Хортикултура :

1. Создавање поволни услови за одгледување цвеќе

2. Градба на растенија

3. Најчести грешки при одгледување на цвеќе

4. Нега на болното саксиско цвеќе

5. Пресадување на саксиско цвеќе

6. Прихрана на растенијата

7. Сместување на цвеќето во домотЦвеќиња:

Адам

Агератум

Аглаонема

Азалеа

Акалифа

Алое вера

Алокасија

Амарилис

Анемона

Антуриум

Аспарагус

Аспидистра

Афеландра

Африканска темјанушка

Ахименес

Бакопа

Барски лилјан

Божиќна ѕвезда

Бегонија лисеста

Бегонија цветлива

Бенџамин

Бела рада

Бергенија

Бисерен ѓердан

Божиќен кактус

Божур

Бразилски јасмин

Брахискома

Бромелија

Бугенвилија

Велигденска пченица

Влакнеста традескантиа

Воденка

Волчјак

Венерина муволовкса

Вербена

Винка

Гарденија

Глоксинија

Газанија

Гербер

Геснерија

Гипсофила

Гладиола

Гомфрена

Господова круна, Пасифлора

Грамофонче

Гузманија

Далија

Декоративен грашок

Декоративен кромид

Дијасција

Дифенбахија

Домашен папрат

Драгољуб

Драцена

Дрво на животот, Јука

Ерика

Ехмеа

Замија

Зумбул

Иберис

Индиски јоргован

Ирезина

Јаглика

Јакобинија

Јапонски јавор

Јоргован

Кала

Калатеа

Калахоа

Камелија

Кана

Каранфил

Кинеско цвеќе на парите

Клорофит

Колеус

Клематис

Кливиа

Кордилина

Космос

Кралски солзи

Красула

Кротон

Кукавичино грозје

Кукурек

Куќна среќа

Лаванда

Лале

Лантана

Лилијан, крин

Лисиантус

Лиснат кактус

Лобелија

Лозица

Лотос

Љубичица

Магнолија

Маранта

Момина солза

Морска сардела

Монстера

Меден цвет

Мединила

Менѓушка

Месечев камен

Мушмулица

Напрсток

Нарцис

Невен

Нова Гвинеја

Нолина

Олеандер

Орхидеја

Пампас трева

Пеперомија

Перниче

Петунија

Пилеа

Плумбаго

Плумерија

Пркос

Пругаста традескантиа

Рајска птица

Ранункул

Рододендрон

Рудбекија

Салвија

Санвиталија

Сансеверија

Сардела

Сингониум

Сламен цвет

Слоново уво

Скиндапсус

Собен бршлен

Собна аралија

Собна палма

Собна лоза

Соланум, зимска цреша

Сончоглед

Спатифил

Сребренка

Срценце

Стрептокарпус

Текома

Убава Ката

Украсна детелина

Украсни пиперчиња

Фикус

Флокс

Форзиција

Фрезија

Хибискус

Хoja

Хортензија

Хризантема

Христов трн

Царска круна

Целозија

Цинерарија

Циклама

Цинија

Цинерарија маритима

Циперус

Чавкина уста

Чевличка, торбичка

Чувар куќа

Џунџуле

Шaфран

Шефлера


Уредување на градини:

Автоматизирана мини градина

Цветна градина на мал балкон

Уредување на дворот и терасата во бохо стил

Галерија на патеки во градината

GreenFrame - рамка за растенија

Кровни градини

Ѕидни облоги од мов

Идеи за уредување на мала градина

Градина без комарци

Уредување на медитерански градини

Тревници

Растенија кои го прочистуваат воздухот

Полевање на растенијата за време на одмор

Ритче во градината

Минијатурни градини

Совети за потраен букет во вазната

Есенски совети за градината

Поплочување со камен во градината

Базен во градина

Како против штетниците во градината

Растенија за градини со чакал

Градини со чакал

Медитерански градини

Галерија на осветлени дворови

Амфора во градината

Раскошот на мозаикот

Фонтани во дворот

Како да се изложи цвеќето

Раскошот на мозаикот

Фонтани во дворот

Англиски градини

Француски градини

Типови на градини

Галерија на градини

Галерија на фонтани во двор

Залевање во градината

Пaтеки во градина

Избор на растенија за балкон

Уредување на балкон

Нега на цвеќе во вазна

Уништување на коровот во тревниците

Нега на растенијата во зима

Собни растенија за поздрав дом

Подгответе го тревникот за зимскиот сон

Креирање на терариум

Растенија во терариум

Цвеќе на балкон, тераса или прозорец

Зимска градина

Направете јапонска градина

Уредување на дворот - вовед

50 совети за уредување на вашата градина (1-10)

(11-20)

(21-30)

(31-40)

(41-50)


Избор на растенија за балконБалконите се вистинско огледало на домот за случајните минувачи, а истовремено и место за уживање на домашните. Притоа растенијата се нивен најубав украс, но за да бидат здрави и убави, треба да се одберат оние видови на кои ќе им одговараат условите кои владеат на балконот, прозорецот итн.

За балконите се наменети растенија кои не растат високо и кои немаат длабоки корени, бидејќи треба да растат во ограничен простор. При изборот на растенијата треба да се обрне внимание на кое место ќе бидат поставени (дали е тоа сончево, во полусенка или во сенка), висината и обликот на стеблата, големината и бојата на цветовите...
За сончевите балкони се препорачуваат петунијата, сулфинија, кадифица, агератум. лобелија, мушкатла, вербена, пркос, салвија, ниски далии, бегонија, како и повеќегодишни видови како ружи, ванили, висечка мушкатла, бугенвилија, хибискус.

На балконите кои преку денот се во полусенка добро е да се постави лобелија, украсна коприва, кадифица, а од повеќегодишните видови соодветен избор се хортензија, хоста, фуксија, астилба, гераниум, бршлен ...

Растенијата кои пак се наоѓаат на повисоките катови од висококатниците (осми, деветти итн.) повеќе се изложени на ветер, па затоа се препорачуваат пониски видови како што се агератум, лобелија, ниска кадифица, пркос или перена.

Како висечки балконски растенија се препорачуваат сулфинија, висечка бегонија, пркос, вербена, висечки мушкатли, хедера, аспарагус, но и висечки јагоди.

Од растенијата ползавци може да се избере клематис, ладолеж, кобеа или пак миризлив грашок, а од цитрусите лимон и мандарина.

За балкони кои се наоѓаат на пониски катови треба да се изберат растенија со понежна боја и поситни цветови и листови, додека за балкони на трети, четврти, петти кат, кои се доста оддалечени од улицата, треба да се изберат растенија со јарки бои, со покрупни цветови и листови, како и растенија чии стебла не стојат исправено, туку се наведнати.

При комбинирањето на боите, нема да погрешите доколку се определите за комбинирање на растенија со контрастни бои, или пак со избор на растенија со исти нијанси.