Хортикултура :

1. Создавање поволни услови за одгледување цвеќе

2. Градба на растенија

3. Најчести грешки при одгледување на цвеќе

4. Нега на болното саксиско цвеќе

5. Пресадување на саксиско цвеќе

6. Прихрана на растенијата

7. Сместување на цвеќето во домотЦвеќиња:

Адам

Агератум

Аглаонема

Азалеа

Акалифа

Алое вера

Алокасија

Амарилис

Анемона

Антуриум

Аспарагус

Аспидистра

Афеландра

Африканска темјанушка

Ахименес

Бакопа

Барски лилјан

Божиќна ѕвезда

Бегонија лисеста

Бегонија цветлива

Бенџамин

Бела рада

Бергенија

Бисерен ѓердан

Божиќен кактус

Божур

Бразилски јасмин

Брахискома

Бромелија

Бугенвилија

Велигденска пченица

Влакнеста традескантиа

Воденка

Волчјак

Венерина муволовкса

Вербена

Винка

Гарденија

Глоксинија

Газанија

Гербер

Геснерија

Гипсофила

Гладиола

Гомфрена

Господова круна, Пасифлора

Грамофонче

Гузманија

Далија

Декоративен грашок

Декоративен кромид

Дијасција

Дифенбахија

Домашен папрат

Драгољуб

Драцена

Дрво на животот, Јука

Ерика

Ехмеа

Замија

Зумбул

Иберис

Индиски јоргован

Ирезина

Јаглика

Јакобинија

Јапонски јавор

Јоргован

Кала

Калатеа

Калахоа

Камелија

Кана

Каранфил

Кинеско цвеќе на парите

Клорофит

Колеус

Клематис

Кливиа

Кордилина

Космос

Кралски солзи

Красула

Кротон

Кукавичино грозје

Кукурек

Куќна среќа

Лаванда

Лале

Лантана

Лилијан, крин

Лисиантус

Лиснат кактус

Лобелија

Лозица

Лотос

Љубичица

Магнолија

Маранта

Момина солза

Морска сардела

Монстера

Меден цвет

Мединила

Менѓушка

Месечев камен

Мушмулица

Напрсток

Нарцис

Невен

Нова Гвинеја

Нолина

Олеандер

Орхидеја

Пампас трева

Пеперомија

Перниче

Петунија

Пилеа

Плумбаго

Плумерија

Пркос

Пругаста традескантиа

Рајска птица

Ранункул

Рододендрон

Рудбекија

Салвија

Санвиталија

Сансеверија

Сардела

Сингониум

Сламен цвет

Слоново уво

Скиндапсус

Собен бршлен

Собна аралија

Собна палма

Собна лоза

Соланум, зимска цреша

Сончоглед

Спатифил

Сребренка

Срценце

Стрептокарпус

Текома

Убава Ката

Украсна детелина

Украсни пиперчиња

Фикус

Флокс

Форзиција

Фрезија

Хибискус

Хoja

Хортензија

Хризантема

Христов трн

Царска круна

Целозија

Цинерарија

Циклама

Цинија

Цинерарија маритима

Циперус

Чавкина уста

Чевличка, торбичка

Чувар куќа

Џунџуле

Шaфран

Шефлера


Уредување на градини:

Автоматизирана мини градина

Цветна градина на мал балкон

Уредување на дворот и терасата во бохо стил

Галерија на патеки во градината

GreenFrame - рамка за растенија

Кровни градини

Ѕидни облоги од мов

Идеи за уредување на мала градина

Градина без комарци

Уредување на медитерански градини

Тревници

Растенија кои го прочистуваат воздухот

Полевање на растенијата за време на одмор

Ритче во градината

Минијатурни градини

Совети за потраен букет во вазната

Есенски совети за градината

Поплочување со камен во градината

Базен во градина

Како против штетниците во градината

Растенија за градини со чакал

Градини со чакал

Медитерански градини

Галерија на осветлени дворови

Амфора во градината

Раскошот на мозаикот

Фонтани во дворот

Како да се изложи цвеќето

Раскошот на мозаикот

Фонтани во дворот

Англиски градини

Француски градини

Типови на градини

Галерија на градини

Галерија на фонтани во двор

Залевање во градината

Пaтеки во градина

Избор на растенија за балкон

Уредување на балкон

Нега на цвеќе во вазна

Уништување на коровот во тревниците

Нега на растенијата во зима

Собни растенија за поздрав дом

Подгответе го тревникот за зимскиот сон

Креирање на терариум

Растенија во терариум

Цвеќе на балкон, тераса или прозорец

Зимска градина

Направете јапонска градина

Уредување на дворот - вовед

50 совети за уредување на вашата градина (1-10)

(11-20)

(21-30)

(31-40)

(41-50)


Хортензија (lat. Hydrangea)


Хортензијата е грмушка која потекнува од Јапонија. Има дрвенести стебленца на кои растат назабени овални листови и големи топчести цветови. Цветовите може да бидат бели, розови, во сите нијанси на црвена боја и плави ако се залева со вода во која има додадено специјална течност на база на алуминиум сулфат (се набавува во специјализирани продавници). Цвета од јуни до есен.

Посадете ја во поголема саксија или во градината бидејќи може да порасне во голема, разгранета грмушка. Успева секаде, но веројатно е подобро да ја насадите во полусенка бидејќи на сонце ќе и треба многу вода. Залевајте ја редовно, во лето секојдневно, а во зима еднаш седмично и внимавајте да не остане вода во подлошката.

Во текот на раст (од кога ќе почнат да растат нови листови) потребно е да ја прихранувате два пати месечно, а се препорачува ѓубривото да биде со што помалку вар.

Откако ќе прецвета треба да се одрежат цветовите и растението да се поткастри. Одрежете дел од младото стебло (тоа е зеленкаво и со дамки, а старото е дрвенесто) на два пара листови, а ако одрежете старо стебло ќе изостане цветањето на таа гранка следната пролет. Тоа направете го само ако е хортензијата преголема или случајно гранчињата смрзнале. Во тој случај поткастрете ја повеќе на пролет и отстранете ги тенките и криви гранчиња.

Се закоренува едноставно со резници од врвот или делови од стеблото по кастрење. Земете дел од стеблото долг околу 10 cm со два пара листови и изданок, отстранете го долниот пар листови и забодете ја резницата во мешавина од песок и тресет (ако немате тресет може и само песок) така да листовите бидат допрени до земјата. Чувајте ја на топло и редовно залевајте ја, но не дозволувајте вода да остане во подлошката. Исто така е битно да овозможите и добра дренажа. Резниците насадени во пролет ќе цветаат следната година.

Во областите со блага клима хортензијата може без проблем да презими на отворено, но во континенталните краеви би требало кога ќе отпаднат листовите да ја сместите во негреена просторија, како на пример подрум.