Хортикултура :

1. Создавање поволни услови за одгледување цвеќе

2. Градба на растенија

3. Најчести грешки при одгледување на цвеќе

4. Нега на болното саксиско цвеќе

5. Пресадување на саксиско цвеќе

6. Прихрана на растенијата

7. Сместување на цвеќето во домотЦвеќиња:

Адам

Агератум

Аглаонема

Азалеа

Акалифа

Алое вера

Алокасија

Амарилис

Анемона

Антуриум

Аспарагус

Аспидистра

Афеландра

Африканска темјанушка

Ахименес

Бакопа

Барски лилјан

Божиќна ѕвезда

Бегонија лисеста

Бегонија цветлива

Бенџамин

Бела рада

Бергенија

Бисерен ѓердан

Божиќен кактус

Божур

Бразилски јасмин

Брахискома

Бромелија

Бугенвилија

Велигденска пченица

Влакнеста традескантиа

Воденка

Волчјак

Венерина муволовкса

Вербена

Винка

Гарденија

Глоксинија

Газанија

Гербер

Геснерија

Гипсофила

Гладиола

Гомфрена

Господова круна, Пасифлора

Грамофонче

Гузманија

Далија

Декоративен грашок

Декоративен кромид

Дијасција

Дифенбахија

Домашен папрат

Драгољуб

Драцена

Дрво на животот, Јука

Ерика

Ехмеа

Замија

Зумбул

Иберис

Индиски јоргован

Ирезина

Јаглика

Јакобинија

Јапонски јавор

Јоргован

Кала

Калатеа

Калахоа

Камелија

Кана

Каранфил

Кинеско цвеќе на парите

Клорофит

Колеус

Клематис

Кливиа

Кордилина

Космос

Кралски солзи

Красула

Кротон

Кукавичино грозје

Кукурек

Куќна среќа

Лаванда

Лале

Лантана

Лилијан, крин

Лисиантус

Лиснат кактус

Лобелија

Лозица

Лотос

Љубичица

Магнолија

Маранта

Момина солза

Морска сардела

Монстера

Меден цвет

Мединила

Менѓушка

Месечев камен

Мушмулица

Напрсток

Нарцис

Невен

Нова Гвинеја

Нолина

Олеандер

Орхидеја

Пампас трева

Пеперомија

Перниче

Петунија

Пилеа

Плумбаго

Плумерија

Пркос

Пругаста традескантиа

Рајска птица

Ранункул

Рододендрон

Рудбекија

Салвија

Санвиталија

Сансеверија

Сардела

Сингониум

Сламен цвет

Слоново уво

Скиндапсус

Собен бршлен

Собна аралија

Собна палма

Собна лоза

Соланум, зимска цреша

Сончоглед

Спатифил

Сребренка

Срценце

Стрептокарпус

Текома

Убава Ката

Украсна детелина

Украсни пиперчиња

Фикус

Флокс

Форзиција

Фрезија

Хибискус

Хoja

Хортензија

Хризантема

Христов трн

Царска круна

Целозија

Цинерарија

Циклама

Цинија

Цинерарија маритима

Циперус

Чавкина уста

Чевличка, торбичка

Чувар куќа

Џунџуле

Шaфран

Шефлера


Уредување на градини:

