираат со него и ќе се грижат за неговата сигурност, додека во исто време можат да готват или да работат на компјутер во дневната соба.

Креирање на просторот и амбиентот со помош на светла

Кујната од остатокот на просторот може да се оддели и делумно, со преграден ѕид кој не се протега по цела нејзина должина. Таков преграден ѕид не мора да биде поврзан со таванот, па така преку него ќе стигнува повеќе дневна светлина. Кујната делумно може да ја претворите во трпезарија така што долните елементи ќе ги прекриете со пространа работна плоча која може да послужи и како стол за обедување. Може тоа да биде шанк преграда под која ќе ги сместите кујнските елементи, а ќе ги служи и како маса за помало семејство или пар.Осветлувањето поставено под горните кујски елементи ќе ви овозможи повеќе светлина и подобро гледање над работната површина, а во вечерните часови може да послужи за индиректно осветлување на другите делови на просторот и создавање на пријатна интимна атмосфера во станот.

Осветлувањето треба внимателно да се осмисли, бидејќи поголем број расветни тела ќе ви пружат повеќе можности за создавање на соодветен амбиент во одредена пригода. Осветлувањето насочено кон подот создава поинтимна атмосфера од ѕидното осветлување кое ја нагласува висината и аглите на ѕидовите. Сликите на ѕидот ќе се истакнат доколку над нив ставите посебни расветни тела.