Хортикултура :

1. Создавање поволни услови за одгледување цвеќе

2. Градба на растенија

3. Најчести грешки при одгледување на цвеќе

4. Нега на болното саксиско цвеќе

5. Пресадување на саксиско цвеќе

6. Прихрана на растенијата

7. Сместување на цвеќето во домотЦвеќиња:

Адам

Агератум

Аглаонема

Азалеа

Акалифа

Алое вера

Алокасија

Амарилис

Анемона

Антуриум

Аспарагус

Аспидистра

Афеландра

Африканска темјанушка

Ахименес

Бакопа

Барски лилјан

Божиќна ѕвезда

Бегонија лисеста

Бегонија цветлива

Бенџамин

Бела рада

Бергенија

Бисерен ѓердан

Божиќен кактус

Божур

Бразилски јасмин

Брахискома

Бромелија

Бугенвилија

Велигденска пченица

Влакнеста традескантиа

Воденка

Волчјак

Венерина муволовкса

Вербена

Винка

Гарденија

Глоксинија

Газанија

Гербер

Геснерија

Гипсофила

Гладиола

Гомфрена

Господова круна, Пасифлора

Грамофонче

Гузманија

Далија

Декоративен грашок

Декоративен кромид

Дијасција

Дифенбахија

Домашен папрат

Драгољуб

Драцена

Дрво на животот, Јука

Ерика

Ехмеа

Замија

Зумбул

Иберис

Индиски јоргован

Ирезина

Јаглика

Јакобинија

Јапонски јавор

Јоргован

Кала

Калатеа

Калахоа

Камелија

Кана

Каранфил

Кинеско цвеќе на парите

Клорофит

Колеус

Клематис

Кливиа

Кордилина

Космос

Кралски солзи

Красула

Кротон

Кукавичино грозје

Кукурек

Куќна среќа

Лаванда

Лале

Лантана

Лилијан, крин

Лисиантус

Лиснат кактус

Лобелија

Лозица

Лотос

Љубичица

Магнолија

Маранта

Момина солза

Морска сардела

Монстера

Меден цвет

Мединила

Менѓушка

Месечев камен

Мушмулица

Напрсток

Нарцис

Невен

Нова Гвинеја

Нолина

Олеандер

Орхидеја

Пампас трева

Пеперомија

Перниче

Петунија

Пилеа

Плумбаго

Плумерија

Пркос

Пругаста традескантиа

Рајска птица

Ранункул

Рододендрон

Рудбекија

Салвија

Санвиталија

Сансеверија

Сардела

Сингониум

Сламен цвет

Слоново уво

Скиндапсус

Собен бршлен

Собна аралија

Собна палма

Собна лоза

Соланум, зимска цреша

Сончоглед

Спатифил

Сребренка

Срценце

Стрептокарпус

Текома

Убава Ката

Украсна детелина

Украсни пиперчиња

Фикус

Флокс

Форзиција

Фрезија

Хибискус

Хoja

Хортензија

Хризантема

Христов трн

Царска круна

Целозија

Цинерарија

Циклама

Цинија

Цинерарија маритима

Циперус

Чавкина уста

Чевличка, торбичка

Чувар куќа

Џунџуле

Шaфран

Шефлера


Уредување на градини:

Автоматизирана мини градина

Цветна градина на мал балкон

Уредување на дворот и терасата во бохо стил

Галерија на патеки во градината

GreenFrame - рамка за растенија

Кровни градини

Ѕидни облоги од мов

Идеи за уредување на мала градина

Градина без комарци

Уредување на медитерански градини

Тревници

Растенија кои го прочистуваат воздухот

Полевање на растенијата за време на одмор

Ритче во градината

Минијатурни градини

Совети за потраен букет во вазната

Есенски совети за градината

Поплочување со камен во градината

Базен во градина

Како против штетниците во градината

Растенија за градини со чакал

Градини со чакал

Медитерански градини

Галерија на осветлени дворови

Амфора во градината

Раскошот на мозаикот

Фонтани во дворот

Како да се изложи цвеќето

Раскошот на мозаикот

Фонтани во дворот

Англиски градини

Француски градини

Типови на градини

Галерија на градини

Галерија на фонтани во двор

Залевање во градината

Пaтеки во градина

Избор на растенија за балкон

Уредување на балкон

Нега на цвеќе во вазна

Уништување на коровот во тревниците

Нега на растенијата во зима

Собни растенија за поздрав дом

Подгответе го тревникот за зимскиот сон

Креирање на терариум

Растенија во терариум

Цвеќе на балкон, тераса или прозорец

Зимска градина

Направете јапонска градина

Уредување на дворот - вовед

50 совети за уредување на вашата градина (1-10)

(11-20)

(21-30)

(31-40)

(41-50)


Лаванда (lat. Lavandula)


Поради своите лековити својства лавандата се одгледува уште од времето на стара Грција и Рим, каде се користела како лек за несоница и се правеле разни миризливи лосиони и купки. Потекнува од подрачјето на Медитеранот, Канарските Острови и Индија, но денес се огледува во целиот свет.

Лавандата е зимзелено, исклучително ароматично полудрвенесто растение кое расте како грмушка, со висина од 50 до 80 cm. Цвета од јуни до август, со цветови во сите нијанси на виолетова боја, наредни во клас. Поради својот раст и сиво-сребрените листови многу е декоративна и кога не е во цвет, а погодна е за обликување ниска жива ограда бидејќи добро поднесува кастрење.

Најдобро е да ја насадите во април и мај, во добро дренирано земјиштето и избегнувајте влажни подрачја. Во првата фаза по садењето треба редовно да ја полевате, а потоа добро поднесува суша. Во текот на зимата не треба воопшто да ја полевате бидејќи ако е земјиштето без вода може да поднесе температури и до -20°С. Посадете ја на сончево место каде ќе биде заштитена од ветар.

За да добиете убаво формирана грмушка важно е лавандата да ја кастрите. Првата година, кон крајот на мај, скратете ја на 8-10 cm височина, а другата година на 15-18 cm височина. Потоа веќе нема потреба да ја обликувате грмушката. Се кастри во пролет и во доцна есен, а во лето, по цветањето, се сечат цветните стебленца се до листовите. Правило при кастрењето е да не се реже старото дрво бидејќи веќе нема да пушта млади гранчиња.

Ако ја садите во саксија, ставете ја во мешавина од тресет и чакал, а на дното на саксијата ставете дренажен слој од чакал. Чувајте ја на сончево место или полусенка, но така нема да ја достигне својата полна убавина. Додека цвета прихранувајте ја со течно ѓубриво. Во зима внесете ја саксијата во заштитен, но не загреан простор и дозволете земјата целосно да се исуши. На пролет почнете да ја полевате и изнесете ја надвор на сонце.

Мирисот на лавандата е непријатен за многу инсекти, како на пример комарците, па саксијата со свежа или букет со сува лаванда на терасата може да ве заштити од нив во текот на летото.

Цветовите на лаванда може едноставно и сами да ги исушите. Наберете ја веднаш по отворањето на пупките и закачете ги гранчињата собрани во букет свртен со цветовите надолу да се сушат на воздух. Сувиот цвет мириса исто како и свежиот и може да го користите ставен во вреќички од тенка ткаенина за освежување на плакарите и како заштита од молци.