Автоматизирана мини градина

Цветна градина на мал балкон

Уредување на дворот и терасата во бохо стил

Галерија на патеки во градината

GreenFrame - рамка за растенија

Кровни градини

Ѕидни облоги од мов

Идеи за уредување на мала градина

Градина без комарци

Уредување на медитерански градини

Тревници

Растенија кои го прочистуваат воздухот

Полевање на растенијата за време на одмор

Ритче во градината

Минијатурни градини

Совети за потраен букет во вазната

Есенски совети за градината

Поплочување со камен во градината

Базен во градина

Како против штетниците во градината

Растенија за градини со чакал

Градини со чакал

Медитерански градини

Галерија на осветлени дворови

Амфора во градината

Раскошот на мозаикот

Фонтани во дворот

Како да се изложи цвеќето

Раскошот на мозаикот

Фонтани во дворот

Англиски градини

Француски градини

Типови на градини

Галерија на градини

Галерија на фонтани во двор

Залевање во градината

Пaтеки во градина

Избор на растенија за балкон

Уредување на балкон

Нега на цвеќе во вазна

Уништување на коровот во тревниците

Нега на растенијата во зима

Собни растенија за поздрав дом

Подгответе го тревникот за зимскиот сон

Креирање на терариум

Растенија во терариум

Цвеќе на балкон, тераса или прозорец

Зимска градина

Направете јапонска градина

Уредување на дворот - вовед

50 совети за уредување на вашата градина (1-10)

(11-20)

(21-30)

(31-40)

(41-50)


Бугенвилија (lat. Bougainvillea glabra)


Ова убаво растение потекнува од Бразил. Во Европа е донесенo во XIX век благодарение на францускиот адмирал Louis Antoine de Bougainville по кого и го добилo името. Тоа е всушност грмушка со трнливи гранки на кои се наоѓаат јасно зелени листови. Цветовите се мали, бели или жолти, најчесто растат по 3, а нив ги опкружуваат листовите од врвот на гранчињата кои може да бидат во розова, виолетова, црвена, портокалова и бела боја. Цвета од јуни до септември.

Во јужните краеви може да се одгледува на отворено и тогаш расте во прекрасна грмушка која ползи и може да порасне и повеќе од 4 метри. Во северните краеви каде во зима температурите паѓаат под 2°С се сади во саксија, а гранките се вртат околу жици за да може во зима без проблем да се премести и да се чува до пролетта.

Ако живеете во краеви каде ќе можете и во зима да ја чувате надвор насадете ја директно во земја, на сончево место и ставете потпора по која ќе може да расте. Не сака многу влага, па полејте ја дури кога земјата речиси ќе се осуши. Ако е веќе многу разгранета, од април до септември полевајте ја еднаш седмично со вода во која сте ставиле половина од пропишаната доза од течно ѓубриво за растенија кои цветаат. Ако е растението помладо, прихранувајте го секоја втора седмица. На есен, кога ќе паднат температурите, ќе ги отфрли листовите. Околу коренот ставете гранчиња или кора од дрво за да го заштитите од евентуални ниски температури. Во рана пролет може да ги скратите малку младите гранки, но не претерувајте бидејќи цветовите растат на дрвенестиот дел од минатото лето.

Ако живеете во крај каде е студено и во текот на зимата ќе ја внесувате во домот, тогаш посадете ја во саксија која не е многу голема бидејќи повеќе и одговара да биде во тесно. Земјата нека биде лесна, хумусна со многу тресет. Пресадувајте ја секоја пролет бидејќи многу ја исцрпува земјата. Внимавајте на дренажата и полевањето бидејќи водата не би смеела да се задржува околу коренот. Најдобро би било да е посадена во глинена саксија. Во текот на летото полевајте ја 2-3 пати седмично, а вишокот вода задолжително одлијте го од подлошката по 10 минути. Кога е во период на мирување полевајте ја еднаш на десет дена.

Додека е топло (отприлика од мај до октомври) чувајте ја надвор на сончево место, а кога ќе залади ставете ја во просторија каде температурата е 7-10°С за може да има период на целосно мирување. Најверојатно ќе ги изгуби листовите, но не се грижете бидејќи ќе потераат нови гранчиња и ливчиња и тоа веќе во февруари. Тогаш ставете ја на место каде ќе има многу светло, а уште подобро ако има и малку сонце.

Во рана пролет одрежете ги старите овенати гранчиња, скратете ги новите гранчиња за 3-4 окца (до листот или лисната пупка) и обликувајте ја околу жица забодена во земјата. Се размножува со резници, но мора де се обезбеди топлина и висока влажност, така да најчесто не е успешно. Но пробајте во пролет да забодете резница долга околу 10 cm во комбинација од песок и тресет, поклопете ја со тегла и можеби ќе успее.