Хортикултура :

1. Создавање поволни услови за одгледување цвеќе

2. Градба на растенија

3. Најчести грешки при одгледување на цвеќе

4. Нега на болното саксиско цвеќе

5. Пресадување на саксиско цвеќе

6. Прихрана на растенијата

7. Сместување на цвеќето во домотЦвеќиња:

Адам

Агератум

Аглаонема

Азалеа

Акалифа

Алое вера

Алокасија

Амарилис

Анемона

Антуриум

Аспарагус

Аспидистра

Афеландра

Африканска темјанушка

Ахименес

Бакопа

Барски лилјан

Божиќна ѕвезда

Бегонија лисеста

Бегонија цветлива

Бенџамин

Бела рада

Бергенија

Бисерен ѓердан

Божиќен кактус

Божур

Бразилски јасмин

Брахискома

Бромелија

Бугенвилија

Велигденска пченица

Влакнеста традескантиа

Воденка

Волчјак

Венерина муволовкса

Вербена

Винка

Гарденија

Глоксинија

Газанија

Гербер

Геснерија

Гипсофила

Гладиола

Гомфрена

Господова круна, Пасифлора

Грамофонче

Гузманија

Далија

Декоративен грашок

Декоративен кромид

Дијасција

Дифенбахија

Домашен папрат

Драгољуб

Драцена

Дрво на животот, Јука

Ерика

Ехмеа

Замија

Зумбул

Иберис

Индиски јоргован

Ирезина

Јаглика

Јакобинија

Јапонски јавор

Јоргован

Кала

Калатеа

Калахоа

Камелија

Кана

Каранфил

Кинеско цвеќе на парите

Клорофит

Колеус

Клематис

Кливиа

Кордилина

Космос

Кралски солзи

Красула

Кротон

Кукавичино грозје

Кукурек

Куќна среќа

Лаванда

Лале

Лантана

Лилијан, крин

Лисиантус

Лиснат кактус

Лобелија

Лозица

Лотос

Љубичица

Магнолија

Маранта

Момина солза

Морска сардела

Монстера

Меден цвет

Мединила

Менѓушка

Месечев камен

Мушмулица

Напрсток

Нарцис

Невен

Нова Гвинеја

Нолина

Олеандер

Орхидеја

Пампас трева

Пеперомија

Перниче

Петунија

Пилеа

Плумбаго

Плумерија

Пркос

Пругаста традескантиа

Рајска птица

Ранункул

Рододендрон

Рудбекија

Салвија

Санвиталија

Сансеверија

Сардела

Сингониум

Сламен цвет

Слоново уво

Скиндапсус

Собен бршлен

Собна аралија

Собна палма

Собна лоза

Соланум, зимска цреша

Сончоглед

Спатифил

Сребренка

Срценце

Стрептокарпус

Текома

Убава Ката

Украсна детелина

Украсни пиперчиња

Фикус

Флокс

Форзиција

Фрезија

Хибискус

Хoja

Хортензија

Хризантема

Христов трн

Царска круна

Целозија

Цинерарија

Циклама

Цинија

Цинерарија маритима

Циперус

Чавкина уста

Чевличка, торбичка

Чувар куќа

Џунџуле

Шaфран

Шефлера


Уредување на градини:

Автоматизирана мини градина

Цветна градина на мал балкон

Уредување на дворот и терасата во бохо стил

Галерија на патеки во градината

GreenFrame - рамка за растенија

Кровни градини

Ѕидни облоги од мов

Идеи за уредување на мала градина

Градина без комарци

Уредување на медитерански градини

Тревници

Растенија кои го прочистуваат воздухот

Полевање на растенијата за време на одмор

Ритче во градината

Минијатурни градини

Совети за потраен букет во вазната

Есенски совети за градината

Поплочување со камен во градината

Базен во градина

Како против штетниците во градината

Растенија за градини со чакал

Градини со чакал

Медитерански градини

Галерија на осветлени дворови

Амфора во градината

Раскошот на мозаикот

Фонтани во дворот

Како да се изложи цвеќето

Раскошот на мозаикот

Фонтани во дворот

Англиски градини

Француски градини

Типови на градини

Галерија на градини

Галерија на фонтани во двор

Залевање во градината

Пaтеки во градина

Избор на растенија за балкон

Уредување на балкон

Нега на цвеќе во вазна

Уништување на коровот во тревниците

Нега на растенијата во зима

Собни растенија за поздрав дом

Подгответе го тревникот за зимскиот сон

Креирање на терариум

Растенија во терариум

Цвеќе на балкон, тераса или прозорец

Зимска градина

Направете јапонска градина

Уредување на дворот - вовед

50 совети за уредување на вашата градина (1-10)

(11-20)

(21-30)

(31-40)

(41-50)


Клематис (lat. Clematis)


Ова растение ползавец потекнува од Кина и Јапонија, а во XVI век е пренесено во Европа. Денес се познати околу 300 видови клематис, а може да порасне од 2 до 4 m.

Цвета од мај до септември, со цветови во сите нијанси на бела, жолта, виолетова, црвена и сина боја. Во зависност од видот цветовите се разликуваат по големина и облик. Во зима ги губи листовите.

Пред да го посадите потребно е да обезбедите потпора на која ќе расте, а потрудете се потпората да биде оддалечена од ѕидот најмалку 15 cm. Идеално е да го посадите на место со што повеќе сонце бидејќи за успешен раст и развој му требаат 5-6 часа директна сончева светлина дневно.

Садењето започнува во март и трае до мај, или пак во есен. Ископајте дупка длабока 60-80 cm и ставете слој чакал, песок, па тресет. Саксијата со цвеќето ставете ја во вода да стои 10 минути, а потоа врз слојот тресет и обилно полејте ја со вода. Коренот и подножјето на растението би требало да бидат заштитени од директно сонце, па може да поставите некоја декоративна фигура или посадете некое едногодишно растение со слаб корен за да го заштитите коренот на клематисот.

За успешно цветање и одржување битно е кастрењето кое зависи од видот. Видовите кои цветаат рано не се кастрат првата година, а потоа само минимално. Се отстрануваат само сувите и смрзнати гранчиња кои пречат, и тоа по цветањето. Во оваа група спаѓаат Clematis montana, Clematis alpina, Clematis macropetala.

Клематисот со крупни цветови кој рано цвета треба да се кастри на крајот на февруари или почетокот на март на половина од висината. Клематисот кој цвета доцна се кастри во истиот период, на околу 40 cm височина.

За размножување најдобро е да се користат развиени, здрави резници, долги 10-15 cm, во септември или октомври. Најдобро е ако се од врвот. Направете рез под најдолниот лист и отстранете ги листовите од долната половина на резницата. Потоа ставете ја во супстрат за зажилување. Ако веќе имате посадено растение, можно е размножување и со положени гранки. Идеално време за пресадување е од февруари до април.

Во периодот на раст полевајте го обилно, а прихранувајте го еднаш месечно. Не поднесува задржување на водата, па обратете внимание на ова ако го одгледувате во саксија. Земјата мора да биде пропусна и дренирана. Отстранувајте ги и овенатите цветови за да овозможите создавање на нови.

Ако го одгледувате во саксија задолжително заштитете го од мраз во зима. Може да го обвиткате со термо фолија и земјата да ја прекриете со суви лисја.