Хортикултура :

1. Создавање поволни услови за одгледување цвеќе

2. Градба на растенија

3. Најчести грешки при одгледување на цвеќе

4. Нега на болното саксиско цвеќе

5. Пресадување на саксиско цвеќе

6. Прихрана на растенијата

7. Сместување на цвеќето во домотЦвеќиња:

Адам

Агератум

Аглаонема

Азалеа

Акалифа

Алое вера

Алокасија

Амарилис

Анемона

Антуриум

Аспарагус

Аспидистра

Афеландра

Африканска темјанушка

Ахименес

Бакопа

Барски лилјан

Божиќна ѕвезда

Бегонија лисеста

Бегонија цветлива

Бенџамин

Бела рада

Бергенија

Бисерен ѓердан

Божиќен кактус

Божур

Бразилски јасмин

Брахискома

Бромелија

Бугенвилија

Велигденска пченица

Влакнеста традескантиа

Воденка

Волчјак

Венерина муволовкса

Вербена

Винка

Гарденија

Глоксинија

Газанија

Гербер

Геснерија

Гипсофила

Гладиола

Гомфрена

Господова круна, Пасифлора

Грамофонче

Гузманија

Далија

Декоративен грашок

Декоративен кромид

Дијасција

Дифенбахија

Домашен папрат

Драгољуб

Драцена

Дрво на животот, Јука

Ерика

Ехмеа

Замија

Зумбул

Иберис

Индиски јоргован

Ирезина

Јаглика

Јакобинија

Јапонски јавор

Јоргован

Кала

Калатеа

Калахоа

Камелија

Кана

Каранфил

Кинеско цвеќе на парите

Клорофит

Колеус

Клематис

Кливиа

Кордилина

Космос

Кралски солзи

Красула

Кротон

Кукавичино грозје

Кукурек

Куќна среќа

Лаванда

Лале

Лантана

Лилијан, крин

Лисиантус

Лиснат кактус

Лобелија

Лозица

Лотос

Љубичица

Магнолија

Маранта

Момина солза

Морска сардела

Монстера

Меден цвет

Мединила

Менѓушка

Месечев камен

Мушмулица

Напрсток

Нарцис

Невен

Нова Гвинеја

Нолина

Олеандер

Орхидеја

Пампас трева

Пеперомија

Перниче

Петунија

Пилеа

Плумбаго

Плумерија

Пркос

Пругаста традескантиа

Рајска птица

Ранункул

Рододендрон

Рудбекија

Салвија

Санвиталија

Сансеверија

Сардела

Сингониум

Сламен цвет

Слоново уво

Скиндапсус

Собен бршлен

Собна аралија

Собна палма

Собна лоза

Соланум, зимска цреша

Сончоглед

Спатифил

Сребренка

Срценце

Стрептокарпус

Текома

Убава Ката

Украсна детелина

Украсни пиперчиња

Фикус

Флокс

Форзиција

Фрезија

Хибискус

Хoja

Хортензија

Хризантема

Христов трн

Царска круна

Целозија

Цинерарија

Циклама

Цинија

Цинерарија маритима

Циперус

Чавкина уста

Чевличка, торбичка

Чувар куќа

Џунџуле

Шaфран

Шефлера


Уредување на градини:

Автоматизирана мини градина

Цветна градина на мал балкон

Уредување на дворот и терасата во бохо стил

Галерија на патеки во градината

GreenFrame - рамка за растенија

Кровни градини

Ѕидни облоги од мов

Идеи за уредување на мала градина

Градина без комарци

Уредување на медитерански градини

Тревници

Растенија кои го прочистуваат воздухот

Полевање на растенијата за време на одмор

Ритче во градината

Минијатурни градини

Совети за потраен букет во вазната

Есенски совети за градината

Поплочување со камен во градината

Базен во градина

Како против штетниците во градината

Растенија за градини со чакал

Градини со чакал

Медитерански градини

Галерија на осветлени дворови

Амфора во градината

Раскошот на мозаикот

Фонтани во дворот

Како да се изложи цвеќето

Раскошот на мозаикот

Фонтани во дворот

Англиски градини

Француски градини

Типови на градини

Галерија на градини

Галерија на фонтани во двор

Залевање во градината

Пaтеки во градина

Избор на растенија за балкон

Уредување на балкон

Нега на цвеќе во вазна

Уништување на коровот во тревниците

Нега на растенијата во зима

Собни растенија за поздрав дом

Подгответе го тревникот за зимскиот сон

Креирање на терариум

Растенија во терариум

Цвеќе на балкон, тераса или прозорец

Зимска градина

Направете јапонска градина

Уредување на дворот - вовед

50 совети за уредување на вашата градина (1-10)

(11-20)

(21-30)

(31-40)

(41-50)


Форзиција (lat. Forsythia)


Оваа листопадна грмушка потекнува од Кина, Јапонија и Кореја, но има видови кои успеваат и во Европа. Препознатлива е по жолтите цветови кои се појавуваат пред листовите, но во Азија може да се сретнат и во бела боја, а цвета во март и април. Расте од 3 до 6 m во висина, а листовите се едноставни со должина од 2 до 10 cm.

Најдобро е да ја посадите на сончево место, но ќе и одговора и полусенка. Многу обилно ќе цвета ако ја посадите во богата хумусна земја. Се сади поединечно или во мали групи со други грмушки. Може да се одгледува и како стебло, но тогаш треба да е посадена на идеално место и да ѝ е овозможена многу нега. Ако се посадат повеќе садници една до друга и убаво се обликуваат може да се одгледуваат и како жива ограда.

Полевајте ја редовно, но со мало количество вода. Не ѝ одговара претерано влажно тло, но не сака ни долго да биде без вода.

Форзицијата се кастри во пролет откако ќе процвета, а пред да никнат младите изданки. Ако грмушката е многу густа треба да се скратат и проретчат заплетканите гранки. Така се овозможува доток на повеќе воздух до коренот, а со тоа подобар развој на растението. Ако не се кастри ќе изгледа запуштено, а сувите гранки ќе го забават цветањето.

Размножувањето наједноставно се врши со резници, т.е. млади зелени гранки кои треба се пресечат во доцна пролет по прецветувањето или на крајот на зимата, пред да се појават првите цветови. Резниците треба да бидат долги 20-30 cm, а секоја да има најмалку 4 пупки. По садењето две пупки треба да бидат над земјата. Кога ќе зажилат резниците не треба се пипкаат до периодот на мирување бидејќи пресадувањето тогаш ќе биде најдобро.

Друг начин на размножување е со положени гранки. Потребно е гранката да се свитка, лесно да се спушти на земјата, да се прицврсти со жица и на крај да се прекрие со земја. Целиот процес треба да се одвива внимателно и да не се оштети гранката. Редовно полевајте ја и следната пролет ќе има развиен корен и ќе биде спремна за пресадување.

Може да се размножува и со делење на коренот во доцна есен.