Хортикултура :

1. Создавање поволни услови за одгледување цвеќе

2. Градба на растенија

3. Најчести грешки при одгледување на цвеќе

4. Нега на болното саксиско цвеќе

5. Пресадување на саксиско цвеќе

6. Прихрана на растенијата

7. Сместување на цвеќето во домотЦвеќиња:

Адам

Агератум

Аглаонема

Азалеа

Акалифа

Алое вера

Алокасија

Амарилис

Анемона

Антуриум

Аспарагус

Аспидистра

Афеландра

Африканска темјанушка

Ахименес

Бакопа

Барски лилјан

Божиќна ѕвезда

Бегонија лисеста

Бегонија цветлива

Бенџамин

Бела рада

Бергенија

Бисерен ѓердан

Божиќен кактус

Божур

Бразилски јасмин

Брахискома

Бромелија

Бугенвилија

Велигденска пченица

Влакнеста традескантиа

Воденка

Волчјак

Венерина муволовкса

Вербена

Винка

Гарденија

Глоксинија

Газанија

Гербер

Геснерија

Гипсофила

Гладиола

Гомфрена

Господова круна, Пасифлора

Грамофонче

Гузманија

Далија

Декоративен грашок

Декоративен кромид

Дијасција

Дифенбахија

Домашен папрат

Драгољуб

Драцена

Дрво на животот, Јука

Ерика

Ехмеа

Замија

Зумбул

Иберис

Индиски јоргован

Ирезина

Јаглика

Јакобинија

Јапонски јавор

Јоргован

Кала

Калатеа

Калахоа

Камелија

Кана

Каранфил

Кинеско цвеќе на парите

Клорофит

Колеус

Клематис

Кливиа

Кордилина

Космос

Кралски солзи

Красула

Кротон

Кукавичино грозје

Кукурек

Куќна среќа

Лаванда

Лале

Лантана

Лилијан, крин

Лисиантус

Лиснат кактус

Лобелија

Лозица

Лотос

Љубичица

Магнолија

Маранта

Момина солза

Морска сардела

Монстера

Меден цвет

Мединила

Менѓушка

Месечев камен

Мушмулица

Напрсток

Нарцис

Невен

Нова Гвинеја

Нолина

Олеандер

Орхидеја

Пампас трева

Пеперомија

Перниче

Петунија

Пилеа

Плумбаго

Плумерија

Пркос

Пругаста традескантиа

Рајска птица

Ранункул

Рододендрон

Рудбекија

Салвија

Санвиталија

Сансеверија

Сардела

Сингониум

Сламен цвет

Слоново уво

Скиндапсус

Собен бршлен

Собна аралија

Собна палма

Собна лоза

Соланум, зимска цреша

Сончоглед

Спатифил

Сребренка

Срценце

Стрептокарпус

Текома

Убава Ката

Украсна детелина

Украсни пиперчиња

Фикус

Флокс

Форзиција

Фрезија

Хибискус

Хoja

Хортензија

Хризантема

Христов трн

Царска круна

Целозија

Цинерарија

Циклама

Цинија

Цинерарија маритима

Циперус

Чавкина уста

Чевличка, торбичка

Чувар куќа

Џунџуле

Шaфран

Шефлера


Уредување на градини:

Автоматизирана мини градина

Цветна градина на мал балкон

Уредување на дворот и терасата во бохо стил

Галерија на патеки во градината

GreenFrame - рамка за растенија

Кровни градини

Ѕидни облоги од мов

Идеи за уредување на мала градина

Градина без комарци

Уредување на медитерански градини

Тревници

Растенија кои го прочистуваат воздухот

Полевање на растенијата за време на одмор

Ритче во градината

Минијатурни градини

Совети за потраен букет во вазната

Есенски совети за градината

Поплочување со камен во градината

Базен во градина

Како против штетниците во градината

Растенија за градини со чакал

Градини со чакал

Медитерански градини

Галерија на осветлени дворови

Амфора во градината

Раскошот на мозаикот

Фонтани во дворот

Како да се изложи цвеќето

Раскошот на мозаикот

Фонтани во дворот

Англиски градини

Француски градини

Типови на градини

Галерија на градини

Галерија на фонтани во двор

Залевање во градината

Пaтеки во градина

Избор на растенија за балкон

Уредување на балкон

Нега на цвеќе во вазна

Уништување на коровот во тревниците

Нега на растенијата во зима

Собни растенија за поздрав дом

Подгответе го тревникот за зимскиот сон

Креирање на терариум

Растенија во терариум

Цвеќе на балкон, тераса или прозорец

Зимска градина

Направете јапонска градина

Уредување на дворот - вовед

50 совети за уредување на вашата градина (1-10)

(11-20)

(21-30)

(31-40)

(41-50)


Рајска птица (lat. Strelitzia reginae)


Ова убаво егзотично растение, познато како стрелиција или рајска птица, на големи површини расте на Канарските острови и Јужна Африка. Поради цутењето на шест до осум цветови на врвот на цветната дршка, која достигнува еден метар, претставува исклучително декоративно растение. Потребно му е повеќе простор, особено во саксиите каде има повеќе корени од ова растение. Цветот потсетува на раширени крила, при што три ливчиња се со портокалова боја, а две со темно сина боја. Може да достигне висина до 1,5 метри, па затоа му одговара висока саксија.

Стрелицијата сака светло, но не и да биде директно изложена на сончеви зраци. Потребно е умерено полевање и тоа кога ќе се засуши земјата во саксијата. Водата не смее да остане во подлошката од саксијата. Најдобро е да се полева со одстојана вода, а не директно од чешма.

Може да се изнесе во лето надвор, кога температурите се умерени, ноќите не се ладни, и нема преголема температурна разлика дење и ноќе. Зиме најдобро е да се држи во стакленик или застаклена тераса, на температура од 13 до 17 степени. Поради цветањето, кое е преку поголемиот дел од годината, потребно и е редовно прехранување со ѓубриво за растенија цветници.

Рајската птица треба секоја година да се пресадува во поголема саксија, во земја богата со хумус и глина, и со малку арско ѓубриво. Корењата се чувствителни, па затоа пресадувањето треба да биде внимателно. Прихранувањето треба да биде еднаш неделно. На дното потребно е дренирање со каменчиња, чакал или парчиња керамика, за да чувствителниот корен не страда од влага. Вишокот вода во подлошката треба задолжително да се истури.

Размножувањето е со семе или со ризоми. Одгледувачите најчесто го размножуваат со делење на бокорот, но најдобро е да се купи пораснато растение, бидејќи ако се сади рајската птица од семе, треба да се чека и до 6 години за да прв пат процвета. Популарно е и во цвеќарите како режано цвеќе бидејќи има убави цветови, а може да остане свежа и до дваесетина дена.