Хортикултура :

1. Создавање поволни услови за одгледување цвеќе

2. Градба на растенија

3. Најчести грешки при одгледување на цвеќе

4. Нега на болното саксиско цвеќе

5. Пресадување на саксиско цвеќе

6. Прихрана на растенијата

7. Сместување на цвеќето во домотЦвеќиња:

Адам

Агератум

Аглаонема

Азалеа

Акалифа

Алое вера

Алокасија

Амарилис

Анемона

Антуриум

Аспарагус

Аспидистра

Афеландра

Африканска темјанушка

Ахименес

Бакопа

Барски лилјан

Божиќна ѕвезда

Бегонија лисеста

Бегонија цветлива

Бенџамин

Бела рада

Бергенија

Бисерен ѓердан

Божиќен кактус

Божур

Бразилски јасмин

Брахискома

Бромелија

Бугенвилија

Велигденска пченица

Влакнеста традескантиа

Воденка

Волчјак

Венерина муволовкса

Вербена

Винка

Гарденија

Глоксинија

Газанија

Гербер

Геснерија

Гипсофила

Гладиола

Гомфрена

Господова круна, Пасифлора

Грамофонче

Гузманија

Далија

Декоративен грашок

Декоративен кромид

Дијасција

Дифенбахија

Домашен папрат

Драгољуб

Драцена

Дрво на животот, Јука

Ерика

Ехмеа

Замија

Зумбул

Иберис

Индиски јоргован

Ирезина

Јаглика

Јакобинија

Јапонски јавор

Јоргован

Кала

Калатеа

Калахоа

Камелија

Кана

Каранфил

Кинеско цвеќе на парите

Клорофит

Колеус

Клематис

Кливиа

Кордилина

Космос

Кралски солзи

Красула

Кротон

Кукавичино грозје

Кукурек

Куќна среќа

Лаванда

Лале

Лантана

Лилијан, крин

Лисиантус

Лиснат кактус

Лобелија

Лозица

Лотос

Љубичица

Магнолија

Маранта

Момина солза

Морска сардела

Монстера

Меден цвет

Мединила

Менѓушка

Месечев камен

Мушмулица

Напрсток

Нарцис

Невен

Нова Гвинеја

Нолина

Олеандер

Орхидеја

Пампас трева

Пеперомија

Перниче

Петунија

Пилеа

Плумбаго

Плумерија

Пркос

Пругаста традескантиа

Рајска птица

Ранункул

Рододендрон

Рудбекија

Салвија

Санвиталија

Сансеверија

Сардела

Сингониум

Сламен цвет

Слоново уво

Скиндапсус

Собен бршлен

Собна аралија

Собна палма

Собна лоза

Соланум, зимска цреша

Сончоглед

Спатифил

Сребренка

Срценце

Стрептокарпус

Текома

Убава Ката

Украсна детелина

Украсни пиперчиња

Фикус

Флокс

Форзиција

Фрезија

Хибискус

Хoja

Хортензија

Хризантема

Христов трн

Царска круна

Целозија

Цинерарија

Циклама

Цинија

Цинерарија маритима

Циперус

Чавкина уста

Чевличка, торбичка

Чувар куќа

Џунџуле

Шaфран

Шефлера


Уредување на градини:

Автоматизирана мини градина

Цветна градина на мал балкон

Уредување на дворот и терасата во бохо стил

Галерија на патеки во градината

GreenFrame - рамка за растенија

Кровни градини

Ѕидни облоги од мов

Идеи за уредување на мала градина

Градина без комарци

Уредување на медитерански градини

Тревници

Растенија кои го прочистуваат воздухот

Полевање на растенијата за време на одмор

Ритче во градината

Минијатурни градини

Совети за потраен букет во вазната

Есенски совети за градината

Поплочување со камен во градината

Базен во градина

Како против штетниците во градината

Растенија за градини со чакал

Градини со чакал

Медитерански градини

Галерија на осветлени дворови

Амфора во градината

Раскошот на мозаикот

Фонтани во дворот

Како да се изложи цвеќето

Раскошот на мозаикот

Фонтани во дворот

Англиски градини

Француски градини

Типови на градини

Галерија на градини

Галерија на фонтани во двор

Залевање во градината

Пaтеки во градина

Избор на растенија за балкон

Уредување на балкон

Нега на цвеќе во вазна

Уништување на коровот во тревниците

Нега на растенијата во зима

Собни растенија за поздрав дом

Подгответе го тревникот за зимскиот сон

Креирање на терариум

Растенија во терариум

Цвеќе на балкон, тераса или прозорец

Зимска градина

Направете јапонска градина

Уредување на дворот - вовед

50 совети за уредување на вашата градина (1-10)

(11-20)

(21-30)

(31-40)

(41-50)


Собна лоза (lat. Cissus)


Ова собно растение ползавец е едно од растенијата кои го прочистуваат воздухот. Во овој род спаѓаат околу 350 дрвенести ползавци, растенија со дебело месесто стебло и некои сукуленти. Најголем број од собните лози потекнуваат од тропските и суптропските предели на Австралија или Јужна Америка.

Гранките на собната лоза се кафеави и обраснати со ретки ситни влакненца, а листовите се сјајно зелени, поединечни, тричлени до петочлени, овални, зашилени на врвот, назабени на рабовите. Цветовите се како венче со четири латици.

Кај нас како собни растенија најчесто се одгледуваат Cissus antarctica (наликува на винова лоза) и Cissus rhombitolia (расте како густа грмушка, има убави декоративни сјајни листови).

Собната лоза поставете ја на северниот или источниот прозорец бидејќи не ѝ одговара пресилно сонце. Во текот на летото полевајте ја два пати седмично, но прво проверете ја влажноста на земјата. Во зима полевањето треба да биде многу поретко, еднаш на две седмици. Ако ја полевате претерано на листовите ќе се појават кафеави дамки кои постепено ќе се шират, а потоа листот ќе се исуши и ќе падне.

Чувајте ја во просторија каде температурата е околу 15°С, а во лето до 20°С. Во периодот на вегетација прихранувајте ја на секои две седмици, но внимавајте растворот да не е прејак. Влажен воздух и одговара, па затоа се препорачува повремено оросување на листовите.

Пресадувањето зависи од нејзиниот раст. Ако ја прерасне саксијата во која е насадена тогаш може да се пресадува и два пати годишно. На почетокот на пролетта скратете ги главните изданки за да го задржи грмушкастиот изглед и густината.

Се размножува на пролет и тоа со млади здрави изданки. Изберете изданок со два пара листови, а пред садењето отстранете го долниот пар листови. Посадете го во мешавина од тресет и песок и добро полејте го со вода. Преку саксијата ставете пластична кеса и чувајте го на температура од 16-18°С. Секој ден проветрувајте го изданокот така што ќе ја тргате кесата на околу 5 минути. Внимавајте земјата да не се исуши. Релативно брзо треба да закорени, а потоа пресадете го во саксија со вообичаена земја за цвеќе. Изданокот може да го чувате и во вода, па откако ќе пушти коренчиња насадете го во саксија.