Хортикултура :

1. Создавање поволни услови за одгледување цвеќе

2. Градба на растенија

3. Најчести грешки при одгледување на цвеќе

4. Нега на болното саксиско цвеќе

5. Пресадување на саксиско цвеќе

6. Прихрана на растенијата

7. Сместување на цвеќето во домотЦвеќиња:

Адам

Агератум

Аглаонема

Азалеа

Акалифа

Алое вера

Алокасија

Амарилис

Анемона

Антуриум

Аспарагус

Аспидистра

Афеландра

Африканска темјанушка

Ахименес

Бакопа

Барски лилјан

Божиќна ѕвезда

Бегонија лисеста

Бегонија цветлива

Бенџамин

Бела рада

Бергенија

Бисерен ѓердан

Божиќен кактус

Божур

Бразилски јасмин

Брахискома

Бромелија

Бугенвилија

Велигденска пченица

Влакнеста традескантиа

Воденка

Волчјак

Венерина муволовкса

Вербена

Винка

Гарденија

Глоксинија

Газанија

Гербер

Геснерија

Гипсофила

Гладиола

Гомфрена

Господова круна, Пасифлора

Грамофонче

Гузманија

Далија

Декоративен грашок

Декоративен кромид

Дијасција

Дифенбахија

Домашен папрат

Драгољуб

Драцена

Дрво на животот, Јука

Ерика

Ехмеа

Замија

Зумбул

Иберис

Индиски јоргован

Ирезина

Јаглика

Јакобинија

Јапонски јавор

Јоргован

Кала

Калатеа

Калахоа

Камелија

Кана

Каранфил

Кинеско цвеќе на парите

Клорофит

Колеус

Клематис

Кливиа

Кордилина

Космос

Кралски солзи

Красула

Кротон

Кукавичино грозје

Кукурек

Куќна среќа

Лаванда

Лале

Лантана

Лилијан, крин

Лисиантус

Лиснат кактус

Лобелија

Лозица

Лотос

Љубичица

Магнолија

Маранта

Момина солза

Морска сардела

Монстера

Меден цвет

Мединила

Менѓушка

Месечев камен

Мушмулица

Напрсток

Нарцис

Невен

Нова Гвинеја

Нолина

Олеандер

Орхидеја

Пампас трева

Пеперомија

Перниче

Петунија

Пилеа

Плумбаго

Плумерија

Пркос

Пругаста традескантиа

Рајска птица

Ранункул

Рододендрон

Рудбекија

Салвија

Санвиталија

Сансеверија

Сардела

Сингониум

Сламен цвет

Слоново уво

Скиндапсус

Собен бршлен

Собна аралија

Собна палма

Собна лоза

Соланум, зимска цреша

Сончоглед

Спатифил

Сребренка

Срценце

Стрептокарпус

Текома

Убава Ката

Украсна детелина

Украсни пиперчиња

Фикус

Флокс

Форзиција

Фрезија

Хибискус

Хoja

Хортензија

Хризантема

Христов трн

Царска круна

Целозија

Цинерарија

Циклама

Цинија

Цинерарија маритима

Циперус

Чавкина уста

Чевличка, торбичка

Чувар куќа

Џунџуле

Шaфран

Шефлера


Уредување на градини:

Автоматизирана мини градина

Цветна градина на мал балкон

Уредување на дворот и терасата во бохо стил

Галерија на патеки во градината

GreenFrame - рамка за растенија

Кровни градини

Ѕидни облоги од мов

Идеи за уредување на мала градина

Градина без комарци

Уредување на медитерански градини

Тревници

Растенија кои го прочистуваат воздухот

Полевање на растенијата за време на одмор

Ритче во градината

Минијатурни градини

Совети за потраен букет во вазната

Есенски совети за градината

Поплочување со камен во градината

Базен во градина

Како против штетниците во градината

Растенија за градини со чакал

Градини со чакал

Медитерански градини

Галерија на осветлени дворови

Амфора во градината

Раскошот на мозаикот

Фонтани во дворот

Како да се изложи цвеќето

Раскошот на мозаикот

Фонтани во дворот

Англиски градини

Француски градини

Типови на градини

Галерија на градини

Галерија на фонтани во двор

Залевање во градината

Пaтеки во градина

Избор на растенија за балкон

Уредување на балкон

Нега на цвеќе во вазна

Уништување на коровот во тревниците

Нега на растенијата во зима

Собни растенија за поздрав дом

Подгответе го тревникот за зимскиот сон

Креирање на терариум

Растенија во терариум

Цвеќе на балкон, тераса или прозорец

Зимска градина

Направете јапонска градина

Уредување на дворот - вовед

50 совети за уредување на вашата градина (1-10)

(11-20)

(21-30)

(31-40)

(41-50)


Нолина (lat. Nolina recurvata)


Ова растение го има во многу станбени и деловни простории. Потекнува од Мексико, каде расте на неплодна, сува почва и за многу години израстува во стебло. Расте многу бавно, па затоа поголемите примероци имаат висока цена.

Најмногу обрнете внимание на залевањето. Нолината е сукулент, и стеблото служи за складирање на вода. Затоа залевајте го еднаш седмично во лето, а во зима уште поретко – евентуално еднаш на две седмици. Најдобро е да го залеете кога земјата потполно ќе се исуши, и никако не оставајте вода во подлошката.

Чувајте го на светло и прозрачно место, далеку од провев и директни сончеви зраци кои би можеле да ги изгорат листовите преку прозорците. Ако во зима се наоѓа во многу загреана просторија каде и воздухот е сув, повремено оросувајте ги листовите. Идеална температура е 12- 15°C. Кога ноќните температури ќе бидат преку 10°C, може да го изнесете надвор и чувајте го во полусенка. Тогаш треба да внимавате на дождот, бидејќи премногу влага не му годи.

Пресадете го дури кога корените ќе почнат да му излегуваат од саксијата, отприлика на секои 2- 3 години, но не во преголема саксија. Повеќе му одговараат тесни садови. Внимавајте да има добра дренажа, за да не се задржува вода во саксијата. Најдобро е да го посадите во саксија од теракота или керамика, во земја погодна за кактуси (идеален размер е 2 дела песок, 2 дела глина и 1 дел тресет).

Од мај до септември може да го прихранувате на секои 3 седмици со течно ѓубриво за лисести растенија, но со многу разреден концентрат (половина од пропишаното количество).

Кога е младо растението, најчесто го продаваат со 2-3 стебленца во саксија. Не ги раздвојувајте, бидејќи постои опасност од оштетување и габични инфекции на свежите рани, со што би можеле да угинат.

Еден од знаците дека сте ставале премногу вода е меко стебло, а и листовите пожолтуваат. Пробајте да го спасите со тоа што ќе го пресадите во нова, сува земја и одрежете го врвот се додека не дојдете до здраво, тврдо стебло кое ќе го залеете со восок за овоштарници. По некое време ќе почнат да растат млади листови од страните на стеблото.