Хортикултура :

1. Создавање поволни услови за одгледување цвеќе

2. Градба на растенија

3. Најчести грешки при одгледување на цвеќе

4. Нега на болното саксиско цвеќе

5. Пресадување на саксиско цвеќе

6. Прихрана на растенијата

7. Сместување на цвеќето во домотЦвеќиња:

Адам

Агератум

Аглаонема

Азалеа

Акалифа

Алое вера

Алокасија

Амарилис

Анемона

Антуриум

Аспарагус

Аспидистра

Афеландра

Африканска темјанушка

Ахименес

Бакопа

Барски лилјан

Божиќна ѕвезда

Бегонија лисеста

Бегонија цветлива

Бенџамин

Бела рада

Бергенија

Бисерен ѓердан

Божиќен кактус

Божур

Бразилски јасмин

Брахискома

Бромелија

Бугенвилија

Велигденска пченица

Влакнеста традескантиа

Воденка

Волчјак

Венерина муволовкса

Вербена

Винка

Гарденија

Глоксинија

Газанија

Гербер

Геснерија

Гипсофила

Гладиола

Гомфрена

Господова круна, Пасифлора

Грамофонче

Гузманија

Далија

Декоративен грашок

Декоративен кромид

Дијасција

Дифенбахија

Домашен папрат

Драгољуб

Драцена

Дрво на животот, Јука

Ерика

Ехмеа

Замија

Зумбул

Иберис

Индиски јоргован

Ирезина

Јаглика

Јакобинија

Јапонски јавор

Јоргован

Кала

Калатеа

Калахоа

Камелија

Кана

Каранфил

Кинеско цвеќе на парите

Клорофит

Колеус

Клематис

Кливиа

Кордилина

Космос

Кралски солзи

Красула

Кротон

Кукавичино грозје

Кукурек

Куќна среќа

Лаванда

Лале

Лантана

Лилијан, крин

Лисиантус

Лиснат кактус

Лобелија

Лозица

Лотос

Љубичица

Магнолија

Маранта

Момина солза

Морска сардела

Монстера

Меден цвет

Мединила

Менѓушка

Месечев камен

Мушмулица

Напрсток

Нарцис

Невен

Нова Гвинеја

Нолина

Олеандер

Орхидеја

Пампас трева

Пеперомија

Перниче

Петунија

Пилеа

Плумбаго

Плумерија

Пркос

Пругаста традескантиа

Рајска птица

Ранункул

Рододендрон

Рудбекија

Салвија

Санвиталија

Сансеверија

Сардела

Сингониум

Сламен цвет

Слоново уво

Скиндапсус

Собен бршлен

Собна аралија

Собна палма

Собна лоза

Соланум, зимска цреша

Сончоглед

Спатифил

Сребренка

Срценце

Стрептокарпус

Текома

Убава Ката

Украсна детелина

Украсни пиперчиња

Фикус

Флокс

Форзиција

Фрезија

Хибискус

Хoja

Хортензија

Хризантема

Христов трн

Царска круна

Целозија

Цинерарија

Циклама

Цинија

Цинерарија маритима

Циперус

Чавкина уста

Чевличка, торбичка

Чувар куќа

Џунџуле

Шaфран

Шефлера


Уредување на градини:

Автоматизирана мини градина

Цветна градина на мал балкон

Уредување на дворот и терасата во бохо стил

Галерија на патеки во градината

GreenFrame - рамка за растенија

Кровни градини

Ѕидни облоги од мов

Идеи за уредување на мала градина

Градина без комарци

Уредување на медитерански градини

Тревници

Растенија кои го прочистуваат воздухот

Полевање на растенијата за време на одмор

Ритче во градината

Минијатурни градини

Совети за потраен букет во вазната

Есенски совети за градината

Поплочување со камен во градината

Базен во градина

Како против штетниците во градината

Растенија за градини со чакал

Градини со чакал

Медитерански градини

Галерија на осветлени дворови

Амфора во градината

Раскошот на мозаикот

Фонтани во дворот

Како да се изложи цвеќето

Раскошот на мозаикот

Фонтани во дворот

Англиски градини

Француски градини

Типови на градини

Галерија на градини

Галерија на фонтани во двор

Залевање во градината

Пaтеки во градина

Избор на растенија за балкон

Уредување на балкон

Нега на цвеќе во вазна

Уништување на коровот во тревниците

Нега на растенијата во зима

Собни растенија за поздрав дом

Подгответе го тревникот за зимскиот сон

Креирање на терариум

Растенија во терариум

Цвеќе на балкон, тераса или прозорец

Зимска градина

Направете јапонска градина

Уредување на дворот - вовед

50 совети за уредување на вашата градина (1-10)

(11-20)

(21-30)

(31-40)

(41-50)


Лантана (lat. Lantana camara)


Ова растение потекнува од Латинска Америка каде расте слободно во тропските шуми. Расте како грмушка, и тоа многу брзо, а достигнува висина и до 8 m. Родот Lantana има речиси 150 видови растенија со копјести назабени листови и ситни цветчиња групирани во грозд.

Кај нас се одгледува како трајно растение ако во зима не е изложено на температура помала од 5 степени. Познато е како медоносно растение, па затоа го одгледуваат многу пчелари. Цвета од пролет до првите мразеви. Цветовите се со големина од 5-6 cmво жолта, розова, виолетова или бела боја, еднобојни или шарени. Бојата на цветовите може да се менува со созревањето на растението, па на исто стебло може да има повеќе цветови во различни бои. По прецветувањето останува грозд со бобинки – плодови, кои личат на капини, а во кои има семе.

Посадете го на место со многу сонце за да цвета пообилно. Сака многу влага, но водата не би требало да се задржува околу коренот. Ако има недостаток на вода ќе има свенат изглед, а ако сте претерале со полевањето ќе почне да ги отфрла листовите. Во сушен период кога се температурите многу високи полевајте го и неколку пати дневно.

Прихранувајте го еднаш месечно во периодот на вегетација со ѓубриво растворено во вода, но знајте дека не сака претерано прихранување. Пресадете го кога саксијата ќе му стане мала. Кастрете го на пролет, пред почетокот на вегетацијата. Скастрете го за 1/3, а новите изданки пинцирајте ги по третиот или четвртиот лист за да добиете убаво обликувана грмушка.

Најуспешно се размножува со резници, кон рајот на април. Резниците ставете ги во мешавина од еднакви делови на тресет, хумус и песок и оставете да се закоренат на температура од околу 20°С, па потоа пресадете ги. Може да се размножува и со семе.

Во зима внесете го внатре, било во светла или темна просторија. Избегнувајте само да е на суво место со топол воздух бидејќи тоа се идеални услови да биде нападнато од лисни вошки или бели мушички. Полевајте го само колку да не се исуши земјата. Ако се случи во зима да ги отфрли листовите, на пролет ќе има забавен раст.