Хортикултура :

1. Создавање поволни услови за одгледување цвеќе

2. Градба на растенија

3. Најчести грешки при одгледување на цвеќе

4. Нега на болното саксиско цвеќе

5. Пресадување на саксиско цвеќе

6. Прихрана на растенијата

7. Сместување на цвеќето во домотЦвеќиња:

Адам

Агератум

Аглаонема

Азалеа

Акалифа

Алое вера

Алокасија

Амарилис

Анемона

Антуриум

Аспарагус

Аспидистра

Афеландра

Африканска темјанушка

Ахименес

Бакопа

Барски лилјан

Божиќна ѕвезда

Бегонија лисеста

Бегонија цветлива

Бенџамин

Бела рада

Бергенија

Бисерен ѓердан

Божиќен кактус

Божур

Бразилски јасмин

Брахискома

Бромелија

Бугенвилија

Велигденска пченица

Влакнеста традескантиа

Воденка

Волчјак

Венерина муволовкса

Вербена

Винка

Гарденија

Глоксинија

Газанија

Гербер

Геснерија

Гипсофила

Гладиола

Гомфрена

Господова круна, Пасифлора

Грамофонче

Гузманија

Далија

Декоративен грашок

Декоративен кромид

Дијасција

Дифенбахија

Домашен папрат

Драгољуб

Драцена

Дрво на животот, Јука

Ерика

Ехмеа

Замија

Зумбул

Иберис

Индиски јоргован

Ирезина

Јаглика

Јакобинија

Јапонски јавор

Јоргован

Кала

Калатеа

Калахоа

Камелија

Кана

Каранфил

Кинеско цвеќе на парите

Клорофит

Колеус

Клематис

Кливиа

Кордилина

Космос

Кралски солзи

Красула

Кротон

Кукавичино грозје

Кукурек

Куќна среќа

Лаванда

Лале

Лантана

Лилијан, крин

Лисиантус

Лиснат кактус

Лобелија

Лозица

Лотос

Љубичица

Магнолија

Маранта

Момина солза

Морска сардела

Монстера

Меден цвет

Мединила

Менѓушка

Месечев камен

Мушмулица

Напрсток

Нарцис

Невен

Нова Гвинеја

Нолина

Олеандер

Орхидеја

Пампас трева

Пеперомија

Перниче

Петунија

Пилеа

Плумбаго

Плумерија

Пркос

Пругаста традескантиа

Рајска птица

Ранункул

Рододендрон

Рудбекија

Салвија

Санвиталија

Сансеверија

Сардела

Сингониум

Сламен цвет

Слоново уво

Скиндапсус

Собен бршлен

Собна аралија

Собна палма

Собна лоза

Соланум, зимска цреша

Сончоглед

Спатифил

Сребренка

Срценце

Стрептокарпус

Текома

Убава Ката

Украсна детелина

Украсни пиперчиња

Фикус

Флокс

Форзиција

Фрезија

Хибискус

Хoja

Хортензија

Хризантема

Христов трн

Царска круна

Целозија

Цинерарија

Циклама

Цинија

Цинерарија маритима

Циперус

Чавкина уста

Чевличка, торбичка

Чувар куќа

Џунџуле

Шaфран

Шефлера


Уредување на градини:

Автоматизирана мини градина

Цветна градина на мал балкон

Уредување на дворот и терасата во бохо стил

Галерија на патеки во градината

GreenFrame - рамка за растенија

Кровни градини

Ѕидни облоги од мов

Идеи за уредување на мала градина

Градина без комарци

Уредување на медитерански градини

Тревници

Растенија кои го прочистуваат воздухот

Полевање на растенијата за време на одмор

Ритче во градината

Минијатурни градини

Совети за потраен букет во вазната

Есенски совети за градината

Поплочување со камен во градината

Базен во градина

Како против штетниците во градината

Растенија за градини со чакал

Градини со чакал

Медитерански градини

Галерија на осветлени дворови

Амфора во градината

Раскошот на мозаикот

Фонтани во дворот

Како да се изложи цвеќето

Раскошот на мозаикот

Фонтани во дворот

Англиски градини

Француски градини

Типови на градини

Галерија на градини

Галерија на фонтани во двор

Залевање во градината

Пaтеки во градина

Избор на растенија за балкон

Уредување на балкон

Нега на цвеќе во вазна

Уништување на коровот во тревниците

Нега на растенијата во зима

Собни растенија за поздрав дом

Подгответе го тревникот за зимскиот сон

Креирање на терариум

Растенија во терариум

Цвеќе на балкон, тераса или прозорец

Зимска градина

Направете јапонска градина

Уредување на дворот - вовед

50 совети за уредување на вашата градина (1-10)

(11-20)

(21-30)

(31-40)

(41-50)


Сардела (lat. Pelargonium)


Сарделата потекнува од Јужна Африка, а е исклучително популарно растение кое цвета и одлично вирее во краевите со континентална клима. Може да ја чувате на прозорецот, балконот или во градината. Важно е само да има доволно сончева светлина и топлина за да може да цвета. Имаат еднослојни или повеќеслојни цветови во голем спектар на бои.

Има околу 3000 различни видови на сардела, а по начинот на кој растат може да се поделат во две основни групи:

-видови кои растат вертикално, како грмушки. Имаат кадифени листови, специфичен мирис, а може да пораснат до 90cm.

-видови кои висат или ползат. Имаат мазни листови кои потсетуваат на бршлен.

При одгледувањето на сардели треба да се води сметка да имаат доволно светлина и да се посадени во земја со добро пропустливост. Посадете ги во хумусна земја која е растресита за да не ја задржува водата. Помеѓу две залевања оставете ја земјата малку да се исуши (пипнете ја, и кога ќе почувствувате дека е сува 1 cm од површината тогаш залејте ја). Не ги оросувајте листовите.

Во периодот на интензивен раст (април - септември) прихранувајте ги два пати месечно со вода во која сте додале течно ѓубриво за растенија кои цветаат.

За да имаат убав грмушкаст облик треба да ги кратите врвовите на младите гранчиња. Редовно отстранувајте ги овенатите цветови за да се продолжи времето на цветање.

Се размножуваат едноставно со резници, од јуни до август. Одберете гранче од 7- 10cm, одрежете го со рамен остар рез под коленцето, отстранете ги сите листови освен двете ливчиња на врвот, и забодете го во земја. Ставете го на светло место без директно сонце и редовно залевајте го. По две седмици веќе е закоренето и може да го пресадите.

Со доаѓањето на ниските температури, ако сакате да ги сочувате треба да ги сместите на сигурно место без мраз. Скратете ги отприлика на 20cm, отстранете ги овенатите и оштетени листови и цветовите, и залевајте ги многу ретко, еднаш месечно. Ако ги ставите во просторија во која нема воопшто светлина, тогаш земјата треба да биде сосема сува, а во текот на зимата не ги залевајте.

Ако немате доволно простор за да складирате многу саксии и жардиниери, тогаш што е можно подоцна во есен земете резници, закоренете ги, и чувајте ги на температура од околу 7°С. Ретко залевајте ги. Во пролет преместете ги на топло место и почнете повеќе да ги залевате, пресадете ги, и кога ќе бидат добри условите изнесете ги на отворено.