Хортикултура :

1. Создавање поволни услови за одгледување цвеќе

2. Градба на растенија

3. Најчести грешки при одгледување на цвеќе

4. Нега на болното саксиско цвеќе

5. Пресадување на саксиско цвеќе

6. Прихрана на растенијата

7. Сместување на цвеќето во домотЦвеќиња:

Адам

Агератум

Аглаонема

Азалеа

Акалифа

Алое вера

Алокасија

Амарилис

Анемона

Антуриум

Аспарагус

Аспидистра

Афеландра

Африканска темјанушка

Ахименес

Бакопа

Барски лилјан

Божиќна ѕвезда

Бегонија лисеста

Бегонија цветлива

Бенџамин

Бела рада

Бергенија

Бисерен ѓердан

Божиќен кактус

Божур

Бразилски јасмин

Брахискома

Бромелија

Бугенвилија

Велигденска пченица

Влакнеста традескантиа

Воденка

Волчјак

Венерина муволовкса

Вербена

Винка

Гарденија

Глоксинија

Газанија

Гербер

Геснерија

Гипсофила

Гладиола

Гомфрена

Господова круна, Пасифлора

Грамофонче

Гузманија

Далија

Декоративен грашок

Декоративен кромид

Дијасција

Дифенбахија

Домашен папрат

Драгољуб

Драцена

Дрво на животот, Јука

Ерика

Ехмеа

Замија

Зумбул

Иберис

Индиски јоргован

Ирезина

Јаглика

Јакобинија

Јапонски јавор

Јоргован

Кала

Калатеа

Калахоа

Камелија

Кана

Каранфил

Кинеско цвеќе на парите

Клорофит

Колеус

Клематис

Кливиа

Кордилина

Космос

Кралски солзи

Красула

Кротон

Кукавичино грозје

Кукурек

Куќна среќа

Лаванда

Лале

Лантана

Лилијан, крин

Лисиантус

Лиснат кактус

Лобелија

Лозица

Лотос

Љубичица

Магнолија

Маранта

Момина солза

Морска сардела

Монстера

Меден цвет

Мединила

Менѓушка

Месечев камен

Мушмулица

Напрсток

Нарцис

Невен

Нова Гвинеја

Нолина

Олеандер

Орхидеја

Пампас трева

Пеперомија

Перниче

Петунија

Пилеа

Плумбаго

Плумерија

Пркос

Пругаста традескантиа

Рајска птица

Ранункул

Рододендрон

Рудбекија

Салвија

Санвиталија

Сансеверија

Сардела

Сингониум

Сламен цвет

Слоново уво

Скиндапсус

Собен бршлен

Собна аралија

Собна палма

Собна лоза

Соланум, зимска цреша

Сончоглед

Спатифил

Сребренка

Срценце

Стрептокарпус

Текома

Убава Ката

Украсна детелина

Украсни пиперчиња

Фикус

Флокс

Форзиција

Фрезија

Хибискус

Хoja

Хортензија

Хризантема

Христов трн

Царска круна

Целозија

Цинерарија

Циклама

Цинија

Цинерарија маритима

Циперус

Чавкина уста

Чевличка, торбичка

Чувар куќа

Џунџуле

Шaфран

Шефлера


Уредување на градини:

Автоматизирана мини градина

Цветна градина на мал балкон

Уредување на дворот и терасата во бохо стил

Галерија на патеки во градината

GreenFrame - рамка за растенија

Кровни градини

Ѕидни облоги од мов

Идеи за уредување на мала градина

Градина без комарци

Уредување на медитерански градини

Тревници

Растенија кои го прочистуваат воздухот

Полевање на растенијата за време на одмор

Ритче во градината

Минијатурни градини

Совети за потраен букет во вазната

Есенски совети за градината

Поплочување со камен во градината

Базен во градина

Како против штетниците во градината

Растенија за градини со чакал

Градини со чакал

Медитерански градини

Галерија на осветлени дворови

Амфора во градината

Раскошот на мозаикот

Фонтани во дворот

Како да се изложи цвеќето

Раскошот на мозаикот

Фонтани во дворот

Англиски градини

Француски градини

Типови на градини

Галерија на градини

Галерија на фонтани во двор

Залевање во градината

Пaтеки во градина

Избор на растенија за балкон

Уредување на балкон

Нега на цвеќе во вазна

Уништување на коровот во тревниците

Нега на растенијата во зима

Собни растенија за поздрав дом

Подгответе го тревникот за зимскиот сон

Креирање на терариум

Растенија во терариум

Цвеќе на балкон, тераса или прозорец

Зимска градина

Направете јапонска градина

Уредување на дворот - вовед

50 совети за уредување на вашата градина (1-10)

(11-20)

(21-30)

(31-40)

(41-50)


Камелија (lat. Camellia)


Камелијата потекнува од источните делови на Азија, од топлите и влажни шумски предели. Во Европа стига пред околу 3 века и на почетокот се одгледува само за производство на чај. Денес во природата има околу 200 видови диви камелии, а со вкрстување се добиени повеќе видови за одгледување во домот.

Ја сметаат за кралица на цвеќињата. Има елегантни цветови во бела, повеќе нијанси на розова или црвена боја кои може да бидат едноставни или дупли и долги, зелени, восочни листови.

За одгледување во градината и одговара топло и влажно место под сенка. Отпорна е на ниски температури па се случува да цвета и додека има снег, но ако е зимата многу остра тогаш покријте ја со суви лисја. Земјата треба да биде слабо кисела, збогатена со малку шталско ѓубриво и измешана со песок. Внимавајте да не биде премногу влажна бидејќи коренот е осетлив и ќе почне да трули.

Садницата на камелијата насадете ја во дупка која е два пати подлабока и три пати поширока од крошната и внимавајте крошната да биде најмалку 10 cm над тлото. Притиснете ја земјата од страните и ставете вода. Се препорачува да се сади во периодот од октомври до март.

Ќе почне да цвета по три години и тоа во есен па се до рана пролет. Цветовите се долготрајни и остануваат свежи до 4 месеци. Кога ќе прецвета и ќе заврши со растот следува период на мирување кој трае 5-6 недели. Во овој период треба поретко да ја полевате.За одгледување во домот треба да и овозможите неколку услови без кои не може да опстои. Ставете ја на место каде температурата во зима нема да биде повисока од 10°С, на свеж воздух, но не на директно сонце. Не ја преместувајте, дури не ја ни вртете саксијата бидејќи ќе и паднат листовите. Пресадувајте ја секоја трета година бидејќи ако почесто ја пресадувате ќе има помали цветови. Најдобро е пресадувањето да го правите во јуни и јули кога младите фиданки веќе пораснале.

Полевајте ја со отстојана дождовница или мека вода, а пупките оросувајте ги со чиста млака вода. Повремено бришете ги листовите со влажен сунѓер. Во текот на зимата полевајте ја помалку, а кога ќе излезат првите пупки залевајте ја почесто. Ако листовите пожолтат значи дека сте ја полевале премногу и коренот трули. Тогаш пресадете ја во друга саксија со свежа земја за да се обидете да ја спасите.

Во лето може да ја преместите во градината и да ја закопате заедно со саксијата на некое место под сенка, но секако дека може да остане и на своето место во домот.