Хортикултура :

1. Создавање поволни услови за одгледување цвеќе

2. Градба на растенија

3. Најчести грешки при одгледување на цвеќе

4. Нега на болното саксиско цвеќе

5. Пресадување на саксиско цвеќе

6. Прихрана на растенијата

7. Сместување на цвеќето во домотЦвеќиња:

Адам

Агератум

Аглаонема

Азалеа

Акалифа

Алое вера

Алокасија

Амарилис

Анемона

Антуриум

Аспарагус

Аспидистра

Афеландра

Африканска темјанушка

Ахименес

Бакопа

Барски лилјан

Божиќна ѕвезда

Бегонија лисеста

Бегонија цветлива

Бенџамин

Бела рада

Бергенија

Бисерен ѓердан

Божиќен кактус

Божур

Бразилски јасмин

Брахискома

Бромелија

Бугенвилија

Велигденска пченица

Влакнеста традескантиа

Воденка

Волчјак

Венерина муволовкса

Вербена

Винка

Гарденија

Глоксинија

Газанија

Гербер

Геснерија

Гипсофила

Гладиола

Гомфрена

Господова круна, Пасифлора

Грамофонче

Гузманија

Далија

Декоративен грашок

Декоративен кромид

Дијасција

Дифенбахија

Домашен папрат

Драгољуб

Драцена

Дрво на животот, Јука

Ерика

Ехмеа

Замија

Зумбул

Иберис

Индиски јоргован

Ирезина

Јаглика

Јакобинија

Јапонски јавор

Јоргован

Кала

Калатеа

Калахоа

Камелија

Кана

Каранфил

Кинеско цвеќе на парите

Клорофит

Колеус

Клематис

Кливиа

Кордилина

Космос

Кралски солзи

Красула

Кротон

Кукавичино грозје

Кукурек

Куќна среќа

Лаванда

Лале

Лантана

Лилијан, крин

Лисиантус

Лиснат кактус

Лобелија

Лозица

Лотос

Љубичица

Магнолија

Маранта

Момина солза

Морска сардела

Монстера

Меден цвет

Мединила

Менѓушка

Месечев камен

Мушмулица

Напрсток

Нарцис

Невен

Нова Гвинеја

Нолина

Олеандер

Орхидеја

Пампас трева

Пеперомија

Перниче

Петунија

Пилеа

Плумбаго

Плумерија

Пркос

Пругаста традескантиа

Рајска птица

Ранункул

Рододендрон

Рудбекија

Салвија

Санвиталија

Сансеверија

Сардела

Сингониум

Сламен цвет

Слоново уво

Скиндапсус

Собен бршлен

Собна аралија

Собна палма

Собна лоза

Соланум, зимска цреша

Сончоглед

Спатифил

Сребренка

Срценце

Стрептокарпус

Текома

Убава Ката

Украсна детелина

Украсни пиперчиња

Фикус

Флокс

Форзиција

Фрезија

Хибискус

Хoja

Хортензија

Хризантема

Христов трн

Царска круна

Целозија

Цинерарија

Циклама

Цинија

Цинерарија маритима

Циперус

Чавкина уста

Чевличка, торбичка

Чувар куќа

Џунџуле

Шaфран

Шефлера


Уредување на градини:

Автоматизирана мини градина

Цветна градина на мал балкон

Уредување на дворот и терасата во бохо стил

Галерија на патеки во градината

GreenFrame - рамка за растенија

Кровни градини

Ѕидни облоги од мов

Идеи за уредување на мала градина

Градина без комарци

Уредување на медитерански градини

Тревници

Растенија кои го прочистуваат воздухот

Полевање на растенијата за време на одмор

Ритче во градината

Минијатурни градини

Совети за потраен букет во вазната

Есенски совети за градината

Поплочување со камен во градината

Базен во градина

Како против штетниците во градината

Растенија за градини со чакал

Градини со чакал

Медитерански градини

Галерија на осветлени дворови

Амфора во градината

Раскошот на мозаикот

Фонтани во дворот

Како да се изложи цвеќето

Раскошот на мозаикот

Фонтани во дворот

Англиски градини

Француски градини

Типови на градини

Галерија на градини

Галерија на фонтани во двор

Залевање во градината

Пaтеки во градина

Избор на растенија за балкон

Уредување на балкон

Нега на цвеќе во вазна

Уништување на коровот во тревниците

Нега на растенијата во зима

Собни растенија за поздрав дом

Подгответе го тревникот за зимскиот сон

Креирање на терариум

Растенија во терариум

Цвеќе на балкон, тераса или прозорец

Зимска градина

Направете јапонска градина

Уредување на дворот - вовед

50 совети за уредување на вашата градина (1-10)

(11-20)

(21-30)

(31-40)

(41-50)


Орхидеја (lat. Orchidaceae)


Орхидејата уште од минатото претставува симбол за убавина и љубов и за многумина таа е кралица на цвеќињата. Цвета во речиси сите комбинации на бои. Има повеќе од 750 родови на орхидеја и повеќе од 30.000 хибриди. Секој вид бара различни услови за одгледување, па внимавајте кога ќе одбирате орхидеја да и одговараат условите во вашиот дом.

Поставете ја на светло место, но не на директно сонце. Бојата на листовите ќе ви покаже дали местото е погодно. Здравото растение има светло зелени листови, па ако листовите почнат да паѓаат или станат темно зелени или жолти сменете го местото. Видови на кои им одговара послаба светлина и кое се погодни за чување на северна или источна страна се Paphiopedilum, Phalaenopsis i Oncidium, а видовите Cattleya, Dendrobium и Vanda треба да ги ставите на потопло и поосветлено место. Од мај до септември може да дојде до „горење“ на листовите, па ќе треба да ја тргнете малку подалеку од прозорецот.

Најдобра температура е од 18°С до 30°С. Студениот воздух може да предизвика опаѓање или пожолтување на листовите. Многу и одговара и влажен воздух.

Полевајте ја секогаш наутро за да не се создаде кондензација која може да предизвика трулење. Во зима полевајте ја еднаш, а во лето два пати седмично. Ако е посадена во глинена саксија ќе треба да полевате почесто. Најдобро е да употребувате дождовница или отстоена вода на собна температура бидејќи не и одговара вода со хлор, а премногу ладна или топла вода може да ја оштети.

Пресадувајте после цветањето, најчесто на пролет, на секои 2-3 години. Повеќе и одговара мала саксија и земја која е мешавина од мов, кора од дрва, листови, корен од папрат и овозможете и добра дренажа. Ако ја посадите во голема саксија може да се забави растењето бидејќи ќе почне повеќе да се развива коренот. Цветната дршка се сече на пола сантиметар над третиот зглоб.

По цветањето следува период на мирување кој трае, во зависност од видот, од неколку недели до неколку месеци и тогаш треба многу малку да ја полевате. Има видови на кои листовите ќе им паднат во овој период и нив треба да почнете да ги полевате дури кога ќе се појават нови листови.