Хортикултура :

1. Создавање поволни услови за одгледување цвеќе

2. Градба на растенија

3. Најчести грешки при одгледување на цвеќе

4. Нега на болното саксиско цвеќе

5. Пресадување на саксиско цвеќе

6. Прихрана на растенијата

7. Сместување на цвеќето во домот



Цвеќиња:

Адам

Агератум

Аглаонема

Азалеа

Акалифа

Алое вера

Алокасија

Амарилис

Анемона

Антуриум

Аспарагус

Аспидистра

Афеландра

Африканска темјанушка

Ахименес

Бакопа

Барски лилјан

Божиќна ѕвезда

Бегонија лисеста

Бегонија цветлива

Бенџамин

Бела рада

Бергенија

Бисерен ѓердан

Божиќен кактус

Божур

Бразилски јасмин

Брахискома

Бромелија

Бугенвилија

Велигденска пченица

Влакнеста традескантиа

Воденка

Волчјак

Венерина муволовкса

Вербена

Винка

Гарденија

Глоксинија

Газанија

Гербер

Геснерија

Гипсофила

Гладиола

Гомфрена

Господова круна, Пасифлора

Грамофонче

Гузманија

Далија

Декоративен грашок

Декоративен кромид

Дијасција

Дифенбахија

Домашен папрат

Драгољуб

Драцена

Дрво на животот, Јука

Ерика

Ехмеа

Замија

Зумбул

Иберис

Индиски јоргован

Ирезина

Јаглика

Јакобинија

Јапонски јавор

Јоргован

Кала

Калатеа

Калахоа

Камелија

Кана

Каранфил

Кинеско цвеќе на парите

Клорофит

Колеус

Клематис

Кливиа

Кордилина

Космос

Кралски солзи

Красула

Кротон

Кукавичино грозје

Кукурек

Куќна среќа

Лаванда

Лале

Лантана

Лилијан, крин

Лисиантус

Лиснат кактус

Лобелија

Лозица

Лотос

Љубичица

Магнолија

Маранта

Момина солза

Морска сардела

Монстера

Меден цвет

Мединила

Менѓушка

Месечев камен

Мушмулица

Напрсток

Нарцис

Невен

Нова Гвинеја

Нолина

Олеандер

Орхидеја

Пампас трева

Пеперомија

Перниче

Петунија

Пилеа

Плумбаго

Плумерија

Пркос

Пругаста традескантиа

Рајска птица

Ранункул

Рододендрон

Рудбекија

Салвија

Санвиталија

Сансеверија

Сардела

Сингониум

Сламен цвет

Слоново уво

Скиндапсус

Собен бршлен

Собна аралија

Собна палма

Собна лоза

Соланум, зимска цреша

Сончоглед

Спатифил

Сребренка

Срценце

Стрептокарпус

Текома

Убава Ката

Украсна детелина

Украсни пиперчиња

Фикус

Флокс

Форзиција

Фрезија

Хибискус

Хoja

Хортензија

Хризантема

Христов трн

Царска круна

Целозија

Цинерарија

Циклама

Цинија

Цинерарија маритима

Циперус

Чавкина уста

Чевличка, торбичка

Чувар куќа

Џунџуле

Шaфран

Шефлера


Уредување на градини:

Автоматизирана мини градина

Цветна градина на мал балкон

Уредување на дворот и терасата во бохо стил

Галерија на патеки во градината

GreenFrame - рамка за растенија

Кровни градини

Ѕидни облоги од мов

Идеи за уредување на мала градина

Градина без комарци

Уредување на медитерански градини

Тревници

Растенија кои го прочистуваат воздухот

Полевање на растенијата за време на одмор

Ритче во градината

Минијатурни градини

Совети за потраен букет во вазната

Есенски совети за градината

Поплочување со камен во градината

Базен во градина

Како против штетниците во градината

Растенија за градини со чакал

Градини со чакал

Медитерански градини

Галерија на осветлени дворови

Амфора во градината

Раскошот на мозаикот

Фонтани во дворот

Како да се изложи цвеќето

Раскошот на мозаикот

Фонтани во дворот

Англиски градини

Француски градини

Типови на градини

Галерија на градини

Галерија на фонтани во двор

Залевање во градината

Пaтеки во градина

Избор на растенија за балкон

Уредување на балкон

Нега на цвеќе во вазна

Уништување на коровот во тревниците

Нега на растенијата во зима

Собни растенија за поздрав дом

Подгответе го тревникот за зимскиот сон

Креирање на терариум

Растенија во терариум

Цвеќе на балкон, тераса или прозорец

Зимска градина

Направете јапонска градина

Уредување на дворот - вовед

50 совети за уредување на вашата градина (1-10)

(11-20)

(21-30)

(31-40)

(41-50)


Кливиа (lat. Clivia)


Кливиата потекнува од јужна Африка. Нејзините листови изгледаат како водоскок кој извира од саксијата. Сабјести се, секогаш зелени, и во парови растат симетрично од задебелениот месест корен. Во пролет израснува и стебло, високо до 80 cm, на кое растат цветови во облик на инка и може да бидат бели, портокалови, црвени или со линии.

Потребна и е многу светлина, но не трпи директно сонце. Подобро успева на северната или источната страна бидејќи има многу светлина и слабо утринско сонце. Не и одговара да ја преместувате од место на место. Во зима најмногу и одговара температура 8-12°С, а кога ќе почнат да се јавуваат младите пупки температурата треба да биде 15-18°С за да може цветот целосно да се развие.

Најчеста грешка во одгледувањето на кливиата е залевањето. Таа не сака многу вода. Додека е во фаза на мирување, одржувајте ја едвај влажна. Залевајте ја на секои две седмици, а може и поретко. Најдобро е да ја пипнете земјата, и дури кога е сува да ја залеете. Никако не оставајте вода во подлошката. Пред да процвета може малку да и ги оросувате листовите, а во топлите денови залевајте ја еднаш седмично.

Додека расте, прихранувајте ја на секои две седмици. Кога ќе почне периодот на мирување и ќе престанат да растат листовите, веројатно во јули, престанете да ја прихранувате.

По завршување на цветањето потребно е да ги отстраните цветните главички, за да не троши од својата снага за созревање на семето бидејќи следната година нема да цвета. Освен тоа, ако се одгледува од семе новото растение ги губи карактеристиките на матичната билка, а за да процвета ќе му требаат 3 години. Затоа кога ќе овенат цветовите и стеблото ќе почне да се суши, одрежете го на дното.

Најчесто по цветањето растат млади растенија. Може да ги оставите во истата саксија, со што за неколку години ќе добиете голема грмушка со многу листови и цветови, но може и да ги одвоите од матичното растение. Најдобро е тоа да го направите кога младото растение ќе има најмалку 4 листови и развиен корен. Насадете го во мешавина од тресет и песок, а подоцна кога ќе се обликува мало задебелување на коренот, во обична мешавина на земја.

Додека е млада, пресадувајте ја кливиата на секоја година, најдобро по цветањето. Повеќе и одговара да расте во тесни садови, па затоа пресадувајте ја во само малку поголема саксија. Подоцна, кога ќе остари, менувајте го само површинскиот слој на земја.